رضایت از زندگی یعنی...

1: از بودن کنارِ اطرافیانم احساس آرامش دارم و برای پیشرفت خود و بهبود آن تلاش کنم.

رضایت از زندگی یعنی…  یکی از مسائلی که در زندگی تأثیر زیادی داره بحثِ رضایت از زندگیه.
رضایت از زندگی، مثل پایه‌های یک صندلی می‌مونه، که اگه لق بشه تعادل صندلی رو به‌هم می‌زنه.
و گاه ممکنه انقدر به‌این لق‌شدگی عادت کنیم‌ که یادمون بره چرا راحت نَشِستیم روی صندلی.
توجه به مقوله «رضایت از زندگی»، به‌ما کمک می‌کنه تا برای بلند‌شدن و پیشرفت‌کردن تلاش کنیم و از طرف دیگه یک‌جا بند نشیم و درجا نزنیم.

 

2: یعنی کارهایم حتی با وجود مشکلات جلو خواهد رفت و به خواسته‌هایم خواهم رسید.

 

نزدیک غروب، گوشه‌ای از پارک، داشت مدیتیشن(مراقبه) می‌کرد.
دید توی زندگی چقدر سختی‌ها کشیده، ولی ازشون عبور کرده. الان که نگاهشون می‌کنه، میگه دمم گرم که از پسش بر اومدم. اما وقتی توی یه چالش جدید هست، انگار نفس کم میاره، به خودش میگه: “وایِ من دیگه نمی‌تونم، کاش یه دستی از آسمون بیاد، منو نجات بده” شاید اون دست رو داره، اما حواسش نیست. اون دست همون ایمان به خودشه. باور به خودش. این‌که خودش نجات‌دهنده خودشه.
وقتی دوباره به خودش باور داشته باشه، حتی اگه چالشش رفع نشه، و هنوز توی سختی راه باشه اما حتم خوشحال، قوی و راضیه.

 

3:فهم این‌که اگر امروز حالم خوشایند است،به انتخاب خودم بودِ، و اگر احساس می‌کنم حالم ناخوشایند است، مسئولیت آن را می‌پذیرم.

 

تو کلاس به دو نفر از هم‌کلاسی‌هاش خیره شده بود. به‌طور عجیبی از نوع برخورد آدم‌ها با مسائل زندگی‌شون شگفت‌زده بود. یکی همیشه تو حالت غم، یکی در حال غرزدن، یکی کاسه چه‌کنم به دست داشت و یکی‌دیگه با وجود مشکلات زیاد جلوی راهش، هدف‌مند و راضی بود.
از سر کنجکاوی وارد گفت‌وگو با دختری شدم که انگار درد‌و‌غم داشت؛ اما حالِ دلش خوب بود، احساس می‌کرد اون داره الکی می‌گه که حالش خوبه؛ ولی خوب دقیقاً به‌چیزی اشاره کرد که شاید خیلی از ماها ازش ساده می‌گذریم. اون به نگاه ما اشاره کرد به‌ انتخاب‌مون برای زندگی‌مون. می‌گفت مشکلات دارم اما خودم انتخاب می‌کنم که کجا و چگونه حل‌شون کنم. اگه هم اتفاقی افتاد مسئولیتم رو می‌بینم و به خودم میگم: «شرایط شرایطه ، اما من تنها «شرایطم» نیستم.»

4:یعنی آگاهم که کامل نیستم و علی‌رغم وجود ضعف‌هایم و پذیرش آنها با تکیه به نقاط قوتم به اهدافم می‎‌رسم.

نقاط ضعفت می‌تونه باعث بشه هم به نقاط قوتت بیشتر توجه کنی هم سکوی پرتابت به سمت اهدافت باشه. درست مثل هلن کلر که نقاط ضعفش باعث نشد که به موفقیت نرسه بلکه، باعث شد به نقاط قوتش بیشتر نگاه کنه و با تکیه به اون‌ها٫ رشد کنه. برای رسیدن به خواسته‌هات فقط کافیه به «خودت‌» نگاه کنی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید