ازدواج یکی از مهم ترین و اصولی ترین تصمیماتی که افراد در طول زندگی خود می گیرند که رابطه مستقیم با آینده فرد دارد. به سبب مهم بودن این امر است که افراد باید به مشاوره زوج درمانی مراجعه کنند. اغلب افراد با یکدیگر تفاوت هایی دارند که از جمله آن ها تفاوت های فرهنگی ، عقیدتی ، مالی ، تحصیلی و … می باشد که منجر به بروز اختلافاتی بین آن ها می شود.

با توجه به این که یکی از دلایل رجوع افراد به متخصصان بهداشت روانی ، مشاوره قبل از ازدواج و روابط عاطفی و احساسی است، مشاوره زوج درمانی با استفاده از تکنیک ها و روش های ویژه ی خود مشکلات را بررسی و راه کارهای قابل اجرایی را ارئه می دهد. نکته قابل توجه این است که زوج درمانی تنها مسائل مربوط به زن و شوهر را در بر می گیرد حال آن که فرزندان نیز به دلایل مختلف ممکن است در معرض مشکلات و دغدغه های گوناگون قرار بگیرند که راهکار درمانی آن ها به واسطه زوج درمانی قابل حل می باشد. زوج درمانگر تلاش می‌کند رابطه سازنده ، سازگارانه و اثر بخش را میان آن‌ ها به ‌وجود آورد.

مشاوره زوج درمانی اپلیکیشن مشاوره آنلاین روانشناسی فارگو

نارضایتی و ناشادمانی که یک زوج با آن رو در رو هستند چیزی فراتر از مشکلات شخصی افراد است. حال آن که زوج درمانگر به زوج کمک می کند که زندگی مشترک آن ها را مورد نقد و بررسی قرار دهد و با ارائه راهکارهایی تصمیم به ایجاد تغییراتی بگیرند که مشکلات آن ها را حل می کند.

گاهی اوقات افراد در زندگی خود با مشکلاتی مواجه می شوند که در صورت عدم رسیدگی به آن ، یک مشکل بزرگ و جدی قلمداد می شود. همان طور که می دانید گاهی اوقات ممکن است تنش ها و مشکلاتی بین افراد نمایان شود که هر دو طرف به فکر جدایی هستند و به عبارتی در برخی از موارد به دلیل ناتوانی در گفت و شنود همدلانه و ابراز نکردن صحیح عواطف و احساسات خود دو طرف نمی توانند ارتباط خود را مدیریت کنند و در این صورت توصیه می شود که از مشاوره های روانشناسی استفاده شود.

مشاوره زوج درمانی در مرحله اول شرایط خانواده را در نظر می گیرد و سپس شناخت مرد و زن از یکدیگر را مورد بررسی قرار می دهند و با گفتگو درمانی ریشه مشکلات را می یابند و راهکارهای متناسب با آن ها را ارائه می دهند.

زوج درمانی به عبارتی به منظور اهداف خاصی صورت می گیرد که عبارتند از:

  • در وهله نخست زوج درمانگر تلاش می کند هر یک از زوجین نحوه اعتماد داشتن به یکدیگر را آموزش ببینند. به گونه ای که بتوانند در سخت ترین شرایط همراز و همراه یکدیگر باشند و همدلانه یکدیگر را یاری کنند.
  • در برخی از مواقع در زندگی، افراد با تضاد های رفتاری با یکدیگر رو به رو می شوند که در طی زوج درمانی، درمانگر تلاش می کند چگونگی اعتراض زوجین به یکدیگر را به آن ها آموزش دهد. به گونه ای که زن و مرد بدون این که به روح و جسم یکدیگر آسیب وارد کنند در صدد رفع این تضادها بر بیایند.
  • زوج درمانگر مشکلات و دغدغه زوجین را از طریق یاد دادن و آموزش روش هایی برای از بین بردن تعارض ها و دوگانگی ها حل و فصل می کند.
  • زوج درمانگر راهکارها و راه حل های همدلانه خود را به افراد ارائه می دهد که شامل نحوه اعتماد داشتن دو طرف به یکدیگر بوده است.
  • زوج درمانگر نحوه بازگو کردن انتظارات و توقعات افراد را آموزش می دهد که این امر باعث می شود سوء برداشت ها و سوء تفاهم های میان آن ها به حداقل خود کاهش یابند.
  • از دیگر راهکارها و اهداف درمانگر در زوج درمانی موثر این است که تامین نیازهای اساسی برای رابطه جنسی، عشق و احساس، گسترش تمایلات جنسی مناسب، آموزش نزدیکی فیزیکی و… را به صورت گسترده به افراد آموزش می دهد و مشکلات میان آنها را حل می کند که سبب استحکام عشق و محبت میان زوجین می شود.