9 کار مفیدی که می‌توان در دوران بازنشستگی انجام داد

برای برخی دوران بازنشستگی ترسناک به نظر می‌آید. مانند رفتن به سفر در شرایطی جدید و وارد شدن به هتلی که هیچ وقت از آن خارج نمی‌شوید. برای این شرایط مانند تمام دوارن زندگی نیاز به برنامه‌ریزی دارید.

وقتی بازنشسته می‌شوید زمان بیشتری در اختیار دارید. شاید برای برخی این زمان زیاد و این‌که با آن چه کاری کنند تبدیل به یک معضل شده و گاهی بی‌حوصله و کسل شوید. وقتی برای دهه‌ها به کاری مشغول بودید زمان کم‌تری در اختیار داشتید. شاید انقدر خسته به خانه باز می‌گشتید که تنها زمان شما در خانه به خواب یا غذا خوردن می‌گذشت. همچنین خیلی برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای زمانتان نداشته‌اید زیرا بیش‌تر آن را باید وقف کار و شغلتان می‌کردید.

اما اکنون تمام یا بیش‌تر زمان خود را خارج از محل کار می‌گذرانید. شاید هویت شما دچار تغییر شود. تا قبل از آن خود را با عنوان نقش شغلی‌تان می‌شناختید اما بعد از آن که این نقش را واگذار می‌کنید چه می‌شود؟ حس وابستگی به شغل و همکارانتان نیز تغییر می‌کند. شاید بیش از هر زمان دیگری باید متمرکز بر خویش و هویتتان فارغ از نقش شغلی که برای دهه‌ها ایفا می‌کردید باشید و این امر برایتان بسیار دشوار باشد. برای آن چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

برای این دوران برنامه ریزی کنید و از آن لذت ببرید.

 1. کارهای خیریه و دوطلبانه: عضو کمپین‌ها و انجمن‌های خیریه شوید و در جلسات انجمن‌ها شرکت کرده و نقش فعالی داشته باشید. امور این چنینی هم حس مفید بود به شما می‌دهد و هم فعالیتی سازنده محسوب می‌شود.
 2. فعالیت‌های هنری: نیازی نیست یک هنرمند حرفه‌ای باشید. نقاشی، عکاسی و داستان نویسی همگی جزء اموری است که احساس مثبتی در شما ایجاد می‌کند. می‌توانید از طبیعت، موضوعات اجتماعی و اقتصادی، چهره‌های سرشناش الهام بگیرید و آن را موضوع کار خود قرار دهید. هنر به هر شکلی همیشه حال انسان را در طول تاریخ تغییر داده و امروزه به عنوان یک روش درمانی نیز از آن بهره می‌گیرند.9 کار مفیدی که می‌توان در دوران بازنشستگی انجام داد
 3. خلاقیت خود را به کار گیرید: زمانی که وقت زیادی برایتان باقی می‌ماند می‌توانید بدون دغدغه‌های همیشگی به مطالعه کردن و کشف تجربیات جدید بپردازید این کارها ذهن شما را باز کرده، ایده‌ها، نظرات جدید و تازه‌ای به ذهنتان خطور می‌کند. شاید به ویژگی‌های درون خودتان پی ببرید که دهه‌ها از آن غافل بوده‌اید. همه انسان‌ها توانایی و استعداد‌های ویژه‌ای دارند که در صورت پرورش و آموزش شکوفا می‌شود. پس این زمان بهترین دوره برای کشف و شکوفایی خودتان است.
 4. ورزش: پیاده‌روی، دویدن، یوگا، تنیس و یا هر ورزشی دیگر که به آن علاقه دارید علاوه بر سلامتی و شادابی جسم و بدنتان موجب پرورش ذهن نیز می‌شود. تحقیقات فراوانی به رابطه ورزش با جلوگیری از بیماری‌های زوال مغز اشاره می‌کند.
 5. کسب و کارهای کوچک: می‌توانید یک کار کوچک و ساده راه اندازی کنید و با آن هم مشغول شوید و هم حس خوب و مثبتی پیدا کنید.
 6. باغبانی: کاشت گیاهان و رسیدگی به آنان در هر سنی به انسان حس مثبتی القا می‌کند. پروش گونه‌های مختلف و رشد آن‌ها باعث حس سرزندگی و شادابی می‌شود.9 کار مفیدی که می‌توان در دوران بازنشستگی انجام داد
 7. سفر: به مکان‌هایی که تا به حال نرفته‌اید سفر کنید از مناطق مختلف بازدید کنید. برای شما مملو از تجارب جدید و هیجان انگیز است.
 8. آموزش: فعالیت و تجارب جدید را یاد بگیرید. یادگیری همیشه مغز را به چالش و فعالیت وا می‌دارد علاوه بر این زمانی که ذهنی فعال و هشیار داشته باشید دچار بیماری‌های زوال مغز چون آلزایمر نخواهید شد.
 9. موضوعات معنوی: شاید در این سنین بیشتر به معنای زندگی، مرگ، موضوعات دنیای پس از مرگ علاقه‌مند و کنجکاو شوید. مطالعه، عضویت در گروه‌های مباحثه و مناظره، و کارهای این چنینی می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.شاید در این دوران باید با سوالات و موارد عمیق وجودی روبه‌رو شوید.

دیدگاه جدید و شرایط تازه را بپذیرید و آن را جهت دهید.

 • اکنون زندگی چه مسیر و جهتی را در پیش دارد؟ آیا اهداف زندگی من به پایان رسیده و دیگر هیچ کاری برای انجام دادن ندارم؟ یا شغل من تمام زندگی و هدفم بوده و اکنون به پایان رسیده؟ مانند کسی که ماموریتی دارد و بعد از اتمام دیگر کاری ندارد؟ اکنون زمان آن رسیده به آرزوها و خواسته‌های خود بازگردید خود را ارزیابی کنید و به اموری که برایتان جالب و خواستنی است بپردازید. اهداف و مسیر زندگی هنوز در جریان است و به اقدام شما بستگی دارد.9 کار مفیدی که می‌توان در دوران بازنشستگی انجام داد
 • آیا مدام در حال سرزنش خویش و حسرت گذشته هستید؟ به کارهایی فکر می‌کنید که هرگز انجام نداده‌اید یا دیگر دیر شده و زمان آن گذشته؟ آیا فکر می‌کنید چون فرصتی نداشتید زندگی نکرده‌اید و از آن لذتی نبرده‌اید؟ اکنون زمان آن رسیده با ترس‌های خود روبه‌رو شوید، جسور باشید و زندگی و خود حقیقی‌تان را تجربه کنید. بدون ماسک‌ها و سانسورهای همیشگی.
 • شاید اغلب در مورد بازنشستگی فقط بحث مالی و حقوقی ذهنمان را دیگر کند و مدام نگران باشیم تا در این دوران از لحاظ مالی تامین باشیم. اما پول و مسائل مالی به زندگی و هویت شما معنایی نمی‌بخشد. شاید از لحاظ مالی توانسته باشید خود را تامین کنید اما از لحاظ امور دیگر چطور؟ زندگی بدون هدف و معنا جذابیت و کششی ندارد و برای ما تکراری و حوصله سربر می‌شود. اینکه فقط زنده باشیم و نفس بکشیم کافی نیست.

 

برگرفته از سایت روانشناسی امروز

با اپلیکیشن روانشناسی آنلاین فارگو میتوانید در زمینه های مختلف زندگی، از تجربیات کارشناسان روانشناسی استفاده کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید