بسیاری از مردم در مراحل مختلفی از زندگی خود اضطراب را تجربه کرده ‌اند. در واقع اضطراب واکنش بسیار عادی نسبت به رویداد های استرس ‌زای زندگی مانند تغییر محل زندگی ، تغییر شغل یا مشکلات مالی است. با این وجود ، اگر علائم استرس و اضطراب طولانی ‌تر از رویداد هایی باشند که باعث ایجاد آن شده ‌اند و در زندگی شخص نیز ایجاد اختلال کنند ، بروز علایم استرس و اضطراب می ‌تواند ناتوان‌ کننده باشند ، جهت کاهش اضطراب و استرس می ‌توان با کمک گرفتن مناسب از متخصص روانشناسی آن را تشخیص داد و مدیریت کرد. در‌این ‌راستا تشخیص زودرس علائم استرس و اضطراب بسیار مهم است.

عوامل استرس ‌زا

برای بیش ‌تر افراد ، استرس و اضطراب معمولاً پس از یک حادثه خاص در زندگی رخ می‌ دهد ، اما پس از آن برطرف می ‌شود.

عوامل استرس ‌زا عبارتند از:

 • نقل مکان کردن
 • شروع یک مقطع تحصیلی یا کار جدید
 • ابتلا به‌ یک بیماری یا جراحت
 • بیماری یا جراحت یک دوست یا عضو خانواده
 • مرگ یک عضو خانواده یا دوست
 • ازدواج
 • تولد نوزاد

اختلالات مرتبط با استرس و اضطراب

استرس و اضطرابی که به ‌طور مکرر رخ داده و  به ‌نظر می ‌رسد تناسبی با عوامل استرس ‌زا ندارد ، ممکن است نشانه‌ ای از یک اختلال اضطرابی باشد. راه کاهش اضطراب و استرس در ابتدا یافتن مشکل و سپس درمان آن می باشد.

این اختلالات عبارتند از:

 • اختلال اضطراب فراگیر
 • اختلال هراس
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • ترس یا اضطراب اجتماعی
 • اختلال وسواس جبری

علائم اضطراب از نظر عصب ‌شناسی

می‌ توان چنین استدلال کرد که استرس و اضطراب همان علائم عصبی هستند. این علائم می‌ توانند سطح انتقال دهنده ‌های عصبی در مغز را تغییر داده و آن‌ ها را مجبور به ارسال سیگنال ‌های غیر‌عادی به بقیه بدن کنند. اگر چه استرس و اضطراب باعث هیچ ‌گونه آسیب عصبی شناخته ‌شده‌ ای در بدن نمی‌ شوند ، اما قادر به ایجاد این علائم در بدن هستند:

گزگز دست ‌و ‌پا

ترشح آدرنالین و تنفس سریع در هنگام اضطراب ، امری بسیار معمول است و هر دو می ‌توانند به احساس گزگز و به خواب رفتن دست ‌و پا منجر شوند.

دردهای عصبی

استرس و اضطراب همچنین می‌ تواند دردهای عصبی ایجاد کند. این دردهای عصبی ، هم جسمی و هم روانی هستند..

سرگیجه و سنگینی سر

اضطراب و استرس می ‌تواند باعث سنگینی سر و سرگیجه شود و احتمالاً حتی با مشکل ایستادن و یا احساس بی ‌حسی در پا ها همراه خواهد بود. همه این علائم به اضطراب به خصوص تنفس سریع و ترشح آدرنالین مرتبط است.

سردرد

اضطراب می ‌تواند سر آغاز انواع سر درد ها از جمله سر درد تنشی و میگرن باشد. میگرن همچنین ممکن است علائم خاص خود مانند مشکلات چشم را بروز دهد. همه این مشکلات از علائم شناخته شده اضطراب و استرس هستند.

خستگی

در اضطراب شدید ، بروز خستگی هم شایع است و ظاهراً به ‌این دلیل رخ می ‌دهد که زندگی با اضطراب سبب تحلیل احساسات می ‌شود. از آنجا ‌که اضطراب می ‌تواند به بی ‌خوابی نیز منجر شود مقداری از این خستگی ناشی از کمبود خواب است.

اختلال حافظه

شاید تنها علامت خفیف و دائمی اضطراب در مغز ، اختلال حافظه باشد. از‌ دست ‌دادن حافظه ‌ی ناشی از اضطراب ، به‌ ندرت حاد است اما به‌ دلیل ترشح مداوم هورمون استرس ( کورتیزول ) است.

گیجی

سطوح شدید اضطراب ممکن است موجب مشکلاتی مانند گیج و منگ ‌شدن و حتی قطع رابطه موقت با واقعیت شده و موجب شود بیمار از وجود مشکلی در مغز خود نگران باشد.
در تمام این موارد ، شدت مشکل ممکن است دقیقاً به اندازه یک اختلال عصبی واقعی باشد.

بنا‌بر‌این استرس بخشی از زندگی است. آنچه مهم‌ است نحوه رسیدگی به‌ آن است. بهترین کاری که می ‌توانید برای جلوگیری از اضافه بار استرس و پیامدهای سلامتی ناشی از آن انجام دهید ‌، شناخت علائم استرس است.

اگر شما احساس استرس زیادی دارید ، با مشاور خود صحبت کنید. بسیاری از علائم استرس می ‌تواند نشانه سایر مشکلات سلامتی باشد. مشاور شما می ‌تواند علائم شما را ارزیابی کرده و در صورت وجود استرس ، به ‌شما در بهتر مقابله ‌کردن با آن کمک کند.