عشق یا جذابیت جنسی؟

آیا واقعا عاشق شده ‌اید؟

هر وقت زمان آن می ‌رسد که معنی و مفهومی از عشق بیان کنیم، به هیچ وجه با کار آسانی رو به رو‌ نیستیم. از کجا متوجه می ‌شوید که احساسی که تجربه می‌ کنیدعشق است؟ عشق و جذابیت ‌های جنسی موارد مشترک زیادی دارند. هر دو با هیجانات شدید همراه هستند. این طبیعی است کسی را که دوستش داریم از نظر جنسی جذاب ببینیم اما بر عکس این موارد هم امکان ‌پذیر است، یعنی علاقه جنسی بدون درگیر بودن از لحاظ عاطفی.

هدف غایی جاذبه جنسی، رابطه جنسی است در حالی که عشق با برقراری رابطه‌ی محکمی معنا پیدا می ‌کند که نزدیکی عاطفی و تجربیات مشترک از ارکان اصلی آن محسوب می ‌شود.عشق یا جذابیت جنسی؟

تفاوت عشق و کشش جنسی:

  1. عشق نیاز ما برای حمایت را ارضا می ‌کند: ما از نظر فرهنگی، معمولا جذابیت‌ های جنسی و عشق را ترکیب می ‌کنیم. اما در حقیقت 3 انگیزه مختلف در پشت هر رابطه ‌ای وجود دارد. نیاز جنسی مانند یک محرک برای ادامه ‌ی رابطه عمل می ‌کند. جذابیت به ما در انتخاب شریک دلخواه کمک می ‌کند و عشق چیزی است که ما را نسبت به دیگران مسئول و متعهد خواهد کرد. عشق به خصوص در زمان غمگین ‌بودن، ترس یا نیاز به حمایت نقشی اساسی ایفا می‌ کند.
  2. صداقت حاصل عشق است: وقتی در یک رابطه احساس امنیت می ‌کنیم، می ‌دانیم که کسی دوستمون داره و در هیچ موقعیتی پشتمون رو خالی نمی ‌کنه، رفتارهای صادقانه در ما بیشتر بروز می ‌کند. اما زمانی که از کیفیت ارتباط خودمان مطمئن نیستیم و مدام در مورد صداقت، مسئولیت‌ پذیری و وفاداری شریک خود در شک و تردید هستیم، احتمال بروز رفتارهای مخرب مثل دروغ گویی و فریب‌ کاری افزایش پیدا می‌ کند. به عبارت دیگر، احساس امنیت در یک رابطه باعث تقویت رفتارهای صادقانه می ‌شود. جذابیت جنسی خود به تنهایی قادر به شکل ‌دهی این نوع از رفتارها نمی ‌باشد.
  3.  عشق باعث ظهور فداکاری می‌ شود: فداکاری اتفاق خوشایندی نیست، به این معنی است که از یک چیز با ارزش صرف‌ نظر کنیم (مثل وقت، پول و…) که گاهی هزینه زیادی هم دارد. در روابط، تمایل به فداکاری ارتباط مستقیمی با تعهد و سرمایه ‌گذاری بیشتر روی رابطه دارد. این نوع از پیوند ها بیشتر با عشق معنی پیدا می‌ کنند تا صرفا روابط جنسی؛ نشان دهنده یک برنامه ‌ریزی بلند مدت برای آینده یک رابطه و اولویت بخشی نیازهای فرد دیگر بر نیازهای خودمان هست.عشق یا جذابیت جنسی؟
  4. عشق تاثیر روابط جنسی را تغییر می ‌دهد: روابط جنسی، سطح سلامت فردی را ارتقا می دهند. اما این ارتباط (میان رابطه جنسی و سلامت) زمانی که با شریکی تجربه شود که به او عشق می ‌ورزیم مستحکم ‌تر خواهد شد. تحقیقات طولانی تاثیر روابط جنسی و سلامت روان (مثل رضایت از زندگی، هیجانات و خُلق‌ های مثبت و…) را بررسی کرده ‌اند و بخش مهمی از تاثیرات حاصل روابطی است که به نوعی با عواطف درگیر هستند. عواطف هیجانات مثبتی هستند که معمولا معطوف به دیگرانند که شامل مراقبت و اهمیت ‌دادن به دیگری می‌ شود. عواطف به مقدار زیادی تحت تاثیر عشق هستند تا شهوت.
  5. عشق مفهومی پایدار است: جذابیت ‌های جنسی با مرور زمان کم ‌رنگ می ‌شوند. کشش‌ های جنسی که در روزهای اول پرشور و هیجان ‌انگیز بود، امروز ممکن است به یک اتفاق بدیهی و معمولی تبدیل شود. عشق اما داستان دیگری دارد. از دیدگاه تکاملی روابط عاطفی و عشق هیجان محسوب نمی ‌شوند بلکه یک کشش درونی است، یک کشش قوی و ثابت. عشق آستانه بالایی از توجه ما را به خودش جلب می‌ کنه که به سادگی قابل چشم ‌پوشی نیست. دانشمندان متوجه شدند که عشق در سیستم دوپامینرژیک یا سیستم پاداش در مغز نهفته است که به این معنی است که عاشق شدن در سطح بیولوژیکی بسیار لذت ‌بخش است.عشق یا جذابیت جنسی؟یکی از چالش ‌ها برای تمایز میان عشق و رابطه جنسی این است که گاهی روابط جنسی عاملی برای شروع‌ یک رابطه هستند. در واقع جذابیت‌ های جنسی، ذهن افراد را برای شروع یک رابطه عاطفی آماده می ‌کنند. نیازهای جنسی به عنوان موتور محرکی عمل می ‌کند که در پیوند افراد نقش بسیار مهمی ایفا می‌ کند. انتخاب اصلی اما این است که می‌ خواهید روابط شما در همین حیطه جذابیت ‌های جنسی باقی بماند یا اهداف دیگری چون دنبال کردن ارزش ‌های مشترک، ارتباط بدون سانسور و تقسیم و اشتراک در تجربیات یکدیگر را از قوانین اصلی رابطه خود در نظر بگیرید. این‌ ها نمونه‌ ای از ویژگی‌ هایی است که دوام و ثبات یک رابطه را تا حد بالایی پیش ‌بینی خواهد کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید