عوامل موثر بر روابط بین‌فردی

گوش دادن فعال: گوش دادن با شنیدن فرق دارد؛ زیرا شنیدن امری است غیرارادی و شامل تمام صداهایی می‌شود که همواره از محیط دریافت می‌کنیم. گوش‌ دادنِ فعال مهارتی است که فرد با کسب آن می‌آموزد چگونه به پیام‌های کلامی و غیرکلامی گوینده توجه نماید تا درک معانی و فهم احساسات دقیق‌تر حاصل شود. مثلاً یک مدیر موفق، برای تضمین اطّلاعات صعودی «از زیردست به بالا‌ دست» از مهارت گوش ‌دادن استفاده می‌کند؛ چرا که توانایی خوب ‌گوش ‌دادن مدیر می‌تواند، برای آن‌که زیردستان به گزارش پیام‌ها ادامه دهند، جو اعتماد را در سیستم به‌وجود آورد.
در ‌عین ‌حال، برای ایجاد و حفظ روابط خوب و مطلوب و جلوگیری از اختلاف نظرها، کشمکش‌ها و سوء ‌تفاهم باید دقیق شنیدن را آموخت و به‌کار بست.

مشاوره روابط بین فردی

اهمیت‌دادن:

یعنی بتوانیم به احساسات، صحبت‌ها و خواسته‌های فرد مقابل توجه نشان دهیم. زمانی روابط بین‌فردی تقویت می‌شود که با توجه به توان و ظرفیت خود در مقابل عملکردهای دیگران رفتار و واکنش مناسبی داشته باشیم.

سؤال‌کردن:

پرسیدن، متداول‌ترین و در عین ساده‌ترین مهارت‌هاست. زیرا پرسیدن علاوه‌بر شفاف‌سازی پیام، باعث برانگیختن تفکر افراد می‌شود. به‌خاطر داشته باشیم طرح سؤال‌های مکرر، به‌قصد مُچ‌گیری، نه‌تنها به تقویت رابطه بین‌فردی کمک نمی‌کند، بلکه باعث تضعیف و مختل‌شدن آن نیز می‌شود.

احترام گذاشتن:

یعنی پذیرفتن و گرامی‌داشتن بی‌قید‌وشرط دیگران باوجود تفاوت‌هاست. با دیگران به‌گونه ای رفتار کنیم که احساس کنند برای‌شان ارزش و احترام قائل هستیم. یکی از نشانه های احترام گذاشتن و رعایت مقررات موقعیتی است که در آن قرار می‌‌گیریم.

ابراز وجود:

از جمله مهارت‌های مهم در برقراری ارتباط، ابراز وجود است که شامل بیان افکار، احساسات، اعتقادات و حقوق خویش است، بدیهی است که افرادی‌که خجالتی وکم‌رو هستند در ابراز وجود بیش از دیگران با مشکل رو‌به‌رو می‌شوند.

نه گفتن:

مهارتی است که فرد بتواند در مقابل درخواست دیگران که برایش مقدور نیست و تمایل به انجام دادنش ندارد از کلمه «نه» استفاده کند. کسانی که از قدرت نه گفتن عاجز باشند همواره در روابط درون‌فردی و بین‌فردی خود با دیگران با مشکل روبه‌رو شده و از ارتباط خود احساس امنیت و خرسندی نمی‌کنند.

مشاوره‌ بین‌فردی، به‌شما کمک می‌کند مهارت‌های خود را افزایش و تقویت کنید؛ و متوجه کمی‌و‌کاستی خود در روابط بین‌فردی شوید