آیا مشاوره آنلاین واقعا موثر است؟

آیا مشاوره آنلاین واقعا موثر است؟

آیا مشاوره آنلاین واقعا موثر است؟

مایکل فلپس، قهرمان شنای المپیک، تبلیغاتی برای Talkspace، اپلیکیشن مشاوره آنلاین، انجام داد و در آن ابراز کرد که چقدر گرفتن خدمات آنلاین برای او مفید بوده است. سایت ها و برنامه های متعددی برای مشاوره آنلاین وجود دارد. بعضی برای شما این امکان را فراهم می آورند که به راحتی برنامه ثابتی از جلسات آنلاین را برای خود تدارک ببینید، برخی هم ارتباط نامحدود از طریق ایمیل یا واتساپ را برای شما فراهم کرده اند. این در حالی است که بسیاری از افراد از این ایده که در منزل نشسته و خدمات مشاوره خود را به صورت مجازی و آنلاین برگزار کنند، بسیار استقبال کرده و بسیاری دیگر این جلسات را نامطمئن قلمداد کردند و نگرانی هایی در مورد این جلسات درمانی ابراز کرده اند.

 علم چه می گوید؟

یکی از نگرانی های اصلی در مورد مشاوره آنلاین این است که مشاور امکان مشاهده مراجع را که فرآیندی مهم و حیاتی در جلسات درمان است، ندارد. لحن صدا، زبان بدن و به صورت کلی حالات چهره و بدن مراجع اطلاعاتی اساسی در مورد وضع سلامت افشا می کند. در یک درمان موثر، ارتباط بین مراجع و مشاور از اصلی ترین مولفه هاست. از آنجایی که گاهی مشاوره آنلاین به صورت ناشناس انجام می شود، بسیاری در اثر بخش بودن این مدل از درمان و نیروی شفا بخشی که در جلسات حضوری وجود دارد، شک و شبهاتی مطرح کردند.

آیا مشاوره آنلاین واقعا موثر است؟

تحقیقات علمی در مورد اثربخشی مشاوره آنلاین

جدا از این نگرانی ها، تحقیقات مختلفی اثربخش بودن جلسات درمانی مشاوره آنلاین را برای بسیاری از مشکلات تایید کرده اند. اینجا نتیجه چند تحقیق را مرور می کنیم:

مطالعه ای در سال 2014 در ژورنال Journal of Affective disorders ، تایید شد که جلسات مشاوره آنلاین به اندازه جلسات حضوری برای درمان افسردگی موثر است. برای دریافت مشاوره آنلاین در زمینه افسردگی اینجا کلیک کنید. مطالعه ای در سال 2018 در ژورنال Journal of Psychological Disorders ، تایید کرد که درمان شناختی رفتاری (CBT) به صورت آنلاین به همان اندازه جلسات حضوری اثربخش و مفید است و برای اختلالات مختلفی مثل افسردگی اساسی، اضطراب اجتماعی، اضطراب فراگیر و حملات پانیک کارساز است. برای دریافت مشاوره آنلاین در زمینه اضطراب و استرس اینجا کلیک کنید. مطالعه ای در سال 2014 در ژورنال Behaviour Research and Therapy، اعلام کرد که درمان شناختی رفتاری آنلاین برای درمان اختلالات اضطرابی موثر است. درمان از لحاظ مالی به صرفه بود و تغییرات بعد از یکسال پیگیری، پایدار باقی مانده بود.

مزایای بالقوه در درمان آنلاین

درمان آنلاین مزایایی در مقایسه با درمان های حضوری دارد:

 • برای افراد در نقاط دورتر یا کسانی که از امکانات حمل و نقل بی بهره اند، گزینه مناسبی است.
 • بسیاری از سایت ها و اپلیکیشن های مشاوره آنلاین به کاربرها این امکان را می دهند که از نام مستعار یا هر اسم دیگری استفاده کنند. این مزیتی است برای افرادی که به هر شکلی با فاش شدن هویت اصلی شان در جلسه درمان مشکل دارند.
 • جلسات مشاوره آنلاین اکثرا هزینه کمتری نسبت به جلسات حضوری دارد.
 • زمان بندی جلسات مشاوره آنلاین از تنوع بیشتری برخوردار است.
 • اتاق انتظار و معطل شدن برای جلسه، در این نوع درمان ها معنی ندارد.
 • برای بسیاری برون ریزی و صحبت از مسائل شخصی در فضای آنلاین راحت تر است.
 • افرادی که اضطراب دارند، به خصوص اضطراب اجتماعی، این نوع از درمان ها را مطلوب تر می بینند.

معایب بالقوه درمان آنلاین

 • درمان آنلاین برای همه افراد و همه مشکلات مناسب و کارساز نیست. (مثل خودکشی یا روان پریشی)
 • برای رسیدن به یک تشخیص واحد و درست، درمانگر نیاز دارد که با مراجع به صورت حضوری ملاقات داشته باشد. برای بسیاری بررسی نشانه های بدنی از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • مشکلات تکنولوژی عیب دیگر جلسات مشاوره آنلاین است. قطع شدن تلفن، تصویر، اینترنت برای داشتن یک جلسه مناسب مضر است.
 • باید دقت داشته باشید که افراد در فضای آنلاین از کفایت لازم برای درمانگری برخوردار باشند.
 • امن ماندن اطلاعات شخصی شما مهم است و نباید به سایت های غیر معتبر اعتماد کنید.
 • برقرار شدن یک ارتباط درمانی بین مراجع و مشاور مهم است. در جلسات آنلاین این ارتباط دیرتر شکل خواهد گرفت.
 • زمان بحران های اساسی، شاید درمانگر نتواند به خوبی شرایط را تحت کنترل دربیاورد.آیا مشاوره آنلاین واقعا موثر

 چطور مشاوره آنلاین داشته باشیم؟

اگر به مشاوره آنلاین علاقه مند شدید، گزینه های مختلفی پیش روی شما قرار دارد. مکالمه تلفنی، تصویری، چت (پیامک)، پیام صوتی. این ها خدماتی است که از مشاوره آنلاین می توانید دریافت کنید. در اپلیکیشن فارگو هم تمام خدمات ذکر شده وجود دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره اپلیکیشن مشاوره آنلاین روانشناسی فارگو اینجا کلیک کنید. لازم است که حتما قبل از اقدام برای یک جلسه آنلاین تمامی جوانب گفته شده را در نظر بگیرید تا بتوانید به خوبی از این امکانات تکنولوژی که تا حدودی موانع سنتی را کنار زده اند، نهایت بهره بری را داشته باشید.

برای دانلود اپلیکیشن فارگو کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *