مشاوره پیش از ازدواج تلاش می‌کند زوجین را به شناختِ هرچه بیش‌تر یک‌دیگر برساند. روان‌شناس کوشش دارد، مقوله تفاوت‌ها و شباهت‌ها را در زندگی زناشویی به زوجین انتقال دهد و از همه مهم‌تر، برای رابطه عاطفی هرچه عمیق‌تر به آن‌ها آموزش‌هایی دهد.

نقش مشاوره پیش ‌از ازدواج

پیش از آنکه به مقوله مشاوره پیش از ازدواج بپردازیم  لازم است ابتدا تعریف و تبیینی از خود ازدواج داشته باشیم . ازدواج و رابطه زناشویی یکی از مهمترین و در عین حال پر چالش ترین نوع ارتباط انسانی است . ازدواج جدای از اهمیت خود به یکی از زیباترین و بی‌نظیر ترین روابط انسانی منتج می‌شود. اگر این انتخاب به درستی و آگاهانه صورت بگیرد می‌تواند موجب رضایتمندی و تعالی شخصیت زوجین گردد .

فارغ از هر دیدگاه ، تفکر و فرهنگی، همه انسانها برای ادامه حیات و برای درک وجود خویشتن به دیگریی نیاز دارند که بتوانند با او و در کنار او زندگی کنند . آرزوها ، احساسات ، مشکلات ، سختیها و شادیهای‌شان را با او به اشتراک بگزارند . این نیاز در برنامه ژنتیکی ما از پیش تعیین شده است ،حتی اگر به ظاهر آن را انکار کنیم و یا به دلیل شکستهای عاطفی مکرر از آن در گریز باشیم .

مشاوره پیش‌از ازدواج اپلیکیشن مشاوره آنلاین روانشناسی فارگو

فواید مشاوره قبل از ازدواج

ازدواج و تشکیل یک زندگی مشترک به عنوان بنیان و پایه و اساس تشکیل خانواده این نهاد مهم و اساسی مسئله ای بسیار حائز اهمیت است . ازدواج نیاز به آموزش ، مراقبت و یادگیری دارد .

مسئله مهم ما این است که می‌دانیم هوش و ذکاوت و قدرت یادگیری دروجود همه ما هست.ولی ریاضیات ، نگارش و فیزیک در ژن‌های ما نیست و باید آن را یادبگیریم . به همین دلیل به مدرسه می‌رویم ، معلم خصوصی می‌گیریم و از کتابهای آموزشی استفاده می‌کنیم . ولی برای ازدواج می‌پنداریم چون رشد جسمانی و بلوغ جنسیمان فرارسیده و ژن‌ها ما را به جفت جویی سوق می‌دهند پس آمادگی لازم را داریم و نیازی به آموختن نیست .(دکتر علی صاحبی )

همیشه بین علاقه‌‍مندی و مناسب بودن تفاوتهایی هست . اینکه ما به شخصی علاقه‌مند می‌شویم لزوما تضمین کننده این نیست که ازدواج با آن فرد برای ما و یا ما برای او مناسب خواهیم بودبه همین دلیل است که مشاوره قبل از ازدواج توصیه می‌شود .

مشاوره پیش از ازدواج به منظور آگاهی رسانی به زوجین درباره اصول زندگی مشترک و همچنین روشن کردن وجوه شخصیتی طرفین و تفاوتها شکل می‌گیرد و آن را نباید با گرفتن تاییدیه جهت ازدواج اشتباه گرفت. در واقع مشاوره قبل از ازدواج اولین قدم در راستای شناخت زوجین است و آگاهی بعد از جلسات متمادی شکل می‌گیرد و تازه مسیر تصمیم گیری بعد از آن شروع می‌شود.

مشاوره قبل از ازدواج چگونه به ما کمک می‌کند؟

مشاوره قبل از ازدواج به ما کمک می‌کند تا از زاویه دیگری رابطه خود و شریک عاطفی‌مان را بررسی کنیم . اینکه بدانیم در شرایط متفاوت هر کدام به چه شیوه ای پاسخ می‌دهیم و در بحرانها و مشکلات هرکدام چه نیازههایی داریم . درک تفاوت نیازها در زنگی مشترک از اساس کلی به شمار می‌رود .

نقش مشاوره پیش از ازدواج نیز وجوهی از شما را نشان میدهد که شاید خودتان به آن آگاه نبودید . با مطرح کردن مسایل و آموزش راه‌های حل مسئله شیوه های جدیدی برای برخورد با مشکلات و گفتگو پیرامون مسائل را یاد می‌گیرید .برخی از مواردی را که در مشاوره پیش از ازدواج به آنها باید پرداخته شود  به‌طورخلاصه در این مطلب بررسی می کنیم .

حساسیت های خود و همسرتان

یکی از مواردی که روانشناس در مشاوره پیش از ازدواج باید به آن بپردازد روشن کردن حساسیت های طرفین است . شما و شریک عاطفیتان باید هر دو درک درستی از حساسیتها و خط قرمز های یکدیگر داشته باشید و به آنها آگاه باشید چرا که پس از ازدواج، در زندگی مشترک همین عدم درک صحیح طرفین از حساسیتهای بین فردی باعث بسیاری از اختلاف ها و کشمکش ها می شود . باید بدانید این حساسیتها برای همه افراد وجود دارد و متعاقبا راهکارهای منطقی نیز برای آنها وجود دارد .

داشتن هدف و برنامه برای زندگی

ازدواج به هیچ روی نباید هدف شما از زندگی باشد چرا که در این صورت به محض ازدواج کردن و رسیدن به مقصود در صورت دست برداشتن از تلاش و فعالیت دچار رکود و دل‌زدگی می‌شوید و معنای زندگی را ازدست می‌دهید . ازدواج راهی برای رسیدن به اهداف با همراهی و همدلی دیگری مطلوب است . به این معنا که : شما با اردواج کردن با شخص مناسب فردی را وارد زندگیتان می کنید که خواسته و آرزوههای شمارا درک می‌کند برای اهدافتان احترام قایل است و شما را دراه تعالی همراهی و یاری می‌دهد . و نیز شمار برای او هین گونه خواهید بود . زندگی مشترک نیاز به برنامه ریزی و ویادگیری مداوم دارد تا به اسیر عادتها و روزمرگی نشود و طرفین بتوانند همیشه شور و هیجان خود را حفظ کنند . یک مشاور خانواده در مشاوره قبل از ازدواج شما باید از اهداف و برنامه هایتان صحبت کنید و تلاش کنید تا نقاط مشترک در اهدافتان با شریک عاطفیتان بیابید و با هم همسو باشید .

مشاوره پیش‌از ازدواج

ازدواج از خیال تا واقعیت

درباره ازدواج همیشه و در همه فرهنگها یک سری تصورات اشتباه و بی پایه و اساس وجود دارد برای مثال تصور اینکه اگر جوان (زن یا مرد) ازدواج کنند رفتارشان بهبود می یابد . هر فردی به طور معمول در سنین میانگین بین 20 تا 35 الی 40 سالگی ممکن است ازدواج کند . این درصورتی است که شخصیت افراد در پنج سال اول زندگیشان شکل می‌گیرد و سپس تا سالهای نوجوانی رشد این شالوده اصلی رشد کرده و تثبیت می‌شود . شخصیت افراد به راحتی قابل تغییر نیست و این تصور اشتباه که قرد با ازدواج اصلاح می‌شود توهمی بیش نیست . دوفردی که از نظر روانی در وضعیت مطلوبی به سر نمی‌برند پس از ازدواج هم هم چنان در همان شرایط هستند و علاوه بر آن اکنون یک رابطه مشترک بیمار را هم شکل داده‌اند . روانشناس در جلسات مشاوره پیش از ازدواج باید این خطاهای شناختی را در زوجین شناسایی و اصلاح کند و به آنها کمک کند تا درک درستی از رابطه مشترک داشته‌باشند .

تصور اشتباه دیگر این است که وقتی مواردی را در شریک عاطفی‌مان می‌بینیم که دوست نداریم یا خلاف تصورات و عقایدمان هست چون در شرایط احساسی به سر می‌!بریم و خوب تصمیم نمی‌گیریم اغلب می‌گوییم که ازدواج کنم درستش می‌کنم ، تغییرش می‌دهم . ولی این یکی دیگر از تصورات اشتباه و غلط هست .

اول اینکه باید بدانیم زندگی مشترک تغییر دادن طرف مقابل نیست و نمی‌توان با این تصور وارد تعهد و رابطه شد .

دوماً ما جذب تفاوتهای طرف مقابل می‌شویم و چون این تفاوتها در ابتدا و از بیرون زندگی مشترک برای ما جذاب است . و با همین تصور وارد زندگی مشترک با طرف مقابل می‌شویم .اما بعد از ازدواج و زیر یک سقف این تفاوتها برای ما قابل تحمل نیست و می‌خواهیم آنها را را تغییر دهیم و بعد از چند سال دنبال شباهت ها می‌گردیم و آن زمان هست که تمام تعارضات شروع می‌شود . مشاوره قبل از ازدواج برای دریافت همین شباهت ها و تعدیل این تفاوتها به شیوه‌های اصولی و درست توصیه می‌شود .

اریک فروم در کتاب انسان برای خویشتن تعریف جالبی از عشق ارائه می‌دهد.او عشق را ترکیبی از چهار عنصر می‌داند:۱- توجه ۲- مسئولیت ۳- احترام ۴- معرفت. او می‌گوید هر جوشش علاقه و کشش و محبتی به طرف مقابل به معنای عشق ورزیدن نیست. بلکه این احساسات بیشتر مواقع ناشی از تنهایی و کمبود برآورده شدن میل جنسی است که منجر به ایجاد چنین کششی خواهند شد.

هر گاه در رابطه مشترک یکی از این 4 عنصر حذف شود رابطه به نحوی دستخوش تزلزل و بی‌مشاوره پیش از ازدواج ثباتی خواهد شد. مشاوره قبل از ازدواج باید به شما کمک کند تا این چهار عنصر را در رابطه خود ایجاد کنید و آن را تقویت بخشید .

با اپلیکیشن روانشناسی آنلاین فارگو قادر خواهید بود تا بدون حضور در مراکز مشاوره، لذت مشاوره قبل از ازدواج آنلاین را تجربه کنید.