دومین دلیل مراجعه به روانشناس

چرا به روانشناس نیاز داریم؟

دومین دلیل مراجعه به روانشناس

روانشناس به شما کمک کرده به زندگیتان از زاویه‌ های دیگر نگاه کنید.

دید تازه به زندگی

مشکل روزمرگی یکی از مسأله‌ هایی است که بیشتر مردم با آن دست و پنجه نرم می ‌کنند. ممکن است خیلی از ما در زندگی مسیرهای تکراری رفته باشیم. راه ‌های متفاوتی را امتحان کرده باشیم اما، به نتیجه دلخواه خودمان نرسیدیم و همین امر باعث دل‌ سردی ما از خودمان، زندگی و در نهایت دیگران شده است و یا شاید از کسانی کمک گرفته ‌ایم. اما کمک غیرحرفه ‌ای آن‌ ها بیشتر ما را نا ‌امید کرده است. به رفتار‌های عادت ‌گونه خودمان توجه نداشته ‌ایم. دومین دلیل مراجعه به روانشناس این است که به‌ افراد یاد می‌ دهد مسیرهای دیگر را بروند، راه‌ های متفاوت را امتحان کنند و به‌ یک ‌جا و یک‌ چیز‌ بسنده نکنند. برای همین به ‌نظرمان آمد، به اهمیت ‌این مقوله بپردازیم و شما را با روانشناس کار آمد آشنا کنیم.

روانشناس کیست ؟

روانشناس کسی است که رفتار، شخصیت، روابط بین فردی، یادگیری و انگیزش را در انسان به شکل حرفه ای مورد بررسی قرار می دهد. روانشناس از یک طرف رابطه بین عملکرد مغز و رفتار را بررسی می کند و از سوی دیگر ارتباط بین محیط و رفتار. روانشناس رفتار، انگیزه ها، افکار و احساسات افراد را بررسی کرده و به آنها در کنترل و غلبه بر مشکلات شان کمک می کند.

ویژگی های روانشناس

روانشناسی نیازمند صداقت و گشاده رویی است. همچنین داشتن مهارت های ارتباطی و شنونده خوب بودن برای این کار لازم است. روانشناس باید در کنار داشتن دانش، توان درک درست و به دور از هر گونه قضاوتی را داشته باشد. فرد مراجعه کننده باید بتواند به راحتی و به دور از هر گونه استرس و نگرانی به روانشناس اعتماد کرده و مشکلات خود را با او در میان بگذارد. در واقع روانشناس یک انسان شناس و جامعه شناس خوب نیز هست.

وظایف روانشناس

وظایف روانشناس در هر یک از زمینه های تخصصی زیر عبارتند از :

  • روانشناس آموزشی: کمک به کودکان، نوجوانان و جوانان برای غلبه کردن بر مشکلات آموزشی و روانی خود و در نتیجه پیشرفت کردن در این زمینه ها
  • روانشناس شغلی (یا روانشناس سازمانی): کمک به شرکت ها و سازمان ها در بهبود عملکرد و افزایش رضایت شغلی کارکنان
  • روانشناس سلامت: ترویج رفتار و نگرش سالم و کمک به بیماران و خانواده های آن ها برای غلبه بر بیماری ها
  • روانشناس مشاوره ای: کمک به افراد در حل مشکلات شان و تصمیم گیری ها به خصوص در زمان های پراسترس زندگی شان
  • روانشناس جرم شناسی: استفاده از تئوری های روانشناسی در شناسایی جرائم، بازسازی و بهبود مجرمین
  • روانشناس بالینی: کمک به مراجعانی که در شرایطی سخت مانند نگرانی، اضطراب، افسردگی و بیماری های روانی قرار دارند.
  • روانشناس ورزشی: کار با افراد، تیم ها و سازمان ها برای بهبود انگیزه و عملکرد در زمینه مربی گری، آموزش و رقابت و همچنین ترویج مشارکت ورزشی به صورت عمومی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *