خیانت

خیانت به معنی شکستن تعهد و وفادار نماندن به یک شریک عاطفی است. این تعهد می تواند سوگندی باشد که طرفین زمان ازدواج می خوانند یا صرفا تعهدی کلامی باشد که میان دو نفر رد و بدل می شود. اسامی و انواع مختلفی برای زیر پا گذاشتن این تعهد وجود دارد که «خیانت» مرسوم ترین آن هاست. خیانت بسیار شایع است و زمان اتفاق سوال هایی دردناک را در روان کسی که به او خیانت شده باقی می گذارد: « آیا باید به این رابطه ادامه بدهم؟ اعتمادی که شکسته شده آیا بر می گردد؟ بهتر نیست تا او را ترک کنم و برای همیشه فراموش کنم؟ »

برای خائن ، خیانت کردن می تواند مهیج و اغوا کننده باشد. نوعی تجربه جدید همراه با حس تازگی و لذت. خیانت لزوما پایان یک رابطه نیست و حتی در رابطه های شاد و بدون اختلاف هم مشاهده می شود. شریکی که به او خیانت شده هم ممکن است تجربه گیجی ، خشم ، شک و تردید ، درد و افسردگی را تجربه کند.

دلایل اصلی خیانت چیست؟

بیش تر افراد از تبعات خیانت کردن در روابط ، به خصوص در ازدواج آگاهند. خیانت ممکن است در نهایت به طلاق منتهی شود و انواع آسیب های روانی مثل افسردگی ، اضطراب و خشونت های خانگی را به دنبال داشته باشد. با این وجود چرا شاهد افزایش روز افزون خیانت در روابط هستیم؟ در یک آزمایش از افرادی که تجربه خیانت کردن داشتند همین سوالات پرسیده شد ، دل زدگی از شریک عاطفی ، دمدمی مزاجی و جستجو برای تغییر و احساس جداماندگی و طرد بیشترین فراوانی پاسخ را داشتند.

چه رفتارهایی خیانت محسوب می‌ شوند؟

مرز بین ارتباط های خارج از روابط زناشویی و خیانت عاطفی گاهی در هم تنیده می شوند و بسیاری از زوجین به علت نداشتن زبان مشترک در مورد اینکه چه رفتارهایی خیانت محسوب می شود به مشکلات مختلفی دچار می شوند. برای برخی ممکن است ارتباط با جنس مخالف در صورتی که به روابط عاطفی ختم نشود ، مجاز باشد اما برخی حتی کوچک ترین تماس با جنس مخالف را خیانت قلمداد کنند. پس حتما در نظر داشته باشید که روشن و واضح در مورد خط قرمزهای ارتباطتان گفت و گو کنید و مرزهای مشخصی برای یکدیگر در روابط تعیین کنید.

چگونه از خیانت نجات پیدا کنم؟

وقتی خیانت یک شریک عاطفی محرز می شود یا خود او به این عمل اعتراف می کند به این معنی نیست که ارتباط به بن بست رسیده و باید تمام شود. یکی از مهم ترین پیش بینی کننده های دوام ارتباط بعد از خیانت این است که تا چه اندازه فرد در روابط دیگر از نظر عاطفی درگیر بوده. در یک تحقیق 44 درصد مردان ادعا کردند که ارتباط آن ها فقط در محدوده روابط جنسی بوده نه بیشتر در حالی که علت خیانت در میان خانم ها به علت رابطه جنسی فقط 11 درصد بود. پس ماهیت ارتباط های خارج از رابطه زناشویی مهم است که بررسی شود.

تصمیم این که بعد از خیانت رابطه ادامه در خواهد بود یا خیر به عوامل مختلفی از جمله وضعیت مالی ، ارتباط های خانوادگی و داشتن بچه یا بچه های کوچک بستگی دارد. اما تحقیقات نشان می دهند که مهم ترین عامل پیش بینی کننده دوام یک رابطه بعد از خیانت ، نظر و نصیحت های خانواده و دوستان در مورد این اتفاق می باشد. یعنی تاثیر دیگران در تصمیم گیری شما برای ماندن یا رفتن عامل بسیار مهمی است. زمانی که مطمئن نیستید چه تصمیمی درست است و چه تصمیمی غلط ، باید از یک متخصص روابط و خیانت برای داشتن چشم اندازی بهتر و دقیق تر کمک بگیرید.