اهمیت پدر در زندگی

اهمیت پدر در زندگی

می ‌خواهیم کمی در مورد اهمیت پدر در زندگی صحبت کنیم. هدف تکرار صحبت‌ های همیشگی و نقل جملاتی عاطفی و احساسی نیست. بلکه چیزی فراتر مثل اهمیت و واقعیت پدر بودن است.

پدران به اندازه مادران مهم هستند

بگذارید از اول روشن کنیم که این بحث به هیچ عنوان از اهمیت نقش مادری کم نخواهد کرد. همین ‌طور قرار نیست که ارزش کار مادرهایی که فرزندان خود را به تنهایی بزرگ کرده ‌اند نادیده گرفته شود. کار همه آن‌ ها ارزشمند و قهرمانانه است. بیشتر کودکان به هر دو والد خود مشتاق ‌اند. پدرها و مادرها می ‌دانند که برای کودکشان حضور هر دو لازم و ضروری است نه صرفا یک نفر از آن‌ ها. امروزه تحقیقات متعدد از نقش مهم و ضروری پدرها می ‌گویند که اثری منحصر ‌به ‌فرد را برای سلامت کودکان در حضور پدر قائل هستند.

کلمه‌ ای جایگزین برای حضور پدر وجود ندارد

این جمله ‌ای است از راندال فلنری (Randall Flanery) روانشناس کودک در مرکز سنت ‌لوئیس که خود 10 فرزند دارد. او موردهایی از منفعت حضور پدر را نام می‌ برد. مطالعات نشان می ‌دهد که ریسک رفتارهای پرخطر در زمان نوجوانی مثل مصرف مواد، تعرض جنسی، اخراج از مدرسه و دانشگاه و… زمانی که پدر حضور ندارد 6 برابر بیشتر است.اهمیت پدر در زندگی

“بچه ‌های کوچک ممکن است غیبت پدر را شخصی سازی کنند. به این معنی که خود را مقصر و عامل ایجاد ‌کننده شرایط سخت عدم حضور پدر بدانند” این توضیحی است از راندال فلنری. حتی در خانواده‌ هایی که پدر حاضر است خیلی مهم است که زمانی را برای وقت‌ گذراندن با کودک مدیریت کند به‌ جای این که تمام وقت خود را صرف کار کردن بی ‌وقفه برای مهیا کردن زندگی لوکس و بی ‌دغدغه بکند. زندگی لوکس چیزی نیست که کودکان به دنبال آن باشند. اهمیت ارتباط مستمر به مراتب از موارد ذکر شده مهم ‌تر است.

واقعیت و اهمیت پدر بودن

پدران به خصوص در زمان نوجوانی نقشی حیاتی بازی می ‌کنند. فلنری می‌ گوید: پدرها برای محدودیت گذاری و تعیین حد و مرز بهترین گزینه هستند. این تجربه شخصی من است که نوجوانانی که مشکلات مختلف از جمله خشم کنترل ‌نشده داشتند، زمان حضور پدرانشان به طرز قابل توجهی از پرخاشگری آن ‌ها کاسته شد. به تناسب اهمیت نقش پدر برای پسران، حضور پدر برای دختران نوجوان به مراتب مهم ‌تر است. دختران تا 2 برابر در معرض افسردگی بعد از بلوغ نسبت به پسران هستند. این یکی از مهم ‌ترین موارد است که نقش پدر در آن بسیار تعیین کننده است. برای دریافت مشاوره آنلاین افسردگی اقدام کنید. به علاوه کیفیت ارتباط پدر و دختر در زمان نوجوانی پیش ‌بینی کننده قوی تعهد و وفاداری در روابط بعدی می ‌باشد. رابطه با پدر به عنوان یک الگو نهادینه می ‌شود که در روابط بعدی به صورت سالم یا مخرب خود را به نمایش خواهد گذاشت. شاید عجیب ‌ترین اتفاق این باشد که دخترانی که به نحوی ارتباط با پدر خود نداشته ‌اند از نظر فیزیکی زودتر به بلوغ می ‌رسند، نسبت به همسالان بلوغ زود رسی دارند و زودتر حامله می ‌شوند. اهمیت پدر در زندگی
حالا چطور عدم حضور پدر این جریان را سریع ‌تر می ‌کند؟ دقیقا مشخص نیست اما بلوغ زودرس ممکن است واکنشی باشد به سطح بالای تعارض ‌ها و اضطراب به دلیل طلاق والدین یا زندگی کردن با همسر مادر یا پدر‌خوانده.برای دریافت مشاوره آنلاین استرس و اضطراب اقدام کنید. حتی ظهور عادت‌ ماهانه زود رس ممکن است به دلیل شرایطی باشد که در آن پدر حضور ندارد یا به عبارت دیگر وقتی در فضای خانواده مردانی غیر از پدر حضور دارند مثل پدرخوانده یا برادر ناتنی بدن قابلیت شناسایی این مردان غریبه را دارد و در نهایت منجر به آزاد ‌شدن هورمون ‌های جنسی زودتر از زمان مقرر خواهد شد که بدن را از لحاظ جنسی آماده ارتباط کند. هر چه این ارتباط از سال‌ های اولیه و به صورت طولانی حضور داشته باشد قدرت این اثرات ذکر شده بیشتر است. برای اطلاعات بیشتر مقاله بروس الیس (Bruce Ellis) را مطالعه کنید که تحقیقات طولانی در این زمینه دارد. مطالعات مشابهی هم نشان می ‌دهند که بلوغ در دختران زمان ارتباط موثر و مفید دیرتر است. هرچه کیفیت ارتباط بیشتر باشد بلوغ دیررس‌ تر است. نکته این ‌جاست که اثراتی از حضور پدر را فهمیدیم که تا قبل از این حتی به آن ‌ها فکر هم نمی ‌کردیم. فلنری این پیغام را به پدران دارد: “فقط بودن و حضور شما همه کارها را انجام خواهد داد.”

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *