بسیاری از مردم در مراحل مختلفی از زندگی خود اضطراب را تجربه کرده‌اند. در واقع اضطراب واکنش بسیار عادی نسبت به رویدادهای استرس‌زای زندگی مانند تغییر محل زندگی، تغییر شغل یا مشکلات مالی است. با این وجود، اگر علائم استرس و اضطراب طولانی‌تر از رویدادهایی باشند که باعث ایجاد آن شده‌اند و در زندگی شخص نیز ایجاد اختلال کنند بروز علایم استرس و اضطراب می‌توانند ناتوان‌کننده باشند، جهت کاهش اضطراب و استرس می‌توان با کمک گرفتن مناسب از متخصص روان‌شناسی آنرا تشخیص داد و مدیریت کرد. در‌این‌راستا تشخیص زودرس علائم استرس و اضطراب بسیار مهم است.

مشاوره اضطراب و استرس اپلیکیشن مشاوره آنلاین روانشناسی فارگو

عوامل استرس‌زا

برای بیش‌تر افراد، استرس و اضطراب معمولاً پس از یک حادثه خاص در زندگی رخ می‌دهد، اما پس از آن برطرف می‌شود.

عوامل استرس‌زا عبارتند از:

 • نقل مکان کردن
 • شروع یک مقطع تحصیلی یا کار جدید
 • ابتلا به‌یک بیماری یا جراحت
 • بیماری یا جراحت یک دوست یا عضو خانواده
 • مرگ یک عضو خانواده یا دوست
 • ازدواج
 • تولد نوزاد جدید

 

اختلالات مرتبط با استرس و اضطراب

استرس و اضطرابی که به‌طور مکرر رخ داده و به ‌ظر می‌رسد تناسبی با عوامل استرس‌زا ندارد، ممکن است نشانه‌ای از یک اختلال اضطرابی باشد. راه کاهش اضطراب و استرس در ابتدا یافتن مشکل و سپس درمن آن میباشد.

این اختلالات عبارتند از:

 • اختلال اضطراب فراگیر
 • اختلال هراس
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • ترس یا اضطراب اجتماعی
 • اختلال وسواس جبری

 

علائم اضطراب از نظر عصب‌شناسی

می‌توان چنین استدلال کرد که استرس و اضطراب همان علائم عصبی هستند. این علائم می‌توانند سطح انتقال دهنده‌های عصبی در مغز را تغییر داده و آن‌ها را مجبور به ارسال سیگنال‌های غیر‌عادی به بقیه بدن کنند. اگر چه استرس و اضطراب باعث هیچ‌گونه آسیب عصبی شناخته‌شده‌ای در بدن نمی‌شوند، اما قادر به ایجاد این علائم در بدن هستند:

گزگز دست‌و‌پا

ترشح آدرنالین و تنفس سریع در هنگام اضطراب، امری بسیار معمول است و هر دو می‌توانند به احساس گزگز و به خواب رفتن دست‌وپا منجر شوند.

دردهای عصبی

استرس و اضطراب همچنین می‌تواند دردهای عصبی ایجاد کند. این دردهای عصبی، هم جسمی و هم روانی هستند..

سرگیجه و سنگینی سر

اضطراب و استرس می‌تواند باعث سنگینی سر؛ و سرگیجه شود و احتمالاً حتا با مشکل ایستادن و یا احساس بی‌حسی در پاها همراه خواهد بود. همه این علائم به اضطراب به خصوص تنفس سریع و ترشح آدرنالین مرتبط است.

سردرد

اضطراب می‌تواند سرآغاز انواع سردردها از جمله سردرد تنشی و میگرن باشد. میگرن هم‌چنین ممکن است علائم خاص خود مانند مشکلات چشم را بروز دهد. همه این مشکلات از علائم شناخته شده اضطراب و استرس هستند.

خستگی

در اضطراب شدید، بروز خستگی هم شایع است و ظاهراً به‌این دلیل رخ می‌دهد که زندگی با اضطراب مداوم سبب تحلیل احساسات می‌شود. از آن‌جا‌که اضطراب می‌تواند به بی‌خوابی نیز منجر شود؛ مقداری از این خستگی ناشی از کمبود خواب است.

اختلال حافظه

شاید تنها علامت “خفیف” و دائمی اضطراب در مغز، اختلال حافظه باشد. از‌دست‌دادن حافظه‌ی ناشی از اضطراب، به‌ندرت حاد است، اما به‌دلیل ترشح مداوم هورمون استرس (کورتیزول) است.

گیجی

سطوح شدید اضطراب ممکن است موجب مشکلاتی مانند گیج و منگ‌شدن و حتا قطع رابطه موقت با واقعیت شده و موجب شود بیمار از وجود مشکلی در مغز خود نگران باشد.
در تمام این موارد، شدت مشکل ممکن است دقیقاً به اندازه یک اختلال عصبی واقعی باشد.

 

بنا‌بر‌این استرس بخشی از زندگی است. آن‌چه مهم‌تر است؛ نحوه رسیدگی به‌آن است. بهترین کاری که می‌توانید برای جلوگیری از اضافه بار استرس و پیامدهای سلامتی ناشی از آن انجام دهید‌، شناخت علائم استرس است.

اگر شما احساس استرس زیادی دارید، با مشاور خود صحبت کنید. بسیاری از علائم استرس می‌تواند نشانه سایر مشکلات سلامتی باشد. مشاور شما می‌تواند علائم شما را ارزیابی کرده و در صورت ردِپایِ استرس، به‌شما در بهتر مقابله ‌کردن با آن کمک‌تان کند.