مدیریت رفتار والدین – Parents Management Training

مدیریت رفتار والدین - اپلیکیشن فارگو

مدیریت رفتار والدین چیست؟

PMT در واقع مخفف “Parents Management Training” به معنی آموزش مدیریت رفتار کودکان به والدین است. روشی بسیار مهم که به پدرها و مادرها شیوه‌های درست تشویق و تنبیه را می‌آموزد و در مسیر پرپیچ و خم فرزند‌پروری به آنها کمک می‌کند تا بدون آسیب‌ زدن جسمی و روانی به فرزندشان رفتارهای نامناسب را حذف کرده و رفتارهای مناسب را به آنها بیاموزند. به طور کلی “PMT” شامل 8 مرحله می‌شود.

  • گام اول: تکنیک‌های ارتباطی
  • گام دوم: وقت مشترک
  • گام سوم: تحسین
  • گام چهارم: حقوق، هدایا و امتیازات
  • گام پنجم: جدول امتیازات
  • گام ششم: بازگیری پاداش (محروم کردن)
  • گام هفتم: نادیده گرفتن
  • گام هشتم: محرومیت زمان‌مند

تکنیک‌های ارتباطی:

نخستین گام تکنیک‌های ارتباطی شامل نبایدهای کلامی و غیرکلامی است؛ نبایدهایی که به والدین هشدار می‌دهند چه کارهایی را نباید انجام دهند و چه چیزهایی نباید بگویند، از جمله این نبایدها می‌تواند به تحقیر، سرزنش، انتقاد، پیش بینی‌های منفی درباره آینده کودک اشاره کرد.

اولین و نزدیکترین افراد برای کودک اعضای خانواده است. خانواده می‌تواند بستری برای رشد کودک باشد و موجب بالندگی، سلامتی و یا موجب بروز و تشدید مشکلات وی شود.

روابط در خانواده شامل روابط کلامی و غیرکلامی است. بسیاری از والدین در برحه‌ای از زمان با مشکلات و مسایل شایع در دوران کودکی روبه‌رو می‌شوند. مانند لجبازی، عدم حرف شنوی، بی‌دقتی و بی‌توجهی، ترس‌هایی چون ترس از تاریکی، حیوان، تنهایی، پرخاشگری و غیره که همگی این رفتارها برای والدین طاقت‌فرسا و گاهی مشکل ساز می‌شود. اما ارتباط والدین با فرزندان یا همان ارتباط‌های کلامی و غیرکلامی خیلی وقت‌ها می‌تواند بسیاری از این مسایل را کاهش دهد و با یک سری اصول و تکنیک می‌توان جلوی این مشکلات را گرفت، حل کرد و حتی رفتار مناسب و مثبتی را جایگزین آن کرد قبل از اینکه تبدیل به رفتارهای مشکل ساز شود و به ابعاد زندگی کودک در مدرسه، روابط با همسالان و تحصیل آسیب جدی بزند.

مدیریت رفتار والدین

وقت مشترک:

گام بعدی که هرگز نباید آن را نادیده بگیرید و یا با اغماض از کنارش رد شوید، برقراری ارتباط موثر و مثبت با فرزندانتان است یعنی همان چیزی که روانشناسان کودک به آن تعامل مثبت با فرزند می‌گویند. شاه کلید تعامل مثبت چیزی نیست جز بازی. تعجب نکنید؛ شاید برخی از مردم بازی را وقت تلف کردن بدانند اما واقعیت این است که بازی شغل کودک و مهمترین کاری است که او باید انجام دهد. روشی که می‌تواند با کمک آن بیاموزد و با دنیای اطرافش ارتباط برقرار کند. کیفیت رابطه و چگونگی رابطه والدین با کودک تاثیرات بلند مدتی بر سلامت روان کودک (ابعاد هیجانی، شناختی و رفتاری) می‌گذارد. ارتباط ناسالم و منفی با کودک به خصوص در سنین اولیه باعث بروز مشکلاتی در کودک همچون بدرفتاری‌، مشکلات هیجانی و عاطفی، مشکلات ارتباطی و غیره می شود. در واقع نقش والدین بسیار مهم و قابل توجه است و در بروز و ایجاد یک مشکل در کودک و یا شکل‌گیری رفتارهای درست و صحیح نقش دارند.

مدیریت رفتار والدین

تحسین:

تحسین گام بعدی “PMT” است. روشی که اگر درست و اصولی به کار برده شود می‌تواند در تربیت فرزندتان معجزه کند، پس این باور اشتباه که هر کار خوبی بچه‌ها انجام می‌دهند وظیفه آنهاست و لازم نیست آنها را تشویق کرد دور بریزید. با این روش جادویی نه تنها می‌توانید رفتارهای مطلوب را در فرزندتان تقویت کنید بلکه می‌توانید رفتارهای نامطلوب او را هم آرام آرام و با صبر و حوصله از بین ببرید.

حقوق، هدایا و امتیازات:

مرحله چهارم “PMT” توزیع صحیح حقوق، هدیه و امتیاز است. شما در این گام با مفاهیم حقوق، امتیاز و هدیه آشنا شده و می توانید آنها را به شیوه درستی تنظیم کنید.

مدیریت رفتار والدین

جدول امتیازات:

جایزه قدم بعدی است اما این جایزه باید براساس چارت رفتاری که تهیه کرده‌اید و قول و قراری که با فرزندتان گذاشته‌اید به او داده شود. در این مرحله رفتاری را که می‌خواهید فرزندتان آن را انجام بدهد وارد چارت می‌کنید و در ازای آن رفتار به او، متناسب با سنش ژتون، استیکر یا امتیاز می‌دهید وقتی امتیازهایش به حد نصابی که توافق کرده بودید رسید، نوبت جایزه است.

جدول امتیازات مدیریت رفتار والدینبازگیری پاداش:

جریمه یا به قول روانشناس‌ها بازگیری پاداش یکی از 3 روش تنبیهی است. حواستان باشد که هنگام استفاده از روش‌های تنبیهی برافروخته و عصبانی نشوید فقط قاطع و محکم باشید، چرا که قاطعیت به موقع می‌تواند برگ برنده شما در فرزندپروری باشد. در این روش در واقع شما به دلیل رفتار نامناسب فرزندتان او را از چیزی که دوست دارد برای زمان مشخص و محدودی محروم می‌کنید.

مدیریت رفتار والدیننادیده گرفتن:

گام بعدی تنبیه در “PMT”، نادیده گرفتن است. هنگامی که کودک رفتاری توجه‌طلبانه مثل نق‌زدن دارد این روش موثر خواهد بود، فقط کافی است به او بی‌اعتنا باشید. انکار کنید که او اصلا وجود دارد و البته که اینکار بخصوص در دفعات اول راحت نیست و حسابی باید اعصابتان را تقویت کنید.

 

مدیریت رفتار والدین

محرومیت زمان‌مند:

گام آخر محروم کردن (Time Out) است که برای حذف رفتارهای تکانشی که همراه با آزار و اذیت هستند، کاربرد دارد، رفتارهایی مانند جیغ و فریاد یا کتک کاری. در این تکنیک فرزندپروری وقتی کودک چنین رفتارهای نامطلوبی را انجام می‌دهد از او می‌خواهید مدت زمان مشخصی را روی یک صندلی مقابل دیوار بنشیند. این زمان براساس سن کودک متغیر است. حواستان باشد که اصلا به زور متوسل نشده و با فرزندتان وارد مشاجره و بگو‌ مگو نشوید.مدیریت رفتار والدین

 

PMT در فارگو:

تکنیک مدیریت رفتار والدین به صورت جلسات آنلاین یا وبینار در فارگو در حال برگزاری است. در این آموزش‌ها که هفته‌‎ای یک‌بار روزهای پنج‌شنبه در فارگو برگزار می‌شود، تمامی تکنیک‌ها به صورت مبسوط توضیح داده خواهند شد. ضمنا عزیزان علاقه‌مند حتی بعد از برگزاری وبینار هم می‌توانند فیلم جلسات برگزار شده را با کیفیتی بسیار مطلوب و به صورت آفلاین در فارگو مشاهده نمایند.

 وبینار آموزش رفتار والدین

آموزش هاکودک و نوجوان

دکتر مریم اسمعیلیفرزندپروریمدیریت رفتار والدینوبینار

دیدگاهتان را بنویسید