صمیمیت

صمیمیت چیست؟

همه‌ی افراد نیاز به صمیمیت و پیوندجویی با دیگری را حس می‌کنند. روابط دوستی و رمانتیک برای افراد مانند یک پاداش است زیرا‌که از این طریق حس تنهایی از بین رفته و احساس امنیت خاطر می‌کنند. زمانی که ترسیده، نگران، مضطرب و تنها هستیم این نیاز قوی‌تر از همیشه خود را نشان می‌دهد. صمیمیت با دیگری یک گام فراتر از نیاز به رابطه است. صمیمیت یعنی ما می‌خواهیم یک رابطه گرم و عمیق با تعداد محدودی برقرار کنیم. اما رابطه به معنی ایجاد یک ارتباط و دوستی با تعداد زیادی اما با عمق کمتر است. برخی افراد جزء دسته اول (روابط صمیمی) و گروهی در دسته دوم هستند. اما افراد گروه اول به روابط به صورت مثبت‌تری نگاه می‌کنند و به آن اطمینان بیشتری دارند در نتیجه از سلامت هیجانی و احساسی بالاتری برخوردار هستند. افرادی که نیاز به ارتباط و پیوند جویی دارند ممکن است دوستان زیادی اما با عمق کم‌تری داشته باشند و خیلی اجتماعی باشند اما احتمال مشکلات در شروع و حفظ رابطه فردی و نزدیک در آن‌ها بالاتر است. از سوی دیگر فردی که نیاز به صمیمیت بیشتر دارد ممکن است از اینکه زندگی اجتماعی او عمدتاً پیرامون دوستان و آشنایان محدودی است رضایت کم‌تری نداشته باشد اما نیاز به صمیمیت، پیش‌بینی کننده بهتری برای سازگاری کلی افراد می‌باشد. اما کدام یک بهتر است؟ شما جز کدام دسته هستید؟ (دوستان و شبکه‌ی روابط زیاد اما به عمق کم یا روابط و دوستان محدود اما با عمق زیاد؟)

صمیمیت

افراد چگونه باهم صمیمی می‌شوند؟ چگونه صمیمیت را در رابطه ایجاد کنیم؟

روابط صمیمی ویژگی‌هایی دارد. در روابط صمیمی افراد کم‌کم شروع به صحبت در مورد موضوعات مورد علاقه، ویژگی‌ها و خاطرات خود می‌کنند. در ابتدا شروع به صحبت در مورد موضوعات مختلف اما سطحی می‌کنند اما هرچه رابطه جلو می‌رود موضوعات عمیق و گاهی حساس می‌شوند. روابط صمیمی در هر دو سطح رشد می‌کند یعنی موضوعات متنوع و عمیق. اما در یک رابطه بدون صمیمت هیچ یک از این دو مورد وجود ندارد و یا خیلی کم و محدود است. مثلا در روابطی که نزدیک به جدایی است میزان صمیمیت تا حد بسیار چشم‌گیری پایین می‌آید و اغلب در مورد مسائل ساده و پیش پا افتاده صحبت می‌کنند.

نکته مهم دیگر هم سو بودن در گفتار است. در مکالمه متناسب با صحبت‌های طرف مقابل واکنش نشان دادن یکی از راه‌های ایجاد رابطه صمیمانه است. برای افزایش صمیمیت و علاقه نیاز است پاسخ ما درست و مناسب باشد. برای مثال در قرار اول یک شخص در مورد علاقه‌اش به حیوانات و مراقبت از آن‌ها می‌گوید (خودافشایی) اما فرد مقابل در پاسخ، در مورد کار و شلوغ بودن روزش و مریضی همکارش صحبت می‌کند؛ این مکالمه در همین‌جا قطع می‌شود و در ذهن فرد مقابل یک آدم خودمحور، بدون درک و انعطاف ناپذیر شکل می‌گیرد. این خود یک سد ارتباطی بین آن‌ها  می‌شود و اگر این روند در کل رابطه تکرار شود به نظر شما صمیمت شکل می‌گیرد؟

صمیمیت

 

تفاوت های زنان و مردان در مکالمه:

یکی دیگر از موانع ارتباط صمیمی در روابط رمانتیک نوع گفتگو و برداشت‌های متفاوت است که گاهی به تفاوت‌های زنان و مردان بر می‌گردد. به آسانی می توان دید سبک‌های گفتگوی متفاوت، هنگام صحبت بین یک مرد و یک زن بیشتر اصطکاک به‌وجود می‌آورد تا هنگام گفتگو بین دو مرد یا دو زن. مردان ممکن است از تمایلات زنان برای صحبت کردن درباره یک موضوع برای مدت زمانی طولانی بی‌حوصله شوند. زنان ممکن است تمایل مردان به پرش از یک موضوع به موضوعی دیگر با سرعت زیاد را نشانی از فقدان توجه و اهمیت در نظر بگیرند. علاوه بر این، ممکن است این فرض مطرح شود که مردان در طول مکالمه وسوسه می‌شوند که صحبت زنان را قطع کنند. ترجیح مردان به پرش سریع از یک موضوع به موضوعی دیگر ممکن است باعث شود آنها سخنان زنان را هنگام صحبت عمیق درباره یک موضوع قطع کنند. همچنین، این قطع کردن صحبت می تواند به عنوان وسیله ای برای کنترل و غالب بودن در یک تعامل نیز تفسیر شود.

 

صمیمیتآیا زنان از مردان صمیمانه تر رفتار می‌کنند؟

شاید این باور در اکثریت مردم وجود داشته باشد که زنان در روابط صمیمانه‌تر رفتار می‌کنند. اما آیا در واقعیت زنان موجودات عاطفی‌تر و صمیمی‌تری نسبت به مردان هستند؟ اگر این‌گونه باشد چه عواملی موجب این تفاوت می‌شود؟

  • تجربیات رشدی متفاوت: دختران و پسران متفاوت از یکدیگر رشد می‌کنند. دختران تشویق می‌شوند که هیجان‌هایشان را ابراز (در قالب گفتار یا رفتار) کنند و نگران احساس‌های دیگران باشند. از سوی دیگر پسران تشویق می‌شوند احساس‌هایشان را پنهان کنند، بخصوص هنگام ابراز هیجان‌هایی از قبیل غمگینی و ناراحتی. این تفاوت‌ها مثل یک حقیقت مسلم از کودکی به آن‌ها آموزش داده می‌شود.

 

  • تفاوت در اجتماعی شدن: تفاوت ها در اجتماعی شدن مردان و زنان منجر به کمبودهایی در ارتباط می‌شود. به عبارت دیگر، مردان و زنان بخشی از یک فرهنگ هستند که در جریان اجتماعی شدن، مهارت‌های حمایت هیجانی در دختران به وجود می‌آید اما پسران نسبت به آن ترغیب نمی‌شوند. در نتیجه، زنان در مهارت‌های حمایتی، آرام کردن دیگری و صمیمیت تخصص بیشتری پیدا می‌کنند در حالی که مردان دچار نقص چنین مهارت‌هایی می‌شوند. این تفاوت موجب می‌شود هم مردان و هم زنان، هنگام استرس و طغیان هیجانی برای احساس راحتی و حمایت به زنان روی بیاورند.

صمیمیت

چرا صمیمیت در رابطه انقدر مهم است؟

امروزه نیاز به عشق، صمیمیت، ایجاد رابطه صمیمانه و ارضا نیازهای عاطفی-روانی ازجمله دلایل اصلی افراد برای ایجاد یک رابطه است.

میزان سطح صمیمیتی که افراد در روابط خود تجربه می‌کنند بر روابط دوستانه، سازگاری فردی، و سلامت جسمی آنان نیز اثر می‌گذارد. صمیمیت مستقیماً رابطه را هدف قرار می‌دهد و موجب احساس رضایت می‌شود. صمیمیت موجب ساختن یک رابطه با ثبات و مستحکم می‌شود. همچنین تعهد شریک عاطفی به حفظ رابطه را نیز بالاتر می‌برد. در دوران کهنسالی نیز همچنان صمیمیت است که موجب بهبود رابطه و رضایت از رابطه می‌شود.

انواع صمیمت:

آیا می دانستید چند نوع صمیمیت داریم؟ صمیمیت به‌عنوان یک رابطه نزدیک، گرم و دوستانه دارای چندین نوع است. در هر رابطه ممکن است برخی از آن را تجربه کنیم و در برخی احساس کمبود کنیم.

پیش از ازدواجروان‌شناسیزوج درمانی

psychologytodayصمیمیتفارگومشاوره آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید