شناختن کودک هنگام رشد ، می تواند یکی از مهمترین وظایف والدین باشد. یادگیری چگونگی نگاه فرزندتان به دنیا ، آموزش مهارت های جدید به کودک و راهنمایی آنها هنگام پردازش احساسات و تغییرات بزرگ جدید ، همه بخشی از نقش والدین است ، اما این کار آسان نیست.

همانطور که کودک شما رشد می کند ، مراحل رشد تدریجی ، از بدو تولد تا بزرگسالی را طی می کند. عوامل محیطی ، ژنتیکی و فرهنگی می توانند روی رشد کودک و سرعت پیشرفت آنها از یک مرحله به مرحله دیگر تأثیر بگذارند. برای کودکان دشوار است که توضیح دهند چه چیزی را تجربه می کنند ، و حتی کمتر می توانند احساسات خود را تجزیه و تحلیل کنند. آنجاست که روانشناسی کودک می تواند به شما اطلاعات بسیار مهم و ارزشمندی بدهد.
نوجوانی نیز دوره پُرتلاطم و مهمی است. ممکن است نوجوان منزوی، پرخاش‌گر و اندوهگین باشد. احتمال دارد افت تحصیلی پیدا کرده باشد. نوجوانی دوره‌ای‌ست که بی‌کران نیاز به مراقبت‌های روان‌شناختی دارد.
مشکلاتی که والدین با فرزندان‌شان پیدا کرده و از طرف دیگر، آموزشِ نگرش و رفتارهای روان‌شناسانه با فرزندان را در بر می‌گیرد.

مشاوره کودک و نوجوان اپلیکیشن مشاوره آنلاین روانشناسی فارگو

روانشناسی کودک چیست؟

روانشناسی کودک مطالعه رشد ناخودآگاه و آگاهانه دوران کودکی است. روانشناسان کودک نحوه تعامل کودک با والدین ، خود و جهان را درک می کنند تا رشد ذهنی او را درک کنند.

چرا مشاوره کودک و نوجوان مهم است؟

همه می خواهند فرزندشان رشد سالم داشته باشد ، اما همیشه مشخص نیست که رفتار کودک از علائم یک مرحله طبیعی رشد است یا نشانه ای از یک ناهنجاری است. روانشناسان کودک می توانند به شما در درک تفاوت کمک کنند. درک الگوهای روانشناختی طبیعی و غیر طبیعی کودک می تواند به والدین کمک کند تا درک کنند چگونه می توانند به بهترین نحو با کودک ارتباط برقرار کنند ، به کودک خود مکانیسم های کنار آمدن برای مدیریت احساسات را بیاموزند و به کودک در پیشرفت و رشد در هر مرحله جدید کمک کنند.

روانشناسان کودک همچنین می توانند رفتارهای غیر طبیعی را زود تشخیص دهند ، به تشخیص ریشه مسائل معمول رفتاری مانند مسائل یادگیری ، بیش فعالی یا اضطراب کمک کنند و به کودکان کمک کنند تا از طریق آسیب های اولیه کودکی کار کنند. آنها همچنین می توانند به پیشگیری ، ارزیابی و تشخیص تاخیر در رشد یا ناهنجاری هایی مانند اوتیسم کمک کنند.

مشاور کودک و نوجوان تعامل چند حوزه اصلی رشد را مطالعه می کند:

رشد جسمی

رشد جسمی در کودکان به طور معمول یک توالی قابل پیش بینی از وقایع است. کودک شما به همان ترتیب سر خود را بالا می برد ، می غلتد ، می خزد ، راه می رود و می دود. روانشناس کودک شما می تواند همانند پزشک متخصص اطفال، شما را در مشاهده رشد جسمی فرزندتان و در صورت وجود هرگونه ناهنجاری که می تواند بیانگر بی نظمی در رشد باشد ، کمک کند. روانشناسان کودک پیشرفت کودک شما را به سمت نقاط عطف رشد، مشاهده می کنند تا اطمینان حاصل کنند که کودک شما از نظر جسمی در حال رشد طبیعی است. تاخیرهای عمده در رشد جسمی ممکن است مواردی اساسی مربوط به رشد را نشان دهد که می تواند در اوایل حل شود.

توسعه شناختی

درک پزشکی از رشد شناختی دوران کودکی طی سالهای اخیر بسیار تغییر کرده است. اکنون می دانیم که حتی نوزادان تازه متولد شده حتی قبل از اینکه زبان بیان آن را داشته باشند از محیط خود آگاه هستند و به آن علاقه نشان میدهند.

رشد شناختی به یادگیری فکری و فرایندهای تفکر کودک اشاره دارد. شامل مشاهده و درک جهان پیرامون ، یادگیری زبان ، حافظه ، تصمیم گیری ، حل مسئله ، نحوه استفاده کودک از تخیل خود و نحوه استفاده کودک از استدلال های اساسی است. همه این عوامل تحت تأثیر ژنتیک و محیط کودک قرار دارند.

رشد عاطفی (اجتماعی)

رشد عاطفی و اجتماعی عمیقا در هم آمیخته اند. رشد عاطفی به احساس کودک در درک ، درک و ابراز احساسات خود اشاره دارد. رشد عاطفی در کودکان بسیار کوچک از طریق ابراز احساسات اساسی مانند ترس ، شادی ، عصبانیت و غم بیان می شود. با رشد کودک ، احساسات پیچیده تری مانند اعتماد به نفس ، امید ، احساس گناه و غرور بروز می کند. رشد عاطفی همچنین شامل توانایی کودک در احساس و درک احساسات دیگران از طریق همدلی است. یادگیری تنظیم و بیان مناسب احساسات برای بسیاری از کودکان دشوار است. کمک به کودکان در درک زودهنگام احساسات خود می تواند تأثیر مهمی در رشد عاطفی فعلی و آینده داشته باشد. یک روانشناس کودک می تواند به کودک شما کمک کند تا احساسات خود را به روشی سالم و مثبت درک و بیان کند.

توسعه عاطفی ، توسعه اجتماعی را بسیار تحت تاثیر قرار میدهد. این درست است که نحوه احساس ، درک و بیان احساسات کودک تأثیر مستقیمی بر نحوه تعامل او با سایر افراد دارد. رشد اجتماعی در مورد چگونگی رشد ارزش ها ، آگاهی و مهارت های اجتماعی کودک برای ارتباط با افراد اطراف است. والدین ، همسالان ، شخصیتهای معتبر و حیوانات آنها. روابط اولیه کودک می تواند تأثیر بسزایی در رشد مهارت های اجتماعی متناسب با سن او داشته باشد. اعتماد ، دوستی ، مدیریت تعارض و احترام به اقتدار نمونه هایی از توسعه اجتماعی هستند.

روانشناسی کودک در اپلیکیشن مشاوره آنلاین کودک و نوجوان

روانشناسی کودک 1 تا 2 ساله و حتی روانشناسی نوجوان 11 ساله ، همگی دارای اهمیت بوده و شاخه مهمی از سلامت خانواده است. این منابع به والدین کمک می کند تا فرزندان خود را در مراحل رشد کمک کنند و به پزشکان نگاه عمیق تری به سلامت روان و چالش های احتمالی کودک و نوجوان در رابطه با یادگیری یا اختلافات اجتماعی یا تأخیر در رشد می دهد.
از مزایای اپلیکیشن مشاوره آنلاین کودک و نوجوان فارگو ، عدم نیاز به حضور فیزیکی بوده که قابلیت آنلاین بودن این امکان را فراهم نموده است.

روان‌شناس کودک به کاهش مشکلات و درمان اختلالات روان‌شناختی کودکان می‌پردازد. تشخیص حرفه‌ای و کارشناسانه، و از همه مهم‌تر؛ انتخابِ یک اقدام مناسب و دانش‌محور از ویژگی‌های مهم این رده به‌شمار می‌رود.
نوجوانی دوره پُرتلاطم و مهمی است. ممکن است نوجوان منزوی، پرخاش‌گر و اندوهگین باشد. احتمال دارد افت تحصیلی پیدا کرده باشد. نوجوانی دوره‌ای‌ست که بی‌کران نیاز به مراقبت‌های روان‌شناختی دارد.
مشکلاتی که والدین با فرزندان‌شان پیدا کرده و از طرف دیگر، آموزشِ نگرش و رفتارهای روان‌شناسانه با فرزندان را در بر می‌گیرد.

دانلود رایگان فیلم جلسه اول وبینار PMT دکتر اسمعیلی