رضایت شغلی چیست؟

رضایت شغلی یعنی:

بر اساس علاقه‌مندی‌هایم کار می‌کنم و از آمدن شنبه صبح ناراحت نمی‌شوم.

رضایت شغلی چیست؟ شنبه صبح، خسته و نالان از خانه‌اش بیرون می‌آید. حوصله هیچ‌کس را ندارد. فقط دلش تخت‌خوابش را می‌خواهد. تمام راه فکر می‌کند و غُر می‌زند.
به سر کارش که می‌رسد اخم می‌کند. تا کسی به‌اش چیزی می‌گوید از کوره در می‌رود و بحث می‌کند. از مدیر و کارکنان گرفته تا مزه غذا، همه‌وهمه انگار برایش کسل کننده‌اند. هر دقیقه به ساعت نگاه می‌کند تا کارش تمام و راهیِ خانه شود. کارش را دوست ندارد.
و این اتفاق هر روز هفته تکرار می‌شود.


شما چه احساسی راجع‌به شغل‌تان دارید؟‌


«مک‌شِین» مفهوم «#رضایت_شغلی» را چنین شرح می‌دهد:
رضایت شغلی یعنی ارزیابی یک نفر از شرایط شغلی خویش.
این شرایط شغلی شامل ادراک او از ویژگی‌های شغلی،‌ محیط کار و نیز تجربه‌های عاطفی در محل کار است.
بهتر است رضایت شغلی را به‌عنوان مجموعه‌ای از نگرش‌های متعدد فرد به وجوه مختلف شغل خود [و نه صرفاً یک نگرش نسبت به کلیت شغل]در نظر بگیریم.

2:به توانمندی‌هایم توجه می‌شود و اطمینان دارم تا دو سال دیگر  به پیشرفت مورد نظرم خواهم رسید.

 

پس از کلی پرس‌وجو برای کار وارد شرکتی شد. شرکت مربوطه، به مدارکی که جمع کرده بود اهمیت نمی‌داد بلکه به توان‌مندی‌ و نحوه کارش توجه می‌کرد. از معدود جاهایی بود که به این صورت به کارمند‌هایش اهمیت می‌داد. و این برایش عجیب بود. بعد از چند ماه کار، هم توانایی‌های خودش را بهتر شناخت و هم توانست به پیش‌رفتی که دوست داشت، برسد. و حالا پس از دو سال کسب‌و‌کار شخصی‌اش را راه‌اندازی کرده.


رضایت شغلی از جنس نگرش و باورهای ماست و یک مفهوم ذهنی محسوب می‌شود. ممکن است دو فرد مختلف در یک موقعیت شغلی یکسان، به یک اندازه از شغل خود راضی نباشند.

3:قدردانی و توجه هم‌پایِ مسئولیت‌پذیری و موظف بودن من است.

قدردانی موتور محرکه و موجبِ انگیزه در کارها می‌شود.

 

4:من و همکارانم به هویت گروهی باور داشته و برای پیشرفت خود ،کار و مجموعه برنامه‌ریزی و دغدغه داریم.

خیلی کار رو سرش ریخته بود. نمی‌دونست چه‌جوری همه‌شون رو انجام بده. تو خودش رفته بود. احساس ناراحتی و غم داشت. به پیشنهاد یکی از دوستاش تصمیم گرفت با مدیرش حرف بزنه. و همین حرف زدن و در‌میون‌گذاشتن به انجام کار تیمی با همکاراش منجر شد. اوضاع کمی بهتر شد. در واقع حمایت گرفتن از دیگران نه‌تنها براش بد نبود؛ بلکه به‌این نتیجه رسید خیلی مواقع بیشتر از کار فردی نتیجه می‌ده. حالا می‌دونست کار گروهی باعث بالا بردن آگاهی افراد، حس آرامش بیشتر و بارش فکری می‌شه.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید