قبل از ازدواج چه بپرسیم ؟ موضوعات گفتگوی پیش از ازدواج

قبل از ازدواج چه بپرسیم - مشاوره فارگو

دغدغه بسیاری از جوانان در شروع زندگی تازه، اینست که قبل از ازدواج چه بپرسیم ؟ راجع به چه موضوعاتی صحبت کنیم؟ جلسه آشنایی چطور انجام بشه؟ و سوالاتی از این قبیل…  مشاوره قبل از ازدواج، به شرکاء کمک می‌کند تا توانایی خود در برقراری ارتباط، تعیین انتظارات واقع‌بینانه از ازدواج، و توسعه مهارت‌های حل و فصل تعارض را بهبود بخشند. علاوه بر این، مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند به زوجین کمک کند که چگونه با کمک یکدیگر در بهبود زندگی خود مشارکت کنند. ازدواج؟!؟ نمی‌دونین سر چه مسائلی با‌‌هم گفتگو کنید؟

قبل از ازدواج درباره مسائل زیر باهم گفتگو کنید.

امور مالی 

ارتباطات اجتماعی

اعتقادات و ارزشها    

                                                                  

نقش در ازدواج

محبت و رابطه جنسی

تمایل به بچه دار شدن

روابط خانوادگی

تصمیم گیری   

                                          

برخورد با خشم

زمان صرف شده با هم

اوقات فراغت

به خاطر داشته باشید که شما ارزش ها، باورها، نظرات و تاریخ  خود را به یک رابطه می‌آورید، و ممکن است همیشه آنها مطابق با شریک زندگی شما نباشند. به عنوان مثال، سیستم‌های خانوادگی و عقاید مذهبی بسیار متفاوت است. بسیاری از زوج‌ ها با داشتن سبک خانوادگی مرتبط، تربیت بسیار متفاوتی را تجربه کرده‌اند.  و همچنین نقش هر یک از آن‌ها در خانواده خود متفاوت بوده است. بسیاری از افراد به این باور می‌رسند  که با ازدواج کردن نیازهای اجتماعی، مالی، جنسی و عاطفی خود را برآورده می‌کنند امّا همیشه این‌گونه نیست. با بحث در مورد اختلافات و انتظارات قبل از ازدواج ، شما و شریک زندگی تان می‌توانید در طول ازدواج بهتر یکدیگر را درک و پشتیبانی کنید.

اولین قدم برای اینکه بدانید  قبل از ازدواج چه بپرسیم ؟ ، پیدا کردن مشاوری است که دو طرف بتوانند با او ارتباط بگیرند و صحبت کنند. مشاوری را انتخاب کنید که، بتوانید در طول زندگی زناشویی خود مسائل خود را در صورت نیاز با او حل کنید نه خانواده‌های دو طرف.

اهداف مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

1:تغییر نظر در رابطه

خیلی از مواقع افراد نمی‌دونن سر چه مسائلی با‌‌هم گفتگو کنند؟ و قبل از ازدواج چه بپرسیم ؟  و دیدی ماورایی نسبت به رابطه دارند و همین امر باعث اختلافات بعدی در زوجین می‌شود، وقتی با واقعیت زندگی روبه‌رو می‌شوند. در طول فرایند مشاوره پیش از ازدواج، مشاور به هر شریک کمک می‌کند تا رابطه را به شکلی عینی‌تر بررسی کند و به زوج کمک می‌کند تا یاد بگیرند که چگونه تعامل خود را با دید مثبت درک کنند.

2:مسائل فرهنگی بر یک رابطه تأثیر می‌گذارند

خانواده منشأ عقاید فرهنگی  است و بر چگونگی درک شرکاء از روابط  بسیار تأثیر ‌گذار. همچنین بر رفتارهای روزمره مانند خوردن،  کار کردن و مدیریت مالی تأثیر می‌گذارد. تفاوت در انتظارات فرهنگی می‌تواند باعث ایجاد مشکل در رابطه شود. هرچه زودتر زوجین یاد بگیرند که این اختلافات را شناسایی و مدیریت کنند، بهتر  کنار هم از پس مسائل خود بر می‌آیند. یک مشاور می تواند به آشکار کردن این مشکلات کمک کند و به زوج آموزش دهد که چگونه از هنر درک متقابل استفاده کنند.

3:از بین بردن رفتارهای ناسازگار

  مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می‌کند تا رفتارهای ناکارآمد، مانند مواردی را که با تسلط و کنترل و اعتیاد وجود دارد را تشخیص و نحوه برخورد با رفتارهای ناسازگارانه به زوجین آموزش می‌دهد.

4:بهبود ارتباطات

ارتباط موثر یکی از مهمترین عوامل ایجاد یک رابطه سالم است. در حقیقت، همان‌طور که در “روان‌شناسی امروز” آمده است؛ روان‌شناسان بر این باورند که ” ارتباطات یکی از سه سی سی صمیمیت “است. یک درمانگر قبل از ازدواج به زوجین کمک می‌کند تا یاد بگیرند که چگونه با هم شفاف صحبت کنند و افکار و احساسات خود را به شکلی سالم و پشتیبان بیان کنند.

5:نقاط قوت را شناسایی کنید.

مشاور پیش از ازدواج می‌تواند به زوج کمک کند نقاط قوت در رابطه به عنوان یک کل و نقاط قوت هر یک از شرکای شخصی خود را شناسایی کنند. درک کامل از جنبه های قوی‌تر اتحادیه به ایجاد انعطاف‌پذیری و پایه و اساس محکم‌تری برای ایجاد ازدواج کمک می‌کند.

6:انزوا و دوری عاطفی را کاهش می‌دهد

بسیاری از افراد در بیان احساسات خود مشکل دارند، بنابراین برخی از شرکا به سادگی از انجام این کار خودداری می‌کنند. این نوع انزوا تقریباً همیشه به مشکلات جدی در روابط منجر می‌شود. یک درمانگر قبل از ازدواج به زوجین کمک می‌کند تا یاد بگیرند چگونه احساسات وخواسته‌های خود را به روشنی بیان کنند که آنها را به هم نزدیک کند و از دوری آن‌ها جلوگیری کند.

7:موقعیت‌شناسی و درک تفاوت‌های جنسی

همچنین موقعیت‌شناسی و درک تفاوت‌های جنسی و فردی را با آنها در میان می‌گذارد تا با اطلاع از آن بدانند که چگونه با یکدیگر وارد گفتگو شوند.

 

مزایای مشاوره قبل از ازدواج:

1:به ساخت و تقویت مهارت های حل و فصل تعارض کمک می کند.

مهارت‌های حل مسئله برای یک ازدواج سالم بسیار مهم است. مشاوره پیش از ازدواج به زوجین راهی برای شناسایی درگیری‌های احتمالی و چگونگی رشد مهارت‌های لازم برای دستیابی به نبردهای سخت ارائه می‌دهد.

2:مسائل را زود تشخیص می دهد.

انتظارات مختلف تأثیر فاجعه‌بار در اکثر ازدواج ها دارد. مشاوره پیش از ازدواج به زوجین در تعیین و بحث در مورد انتظارات‌شان از اوایل کمک می‌کند. اگر زوج انتظارات متفاوتی داشته باشند، مشاور می‌تواند به آنها کمک کند تا راه های مقابله با آن‌ها را مشخص کنند.

3: به زوجین كمك می‌كند تا از نارضایتی سمی خودداری كنند.

وقتی زوجین معتقدند كه دیگر عاشق نیستند، معمولاً به سادگی اجازه می‌دهند كه در این رابطه خشمگین شوند. نارضایتی؛ برای آرامش رابطه سمی است. در دوران قبل از ازدواج ، زوجین روش‌هایی برای جلوگیری از این نوع سم عاطفی را یاد می‌گیرند.

4: ترس از طولانی بودن ازدواج را کاهش می دهد.

مشاوره قبل از ازدواج به زوج کمک می‌کند تا ترس از شروع زندگی زناشویی، و چگونگی حفظ رابطه را شناسایی  کنند و به کار گیرند.

منبع: https://careersinpsychology.org/premarital-counseling/

 

با اپلیکیشن روانشناسی آنلاین فارگو میتوانید در زمینه های مختلف زندگی، از تجربیات کارشناسان روانشناسی استفاده کنید.

پیش از ازدواجزوج درمانی

دیدگاهتان را بنویسید