4 راه‌ تقویت حافظه

4 راه‌ تقویت حافظه : خیلی وقت‌ها وقتی به تقویت حافظه فکر می‌کنین فعالیت‌های جدی می‌یاد تو ذهنتون اما ، با فعالیت‌های ساده میشه به تقویت حافظمون کمک کنیم.

عناصر اصلی تقویت فعالیت مغز و هوشیار نگه داشتنش:

1:مهارت‌های جدید بیاموزید:

فعالیت باید چیزی باشد که ناآشنا و خارج از منطقه راحتی شما باشد، باید یادگیری و پیشرفت مهارت های جدید را ادامه دهید.

این کافی نیست که شما بر روی یک فعالیت فقط تمرکز کنید بلکه مثل نواختن یک قطعه موسیقی نیاز هست قسمت‌های مختلف مغز و بدن شما درگیر فعالیت جدید شوند، پس برای خود فعالیت چالش‌برانگیز بسازید.

فعالیت خود را از مراحل ساده شروع کنید ومرحله به مرحله دشواریش را بیشتر کنید.

این نکته را فراموش نکنید که  حتما فعالیتی را انجام دهید که برایتان لذت‌بخش است.یادگیری و تمرین مغز با علاقه‌مندی، کامل می‌شود.

 

2: ورزش کردن منظم و مستمر رادر برنامه هفتگی‌تان بگذارید:

ورزش کردن به فعال بودن مغز شما کمک می‌کند.

امکان رسیدن اکسیژن را به مغز شما افزایش می دهد و خطر ابتلا به اختلالات منجر به از دست دادن حافظه مانند دیابت و بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

 

3: به اندازه و کافی بخوابید:

 

تحقیقات نشان می‌دهد که خواب برای تثبیت حافظه ضروری است. فعالیت اصلی تقویت کننده حافظه در عمیق‌ترین مراحل خواب اتفاق می‌افتد.

-برنامه خواب منظم برای خود تنظیم کنید:

هر شب به طور منظم در یک ساعت مشخص به رختخواب بروید و هر روز صبح در همان ساعت از خواب بلند شوید. سعی کنید روال خواب خود را حتی در تعطیلات آخر هفته و تعطیلات قطع نکنید.

 

  • حداقل یک ساعت قبل از خواب از فضاهای مجازی و تلویزیون دیدن خودداری کنید.اشعه ساطع شده از این نوع وسایل باعث بیدار و فعال بون ذهن شما می‌شود.

 

4:غذای سالم و رژیم مناسب در برنامه‌تان باشد:

همان‌طور که بدن شما نیاز به سوخت و انرژی دارد، مغز شما هم به آن نیازمند است.

غذاهای سالم به تقویت قدرت مغز شما و کاهش خطر زوال عقل و حافظه کمک می‌کند:

امگا 3 استفاده کنید. ماهی‌هایی مثل:

سالمون ، ماهی تن ، حلیم ، قزل آلا ، ماهی خال مخالی ، ساردین و شاه ماهی سرشار از امگا 3 هستن.

 

اگر طرفدار غذاهای دریایی نیستید ، منابع غیر ماهی امگا 3 مانند جلبک دریایی ، گردو ، تخم کتان زمینی ، روغن تخم کتان ، کدو حلوایی در زمستان ، لوبیا و ، اسفناج ، کلم بروکلی ، دانه کدو تنبل و سویا را در نظر بگیرید.

 

کالری و چربی اشباع را محدود کنید. تحقیقات نشان می دهد رژیم های غذایی حاوی چربی اشباع زیاد (از منبعی مانند گوشت قرمز ، شیر کامل ، کره ، پنیر ، خامه و بستنی) خطر ابتلا به زوال عقل و اختلال در غلظت و حافظه را افزایش می دهند.

 

میوه و سبزیجات بیشتری بخورید. میوه‌ها و سبزیجات رنگارنگ به ویژه منابع “فوق العاده غذایی” آنتی اکسیدانی خوبی هستند.

 

 

در آخر شاید برایتان جالب باشد که بدانید:

وقت گذراندن با دوستان و آشنایان و خندیدن هم به تقویت حافظه شما کمک می‌کند.

تحقیقات نشان می دهد که داشتن دوستی معنی دار و یک سیستم پشتیبانی قوی نه تنها برای سلامت عاطفی بلکه برای سلامت مغز بسیار مهم است. به عنوان مثال ، در مطالعه‌ای که اخیراً از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد انجام شده است ، محققان دریافتند افرادی که فعال‌ترین زندگی اجتماعی دارند کمترین میزان کاهش حافظه را دارند.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید