مشاوره تحصیلی

اهمیت مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان

مشاوره تحصیلی برای کودکان و نوجوانان بسیار مهم است، و مدرسه در شکوفایی توانایی های بالقوه کودکان نقش مهمی ایفا می کند. در این مرحله مشاوره می تواند یک راه حل مطلوب باشد اما نه فقط در حوزه تحصیلی، گاهی این ذهن کودک است که باید شکل داده شود و آرایش جدیدی به خود گیرد. در مشاوره، به کودکان راه حل هایی ارائه می شود که چطور بتوانند تعارض های هیجانی و مشکلات شخصی خود را مدیریت کنند. یک مشاوره تحصیلی مطلوب منجر به «درونی سازی» می شود، فرآیندی که کودک آموزه های با ارزش را الگویی برای رفتار خود قرار می دهد. بعضی جلسات صرف راهنمایی های شغلی می شود، به این معنی که در مورد رشته تحصیلی و شغل های مرتبط، به کودک و نوجوان آگاهی داده می شود. مواجه کردن آن ها با دنیای بعد از مدرسه و آمادگی آن ها برای چیزهایی که در بیرون از مدرسه انتظار آن ها را می کشد، موضوعی ست بسیار مهم.

مشاوره تحصیلی

9 فایده ی مشاوره تحصیلی و راهنمایی دانش آموزان

 1. در مشاوره تحصیلی به دانش آموزان در مورد نحوه سازگاری با مشکلات روانی، که تاثیرات مخربی بر آموزش آن ها دارد، راه حل هایی داده می شود. در طول این جلسات، دانش آموزان به توانایی هایی برای مواجهه و مدیریت مشکلات روانی مجهز می شوند، این توانایی کمک رسان موثری برای مواجهه با انواع مشکلاتی است که دانش آموز در زندگی روزمره خود با آن دست و پنجه نرم می کند.
 2. علاوه بر زندگی شخصی، در مورد شرایط حاکم در مدرسه و چالش های احتمالی آن، رهنمودهایی عرضه می شود. برای مثال، نحوه رفتار مودبانه یا ارتباط صحیح با همسالان از این نمونه هاست. در نهایت، این راهنمایی ها به او کمک خواهد کرد که در شرایط به خصوص باید چه رفتاری را انتخاب کند.
 3. مشاوره تحصیلی، علاوه بر رفتار صحیح، نظم و دقت را به دانش آموز پیشکش می کند. یک مشاوره خوب به آن ها در رسیدن به اهدافشان یاری می رساند. همچنین، دانش آموزی که از راهنمایی خوب برخوردار بوده، به خوبی می داند که چطور کارها را در بهترین حالت ممکن به انجام برساند.
 4. دانش آموزان زندگی در صلح و هماهنگی را در مدرسه می آموزند. این مهارت حتی در قدردانی و قدرشناسی آن ها نسبت به همسالان خود بسیار موثر است.
 5. با استفاده از یک مشاوره تحصیلی و راهنمایی خوب، شکاف بین دانش آموزان و مدیریت مدرسه پُر می شود. آن ها یاد گرفته اند که مشکلات شان را به راحتی ابراز کنند و هر موانع ارتباطی را به درستی حل و فصل کنند.
 6. راهنمایی های جامع و مفصلی به آن ها در مورد انتخاب رشته، حرفه و انتخاب شغل داده می شود. ارزش این راهنمایی ها در این جاست که بعد از مدرسه و ورود به دنیای خارج، تمامی اهداف مشخص شده اند و او دقیقا می داند که چه مسیری برای رسیدن به اهدافش باید پیموده شود.
 7. مشاوره تحصیلی حتی این امکان را برای دانش آموز فراهم می کند که تجارب و احساسات ناخوشایندش را ابراز کند. آن ها آزادانه می توانند در مورد چیزهایی صحبت کنند که در مطرح کردن آن با والدین محدودیت داشته اند.
 8. الکل، مواد مخدر، احساسات شخصی یا حتی تجاوز و تعدی نیز از مواردی است که صحبت راجع به آن ممنوعیتی ندارد. مشاوره و راهنمایی آن ها را تبدیل به انسان های سالم تری می کند، زیرا یاد گرفته اند که در شرایط خاص، چه رفتاری از اولویت بالاتری برخوردار است.
 9. مشاوره تحصیلی همچنین این ظرفیت را به دانش آموز می دهد که دشواری های روزمره را تحمل کند و در مورد آن راهنمایی و کمک بگیرد. بعد ها نیز این تبدیل به یک الگو هنگام مواجهه با مشکل خواهد شد. دیگر از ترس، هنگام کمک خواستن از دیگران، خبری نیست.Academic Counseling

خودکشی یکی از بحران هایی است که در کمین این گروه سنی نشسته است. فشار همسالان، فشار و ترس از شکست در آزمون، افسردگی، بی کاری و موارد بی شمار دیگری در شکل گیری این اتفاق سهیم اند. بی دلیل نیست که آمار خودکشی در زمان امتحانات به حداکثر می رسد. نظم و موفقیت همواره از اصولی بوده که نه تنها باب میل خانواده هاست، بلکه معلمان و مشاوران هم در اهمیت آن مبالغه می کنند. همیشه به دانش آموزان کامل و بی نقص بودن القا می شود، بدون در نظر گرفتن رضایت یا شرایط درون روانی آن ها. ترقی و پیشرفت خواست مشترک همه ماست اما باید وسیله ای شود برای سلامت روان و زندگی بهتر، نه این که خود تبدیل به هدف نهایی شود. این جاست که رقابت و هزینه های سنگین آموزشی، که مسئولیت آن بر دوش کودک است، خود را نمایان می کنند. والدین کودک را مجبور می کنند که اطراف خود را فقط با کتاب و تحصیل مشغول کنند و از تفریح و بازی و وقت گذراندن با همسالان تا مدت زیادی چشم بپوشند. اما این کارساز نیست. در عوض، افسردگی را به کودک تحمیل می کند، چون اوست که مسئول برآورده کردن تمام این انتظارات است، نگاه سنگین پدر و مادر بر شانه هایش سنگینی می کند. این جاست که مشاوره غریق نجات می شود، به کودک کمک می کند راه درست را انتخاب و نسبت به اهداف و توانایی های خود بینش پیدا کند و بداند که می خواهد با زندگی خود چکار کند.

ویژگی های روانی تاثیرگذار در موفقیت های تحصیلی:

مشاوره تحصیلی تاثیر به سزایی در موفقیت تحصیلی دارد و یادگیری برای خود یادگیری، ظرفیتی است که نقش مهمی در موفقیت هر فرد بازی می کند. اهمیت حضور والدین و سهمی که در پرورش این ویژگی دارند، این جا مشخص می شود. اندازه دخالت و درگیر شدن والدین در امور مدرسه فرزند، مثال خوبی برای اشاره می باشد. تحقیقات نشان می دهد که نظم و انضباط شخصی به همان اندازه هوش و دستاوردهای تحصیلی مهم است. انگیزه درونی، یا همان یادگیری برای خود یادگیری، چیزی است که باید جای یادگیری برای راضی کردن والدین و معلمین را بگیرد. یعنی به دست آوردن موفقیت برای انگیزه های شخصی نه خوشحال کردن دیگران.

والدین چه سهمی در کاهش استرس تحصیلی فرزندان دارند؟

در گام اول، استرس فرزندتان را به هیچ عنوان انکار نکنید. در عوض، او را تشویق کنید که از شرایطی صحبت کند که استرس زیادی به او تحمیل می کند. شما هم بدون قضاوت فقط گوش دهید. بعد از این مرحله، در مورد نحوه مدیریت این شرایط با او صحبت کنید. لازم است که این مرحله را گام به گام و متناسب با ظرفیت او جلو ببرید و از همسالان یا معلمین در صورت لزوم درخواست کمک کنید. او را تشویق کنید تا به استرس اجازه ندهد که او را فلج کند. در خاطر داشته باشید که بی عملی و اهمال کاری از استراتژی مغز برای مواجهه با شرایط اضطراب آور است. در نهایت برنامه ریزی منظم برای ورزش، تمرین ذهن آگاهی (تکنیک هایی برای توجه کامل در لحظه، مشاهده افکار و احساسات بدون برچسب های مثبت و منفی) و خواب کافی از مهم ترین فاکتورها در کاهش استرس می باشند.

بسیار مهم است که والدین این فضا را در کنار کتاب ها و کلاس های آموزشی، برای او فراهم کنند.

ذهن های جوان برای استفاده از پتانسیل های خود و درنوردیدن قله های موفقیت، نیاز به راهنمایی دارند. مشاوره تحصیلی فقط در حوزه انتخاب رشته و شغل کمک رسان نیست، بلکه اعتماد به نفس مواجهه و آمادگی برای مشکلات اجتماعی را نیز برای آن ها به ارمغان می آورد.

انتخاب هایی برای زندگی

والدین و کودکان باور دارند که حرفه و شغل خوب فقط در به دست آوردن نمره های عالی و قبولی در بهترین دانشگاه ها خلاصه می شود. اما در این میان علایق کودکان نیز حائز اهمیت است. اینجا مشاورین و معلمین نقش کلیدی بازی می کنند. آن ها با ارزیابی دانش آموزان در شناخت و پیگیری اهدافشان کمک چشمگیری خواهند کرد. ارزیابی به معنی دیدن توانایی ها، حوزه علایق، مهارت ها، ضعف ها و شخصیت دانش آموزان است. با وجود تعدد شغل ها، این وظیفه مشاوره تحصیلی است که اول حوزه علایق او را مشخص کند بعد در مورد تمام جزییات آن با دقت با دانش آموز صحبت کند، از بازار کار و درآمد گرفته تا سختی ها و دشواری های هر حوزه. جلسات مشاوره تحصیلی در سنین پایین باعث شکل گرفتن چشم اندازی در کودک می شود که اهمیت انتخاب حرفه و شغل بیش از پیش برای او آشکار می شود. در یک جلسه مشاوره خوب، کودک به خوبی شنیده می شود و محترمانه پیشنهاد هایی به او عرضه می شود.مشاوره تحصیلی

اهداف مشاوره تحصیلی

 • تمرکز بر نیازهای کودک: با استفاده از جلسات منظم، معلمین می توانند توجه خود را بین همه دانش آموزان تقسیم کنند. تعامل ادامه دار با دانش آموز موجب تحکیم اعتماد و در نتیجه بهبود رابطه در بالاترین سطح با دانش آموز می شود. جلسات مشاوره تحصیلی، فرآیندی تدریجی ست جهت روشن کردن هرچه بهتر اهداف در آینده.
 • رسیدن به یک نقطه مشترک: هر کودکی خاص و منحصر به فرد است. جلسه مشاوره مفید یعنی در نظر گرفتن و توجه به همین نیازهای متفاوت
 • رشد همه جانبه: علاوه بر رشد تحصیلی و شغلی، رشد شخصی و اجتماعی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. دانش آموزان، برای مشخص کردن اهداف خود، نیاز به آگاهی و مهارت های بین فردی (ارتباطی) دارند تا بتوانند مسئولیت تصمیمات خود را به عهده بگیرند و انعطاف لازم را جهت دستیابی به اهداف خود خرج کنند. گذشته از این ها، کودکان نیاز دارند که خوب بودن را بیاموزند.

مزایای بیشتر جلسات مشاوره تحصیلی:

 • مواجهه با چالش های شخصی و اجتماعی در کنار رشد در این حیطه
 • برانگیختن حس رقابت برای موفقیت های آینده
 • بالا بردن آگاهی آن ها در مورد اطلاعات جزیی در مورد شغل ها و حرفه های مختلف
 • تبدیل کودک به یک تصمیم گیرنده فعال و افزایش مهارت های ارتباطی
 • آموزش کار گروهی و لیدرشیپ
 •  آموزه هایی مناسب و ثابت برای دنیای در حال تغییر
 • احساس شنیده شدن و مهم بودن برای کودک
 • رشد شخصیت و پرورش ابعاد سالم

برای دریافت مشاوره تحصیلی آنلاین در اپلیکیشن فارگو اقدام نمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.