لاغری با قدرت ذهن

چطور با قدرت ذهن لاغر شوید و لاغر بمانید؟

آیا لاغری با قدرت ذهن امکان پذیر است؟ در حالی که بسته ‌بندی محصولات غذایی ممکن است به ما این را القا کند که کاهش وزن مربوط به ریاضیات و تعداد کالری مصرفی روزانه ‌ی ماست و مسئولان صنایع غذایی هم از این باور استقبال می‌کنند ، زیرا باعث رونق گرفتن صنعتشان می‌شود. امّا در واقع کاهش وزن همه چیز در ریاضیات و کالری نیست بلکه ، بخشی از آن به روانشناسی ، احساسات و اعتقادات ما مربوط می‌شود. از بعضی جهات اگر رژیم غذایی فقط در مورد ریاضی و کالری باشد بسیار ساده ‌تر از جنبه ‌های روانی کاهش و یا افزایش وزن خواهد بود ، زیرا در این صورت می ‌توانیم به راحتی آن 50 گرم پروتئین و 40 گرم فیبر را که دارای کالری مناسب با مواد معدنی و ویتامین مورد نیاز هستند ، به دست آوریم. امّا از طرفی دیگر راهی وجود دارد که ما می‌ توانیم اطمینان حاصل کنیم که از دست دادن وزن فقط مربوط به اعداد و تعداد کالری مصرفی ما نیست و به عوامل دیگری نیز بستگی دارد. ممکن است رژیم ‌هایی که بر اساس تعداد کالری مصرفی روزانه است ، برای بعضی افراد کار کرده باشد ، امّا شاید به این توجه نکرده باشید که وقتی رژیم غذایی مبتنی بر کالری و اعداد را دنبال می ‌کنیم ، نتایج هرگز طولانی مدت نیستند. درحقیقت، 98٪ افرادی که رژیم می‌ گیرند ، در نهایت وزن اولیه خود را یا بیشتر از آن را بر‌ می ‌گردانند. اگر می‌ خواهید اثری ماندگار بر وزن خود داشته باشید و لاغر شوید و لاغر بمانید ، پس باید به 4 روش لاغری با قدرت ذهن آشنا شوید:

1.تاثیر استرس بر لاغریلاغری با قدرت ذهن

استرس تأثیر مستقیمی بر توانایی کاهش وزن ما دارد. وقتی استرس را تجربه می ‌کنیم ، خواه استرس های خارجی که مربوط به زندگی پر مشغله‌ ی ماست و یا استرس ‌های درونی که ناشی از فکر و خیال ماست ، باعث می ‌شود سطح کورتیزول ( هورمون استرس ) ما بالا برود. وقتی کورتیزول روزانه زیاد باشد ، متابولیسم ذخیره چربی افزایش می‌یابد. این به این دلیل است که بدن ما در پاسخ به بقا قرار دارد. بدن ما وقتی در حالت زنده ماندن است ، وزن آزاد نمی‌کند بلکه ، متابولیسم ما را کند می‌کند تا در صورت نیاز انرژی ذخیره شده‌ ی اضافی داشته باشیم. همین امر باعث اضافه وزن ما می‌ شود جدا از این قضیه که بعضی افراد پرخوری عصبی دارند. اگر واقعاً با یک زندگی پرتنش رو به رو هستید. اما هنوز می ‌خواهیم وزن کم کنیم باید یاد بگیریم که چگونه بدن خود را از پاسخ به استرس مزمن خارج کرده و به یک واکنش آرامش بخش تبدیل کنیم. تنفس عمیق ، ورزش کردن توجه به تنفسمان هنگام استرس و ایجاد هوشیاری در هنگام  غذا خوردن همه از ابزارهای قدرتمندی هستند که باعث می ‌شوند استرس مزمن ما کاهش بیابد و بدن ما به آرامش برسد.

2.لذت بردن و متناسب ماندن

لذت بردن ، کلید بنیادی دیگری در روانشناسی کاهش وزن است ، زیرا ارتباط مستقیمی با کاهش استرس دارد. کاهش استرس ، همان ‌طور که در بالا ذکر کردیم ، برای ایجاد یک محیط داخلی که از کاهش وزن پشتیبانی می کند بسیار مهم است. لذت اساساً یک میان‌ بر برای انتقال بدن از فعال‌ سازی سیستم عصبی سمپاتیک ( جنگ یا مبارزه ) به فعال ‌سازی سیستم عصبی پاراسمپاتیک ( پاسخ آرامش ) است. هنگامی که  با مسائل آرامش ‌بخش و رضایت ‌بخش در زندگی رو به رو می ‌شویم ، بدن ما سیستم های بیولوژیکی حمایتی خود را روشن می‌کند. وقتی لحظه ‌ای را به لذت بردن از رایحه وعده غذایی خود و توجه به جویدن و لذت بردن از غذا اختصاص می ‌دهیم ، در حال پاسخ گوارشی به آغاز روند هضم هستیم. هضم غذا به آنزیم های گوارشی و دستگاه گوارش هشدار می ‌دهد که غذا در راه است: “برای هضم و جذب آماده باشید.” وقتی لحظه‌ ای را با دوستتان می‌ گذرانید و با او گپ و یا قدم می ‌زنید، باز هم با پاسخ های فیزیولوژیکی سالم مانند ترشح اندورفین که به شما کمک می ‌کند احساس خوشبختی کنید رو به ‌رو می ‌شوید. وقتی در لحظه غذا خوردن توجه و تمرکزتان به غذایی است که می‌ خورید و از آن لحظه لذت می ‌برید با بدن خود هماهنگ می ‌شوید ، و این توجه باعث می‌ شود ، هم کمتر غذا بخورید هم بعد از مدتی ترجیح می ‌دهید غذا های سالم و مطابق با سیستم بدنتان را مصرف کنید.

3.رفتار صحیح زندگی

لاغری با قدرت ذهننکات مربوط به کاهش وزن اغلب بر تغییر رفتار ما متمرکز است. “آب بیشتری بنوشید ، سبزیجات بیشتری بخورید ، در خانه آشپزی کنید ، بیرون غذا نخورید ، غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید و ورزش کنید.”  این رفتارها ، رفتارهایی است که ، باعث رفتار سالم در پروسه‌‌ ی سلامت بدن و کاهش وزن شما می ‌شود. رفتارها برای ایجاد عادت‌ های سالم مهم هستند ، اما در زیر رفتارهای ما ارزش ‌ها ، احساسات و اعتقادات وجود دارد. در واقع اساس رفتار ما بر اساس روان و ناخوداگاه ماست.

4.باور های درست و غلط

لاغری با قدرت ذهنمی توان لیستی از 100 یا حتی 1000 نکته برای کمک به لاغری با قدرت ذهن ارائه داد ، امّا تا زمانی که احساسات ، اعتقادات و باورهایتان با خواسته‌ هایتان در یک راستا نباشد ، بعید است با این دیدگاه به خواسته ‌ی خود برسید. روانشناسی کاهش وزن بر اساس این اصل استوار است که کاهش وزن بیش از این‌ که “این را بخور و آن را نخور” باشد بر باور و خواسته ‌ی ما نسبت به بدن خودمان و نحوه رفتار ما استوار  است. ما موجودات پیچیده‌ ای در دنیایی کاملاً شیب ‌دار هستیم و وقتی می ‌خواهیم وزن را به روشی سالم و آزاد حفظ کنیم ‌، به حمایت دلسوزانه در سطوح عمیق تر احساسات ، عقاید و باورهای خود نیاز داریم.

برای ثابت نگه داشتن رژیم و غلبه به وسوسه برای خوردن چکار کنم؟

اگر در رژیم غذایی، خود را مجبور به خوردن غذاهای محدودی کرده اید، به جای فشار و مقاومت در مقابل نخوردن، راه حل های عملی تر را امتحان کنید. برای مثال، می توانید از موقعیت هایی اجتناب کنید که در آن مقاومت خود را به خوردن از دست می دهید (نزدیک میز غذا در مهمانی نشوید) یا خود را سرگرم به فعالیت دیگری کنید تا حواس شما دیگر با وسوسه شدن برای خوردن درگیر نباشد. ضمنا آگاهی از چیزهایی که در شما وسوسه ایجاد می کند، در کاهش آن نقش موثری دارد. در آخر این ‌که تصویری بدنی که از خودتان دارید بسیار مهم هست. بدنتان را دوست داشته باشید با هر گونه نقص و چربی و در واقع خودتان را دوست داشته باشید و از سرزنش کردن خودتان دست بردارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.