فردای روز مادر

فردای روز مادر

روز مادر یک روز خاص و مهم در سال است. اگر زندگی خود را به یک نفر مدیون باشیم، به حق مادران هستند. مادرانی که در رشد و سال ‌های سرنوشت ‌ساز کودکی و زندگی ما نقش مهمی بازی کردند. مادران قدرت خارق العاده‌ای در درون خود دارند. محبت بی ‌حد و مرزی نسبت به فرزندان خود دارند. آن ‌ها سزاوار یک روز ویژه و خاص هستند تا برایشان جشن بگیریم و به نحوی قدران زحماتشان باشیم. اما سوال اینجاست، باقی روزها چه می ‌شود؟ روز بعد از جشن و تبریک روز مادر چه می ‌شود؟ آیا از ۳۶۵ روز سال فقط یک روز به مادران تعلق دارد؟ و باقی روزها، زحماتشان و محبتشان فراموش می‌ شود؟ فردای روز مادر چه می ‌شود؟ روانشناسان و متخصصین عصب شناسی به ما یاد می ‌دهند چگونه روز مادر را با رفتارمان برایشان جشن بگیریم و قدردان آن‌ ها باشیم.

همه چیز در مورد مادران:

اگر چه علوم اعصاب به ظاهر پیچیده به نظر برسد اما راه کارهای ساده و مفیدی برای افزایش سلامتی ، شاد کامی و سر زندگی به ما ارائه می‌ کند. در واقع می ‌توان این گونه نتیجه گرفت که بسیاری از رفتارها نتیجه تعامل ۵ ماده شیمیایی در مغز است. (انتقال دهنده شیمیایی یا‌ نوروترنسمیترها). این ۵ ماده شامل ؛ کورتیزول یا همان هورمون استرس ، اکسی ‌توسین یا همان هورمون آغوش گرفتن، دوپامین یا هورمون لذت ، اندورفین یا همان هورمون مسکن ، سروتونین یا همان هورمون شادی است. برای راحتی یاد آوری این مواد شیمیایی نام مستعار CODES که حرف اول هر کدام از آن هاست را انتخاب کردیم.

  1. کورتیزول : همه انسان‌ها به ویژه مادران باید از استرس و تنش‌ های مزمن اجتناب کنند. استرس در طول زمان به بدن آسیب ‌های جدی وارد می‌ کند. زمانی که استرس بالا می ‌رود، کورتیزول ترشح می‌ شود. هرچه سن بالاتر رود نسبت به میزان کورتیزول بدن حساس ‌تر می ‌شویم. در واقع میزان بالای آن را نمی ‌توانیم تحمل کنیم و به بدن ما آسیب می ‌رساند.
  2. اکسی ‌توسین : زمانی که تماس فیزیکی برقرار می‌ کنیم مانند بغل کردن، دست یکدیگر را گرفتن و بوسیدن ، اکسی ‌توسین در بدن ما ترشح می ‌شود. وقتی که میزان این هورمون بالا برود احساس صمیمیت ، نزدیکی و اعتماد در افراد ایجاد می‌ شود.
  3. دوپامین : زمانی که با رویداد‌ها و وقایع جدید و نو در زندگی رو به‌ رو می ‌شویم دوپامین ترشح می‌ شود. یک آهنگ جدید ، یک فیلم جدید ، یک وسیله جدید همگی می ‌تواند مغز ما را وادار به ترشح این ماده شیمیایی کند. در واقع دوپامین نقش پاداش برای مغز را دارد. و زمانی که ما رویدادهای جدید را امتحان می ‌کنیم با ترشح دوپامین ما را تقویت می ‌کند.
  4. اندورفین : هنگامی که فعالیت بدنی و ورزشی انجام می‌ دهیم ترشح می شود و احساسی از سرخوشی به فرد دست می ‌دهد.
  5. سروتونین : وقتی به کسی کمک می ‌کنیم، یا زمان پیوند جویی با دیگران و یا زمانی که بعد از انجام کاری حس غرور می ‌کنیم این ماده ترشح می‌ شود. زمانی که فرزندان یک خانواده موفقیتی را کسب می ‌کنند و یا فارغ التحصیل می‌ شوند، سروتونین در مغز ترشح می ‌شود. این ماده شیمیایی در واقع چیزی فراتر از صرفا «خود و خویشتن» ماست. به گونه ‌ای با احساس اطمینان در ارتباط است. این که بتوانیم روی کسی حساب کنیم و دیگران نیز بتوانند به ما اتکا کنند. این ماده باعث تشکیل اجتماعات انسانی همچون خانواده و جامعه است.فردای روز مادر

اکنون که این ۵ ماده شگفت انگیز را شناختید، می ‌توانید به جای گفتن دوستت دارم در «روز مادر»، باقی روزها نیز عشق و احساس را برای مادران خود بسازید.

  • در پایین آوردن سطح کورتیزول و استرس به مادران خود کمک کنید : سعی کنید راه‌ هایی برای کاهش استرس آن ‌ها پیدا کنید. احساس تنهایی و دور افتادن از اجتماع و روابط اجتماعی باعث بالا رفتن استرس می‌ شود. با بیرون بردن آن‌ ها و وقت گذارندن ، می‌ توانید به مادران خود کمک شایانی کنید. هیچ چیز پر افتخارتر از فرزندان مهربان برای مادران نیست. دیدن مهربانی فرزندان حس خوشایند و اطمینان به آن ‌ها می ‌دهد و در کاهش استرس بسیار کمک کننده است.
  • اکسی ‌توسین را بالا ببرید: بوسیدن و آغوش گرفتن میزان اکسی‌ توسین را بالا می ‌برد. پس سعی کنید همیشه مادران خود را بغل کنید، ببوسید و به آن‌ ها نزدیک باشید.
  • دوپامین را افزایش دهید : کارها و تجربیات جدید میزان دوپامین را افزایش می ‌دهد پس سعی کنید مادران خود را در معرض تجربیات و امور جدید قرار دهید. یک رستوران جدید یا یک وسیله جدید هم می‌ تواند موثر باشد.
  • اندورفین را افزایش دهید: سعی کنید آن ‌ها را در کارهای بدنی و جسمی درگیر کنید. پیاده ‌روی، باغبانی، یوگا و هر تحرک بدنی که با سن آن ‌ها سازگار است، می ‌تواند مفید باشد.
  • سروتونین را ارتقا دهید: راه‌ های زیادی برای بالا بردن سروتونین وجود دارد. دیدار حضوری ، تماس گرفتن ، پیام دادن به آن ‌ها به صورت مداوم و مستمر بسیار مفید است. راه دیگر شریک کردن مادران در فعالیت‌ های داوطلبانه و خیرخواهانه است. مانند کمک به دوستان و اقوام. کمک به دیگران احساس بسیار قوی و مثبتی را در افراد به وجود می ‌آورد و موجب حس و دیدگاه مثبتی به خود می ‌شود. سروتونین یکی از مهم ‌ترین مواد شیمیایی مغز است. پس برای افزایش آن تلاش کنید.فردای روز مادر

برای کمک به سلامت روان خود می توانید از کارشناسان و روانشناسان فارگو در حوزه های مختلف کمک بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *