مشاوره خانواده :

مشاوره خانواده یکی از وظایف روانشناسی خانواده است که به بررسی مسائل و موضوعات بین فردیِ اعضای خانواده می‌ پردازد. اساسی ترین و نخستین نهاد اجتماعی خانواده است. هر انسانی از بدو تولد در قالب این نهاد رشد کرده و سپس پا به اجتماع می ‌گذارد. مشاوره خانواده این نهاد مهم را به شکلی عمیق مورد بررسی قرار می‌ دهد و این نکته را بیان می ‌کند که خانواده به عنوان عنصر حیاتی هر اجتماع نیاز به مراقبت پویایی و ارزیابی دارد. اگر این نهاد اساسی از لحاظ روانی آسیب دیده و ناتوان باشد بر کل جامعه اثر سوء خواهد گذاشت. خانواده درمانی به مسائلی می ‌پردازد که باشکل گیری خانواده توسط افراد ، از همان ابتدا بروز می نماید مانند: تفاوت های بین زوجین ، تعارضات ، اختلافات فرهنگی و طبقاتی ، مشکلات اقتصادی ، نحوه برخورد با مشکلات و . . . 

اهمیت مشاور خانوادگی

همه ‌ی رفتارهای ما در طول زندگی از دل خانواده و در سال های اولیه زندگی ‌مان نشأت گرفته است. در خانواده افراد و رفتارهایشان به طور زنجیر وار به هم مرتبط می شوند و بر یکدیگر تاثیر می گذارند. این تاثیر گذاری با جدا شدن افراد از بطن خانواده و تشکیل خانواده جدید نیز ادامه‌ می یابد. از این روست که مطالعه بستر روانی حاکم بر خانواده و تلاش برای بهبود عملکرد آن جدای از آن که بر ارتقای جامعه تاثیر گذار است ، برای خود افراد در خانواده موجب بهزیستی ارتقای روابط بین فردی و احساس رضایت می شود. به همین دلیل است که مشاوره خانواده و موضوعات پیرامون آن بسیار حائز اهمیت بوده و پرداختن به آن ضروری است.

مشاوره خانواده آنلاین چه کمکی می کند؟

روانشناسی خانواده حوزه‌ی بسیار گسترده ‌ای است. روانشناسی تمام وجوه و مسایل خانواده را جز به جز پوشش می‌ دهد و هر کدام از موضوعات خود یک شاخه جداگانه می ‌باشد که می ‌تواند به طور عمیق مورد بررسی قرار بگیرد که ما در زیر تمام این موارد را معرفی می ‌کنیم:

تمامی موضوعات نامبرده در حوزه خانواده به طور تخصصی می تواند بررسی شده و آموزش داده شود. نکته‌ی بسیار مهمی که وجود دارد این است که تمامی موارد در عین سادگی و کلی بودن ، دارای نکته ها و مسائل مهم و قابل توجهی است که می توان برای آن ها ساعت ها دوره آموزشی تدارک دید و ساعت ها جلسه روانشناسی برگزار کرد. و این حاکی از اهمیت روانشناسی خانواده است. پرداختن به تمامی این موارد به صورت حضوری می تواند زمان زیادی گرفته و حضور و قرار های ملاقات بسیار خسته کننده خواهد بود. عدم حضور فیزیکی و مشاوره آنلاین می تواند راه گشا باشد.

مشاور خانواده چیست؟

مشاور خانواده با بررسی روابط بین اعضا و سیستم خانواده و نگاه کل نگر به خانواده درعین پرداختن به تک تک افراد ، مشکلات و مسائل موجود در خانواده را بررسی کرده و آسیب های موجود در خانواده و بستر های آسیب زا را شناسایی می کند و با آموزش مهارت های لازم در هر حوزه افراد در مواجه با مسائل و مشکلاتشان توانمند می ‌سازد.

درخانواده افراد در هر مرحله به آموزش و مراقبت روان نیاز پیدا خواهند کرد. یعنی در مرحله پیش از ازدواج ، برای شناخت بهتر ، برای بهبود روابط زوجین و …. . مشاور خانواده با توجه به تخصص در این حوزه بهترین راه کارها را برای پویایی هر چه بیشتر خانواده به افراد ارائه می دهد. چرا که خانواده به عنوان مهمترین و اولین اجتماع اگر به شیوه ای درست مدیرت گردد و اگر افراد در غالب خانواده و در دل روابط با دیگران احساس رضایت و کار آمدی داشته باشند ، می توانند زندگی شاد و رضایت مندی را تجربه کنند. آموزه های در خانواده می تواند در دیگر حوزه ها به موفقیت آن ها بیانجامد.