4 راه‌ تقویت حافظه

4 راه‌ تقویت حافظه

بیشتر اوقات وقتی به تقویت حافظه فکر می‌ کنیم فعالیت‌ های جدی در ذهنمان شکل می گیرد. اما با فعالیت‌ های ساده هم می توان به تقویت حافظه کمک کرد. مقاله 7 راهکار تقویت ذهن و مغز را بخوانید.

چهار عنصر اصلی تقویت حافظه و فعالیت مغز عبارتند از :

1-مهارت‌ های جدید بیاموزید : فعالیت باید چیزی باشد که نا آشنا و خارج از منطقه راحتی شما باشد، باید یادگیری و پیشرفت مهارت های جدید را ادامه دهید. این کافی نیست که شما بر روی یک فعالیت فقط تمرکز کنید بلکه مثل نواختن یک قطعه موسیقی نیاز هست قسمت‌ های مختلف مغز و بدن شما درگیر فعالیت جدید شوند، پس برای خود فعالیت چالش ‌برانگیز بسازید. فعالیت خود را از مراحل ساده شروع کنید و مرحله به مرحله دشوارتر کنید. این نکته را فراموش نکنید که حتما فعالیتی را انجام دهید که برایتان لذت‌ بخش است. یادگیری و تمرین مغز با علاقه‌ مندی، کامل می ‌شود.

2-ورزش کردن منظم و مستمر را در برنامه هفتگی ‌تان بگذارید : ورزش کردن به فعال بودن مغز شما کمک می ‌کند. امکان رسیدن اکسیژن را به مغز شما افزایش می دهد و خطر ابتلا به اختلالات منجر به از دست دادن حافظه مانند دیابت و بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

3-به اندازه کافی بخوابید : تحقیقات نشان می‌ دهد که خواب برای تثبیت حافظه ضروری است. فعالیت اصلی تقویت کننده حافظه در عمیق ‌ترین مراحل خواب اتفاق می ‌افتد. برنامه خواب منظم برای خود تنظیم کنید. هر شب به طور منظم در یک ساعت مشخص به رخت خواب بروید و هر روز صبح در ساعت مشخص از خواب بلند شوید. سعی کنید روال خواب خود را حتی در تعطیلات و آخر هفته ها قطع نکنید. حداقل یک ساعت قبل از خواب از فضاهای مجازی و تلویزیون دیدن خودداری کنید.اشعه ساطع شده از این نوع وسایل باعث بیدار و فعال بون ذهن شما می‌شود.4 راه‌ تقویت حافظه

4-غذای سالم و رژیم مناسب داشته باشید : همان ‌طور که بدن شما نیاز به سوخت و انرژی دارد، مغز شما هم به آن نیازمند است. غذاهای سالم به تقویت قدرت مغز شما و کاهش خطر زوال عقل و حافظه کمک می‌کند. از امگا 3 استفاده کنید. سالمون ، ماهی تن ، حلیم ، قزل آلا ، ماهی خال مخالی ، ساردین و شاه ماهی سرشار از امگا 3 هستند. اگر طرفدار غذاهای دریایی نیستید، منابع غیر ماهی امگا 3 مانند جلبک دریایی ، گردو ، تخم کتان زمینی ، روغن تخم کتان ، کدو حلوایی در زمستان ، لوبیا و ، اسفناج ، کلم بروکلی ، دانه کدو تنبل و سویا را در نظر بگیرید. کالری و چربی اشباع را محدود کنید. تحقیقات نشان می دهد رژیم های غذایی حاوی چربی اشباع زیاد (از منبعی مانند گوشت قرمز، شیر کامل ، کره، پنیر، خامه و بستنی) خطر ابتلا به زوال عقل و اختلال در غلظت و حافظه را افزایش می دهند. میوه و سبزیجات بیشتری بخورید. میوه ‌ها و سبزیجات رنگارنگ به ویژه منابع فوق العاده غذایی آنتی اکسیدانی خوبی هستند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید وقت گذراندن با دوستان و آشنایان و خندیدن هم به تقویت حافظه شما کمک می‌ کند تحقیقات نشان می دهد که داشتن دوستی معنی دار و یک سیستم پشتیبانی قوی نه تنها برای سلامت عاطفی بلکه برای سلامت مغز بسیار مهم است. به عنوان مثال، در مطالعه ‌ای که اخیراً از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد انجام شده است ، محققان دریافتند افرادی که فعال ‌ترین زندگی اجتماعی دارند کمترین میزان کاهش حافظه را دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.