تاثیرات منفی پورن بر زندگی

میانگین تماشای پورن

مصرف محصولات پورن به یکی از سرگرمی‌های عادی مردم تبدیل شده است. پژوهش‌ها برآورد می‌کنند که 86 تا 96 درصد مردها به‌طور منظم به تماشای پورن می‌پردازند. زن‌ها نیز در این زمینه دست‌کمی از مردها ندارند. اگرچه ممکن است تماشای منظم پورن برای آشنا شدن با توانایی‌های‌مان، یاد گرفتن رفتار جنسی و حتی تقویت رابطه ما با شریک‌مان مفید باشد، اما عادت کردن به آن به‌حدی که زندگی عادی را مختل کند برای سلامتی مضر است. اعتیاد به پورن مانند هر اعتیاد دیگری اثرات بدی دارد. پژوهش‌های زیادی روی اثرات تماشای بیش‌ازحد پورن انجام نشده است، اما اثرات شناخته شده آن به ما می‌گوید که باید مصرف پورن را محدود کنیم. این مقاله اعتیاد به پورن، نحوه تشخیص اعتیاد به پورن، اثرات اعتیاد به پورن روی سلامت روان و نحوه کمک ‌گرفتن از دیگران را توضیح می‌دهد.

اعتیاد به پورن چیست؟

اعتیاد به پورن هنوز هم جزء بیماری‌های قابل‌تشخیص دسته‌بندی نمی‌شود، اما چنین رفتاری را با اصطلاح «مصرف مشکل‌ساز پورن» توصیف می‌کنند. اگر کسی دائم هوس تماشای پورن به سرش می‌زند و هرچه تلاش می‌کند نمی‌تواند تمایلات خود را کم کند می‌توان گفت به پورن اعتیاد پیدا کرده است. همچنین ممکن است فعالیت‌های این فرد در سایر بخش‌های زندگی مثل کار، تحصیل و روابط اجتماعی نیز به‌خاطر نیاز دائم او به مصرف پورن محدود شود. همچنین ممکن است در اثر تماشای پورن از پرداختن به سایر تفریحاتش بازبماند. ممکن است اعتیاد فرد و نیاز او به مصرف پورن آنقدر شدید شود که حتی در مکان‌های عمومی مثل محل کار و وسائل نقلیه عمومی نیز به تماشای پورن بپردازد. اعتیاد به پورن به احتمال زیاد نوعی اختلال رفتاری است که به آن بیش‌فعالی جنسی می‌گویند. این اختلال شبیه سایر اختلال‌های رفتاری جنسی مثل خودارضائی بیش‌ازحد است.

تاثیرات پورن

نشانه‌های اعتیاد به پورن

برای اینکه بدانیم کسی به پورن اعتیاد پیدا کرده است یا نه باید به میزان مصرف او توجه کنیم. تماشای بیش‌از حد پورن معمولاً حجم زیادی از وقت این افراد را می‌گیرد و باعث می‌شود کنترل‌شان را از دست بدهند. اعتیاد به پورن ممکن است روابط فرد با دیگران را نیز با مشکل مواجه کند. این رفتار ممکن است به شکل‌های زیر ظاهر شود:

  • اختصاص دادن حجم زیادی از وقت خود به محصولات پورن که باعث می‌شود گاهی حتی از کارهای ضروری نیز بازبمانید.
  • ورود به رفتارهای خطرناک جنسی
  • استفاده از پورن برای کنار آمدن با احساسات ناخوشایندی مثل درد، اضطراب و اندوه
  • استفاده از پورن در لحظات نامناسب و خطرساز
  • عصبانی شدن دربرابر توصیه دیگران به کاهش مصرف پورن
  • ناتوانی از ترک پورن حتی باوجود تلاش بسیار
  • احساس شرمندگی پس از مصرف پورن و درعین حال نداشتن انگیزه لازم برای ترک این عادت.
  • حرکت به‌سوی اشکال مستهجن‌تر پورن برای لذت بردن
  • کم شدن تمایل فرد به برقراری رابطه جنسی
  • پنهان کردن عادت تماشای پورن از شریک جنسی و دیگران

اثرات اعتیاد به پورن

به‌دلیل در دسترس بودن محصولات پورن افراد به‌راحتی به آن وابسته می‌شوند. در پژوهشی که روی طبیعت اعتیادی پورن انجام شد معلوم شد آزمودنی‌هایی که فیلم مهیج زیاد نگاه می‌کنند با یادآوری پورن واکنش‌های مغزشان تشدید می‌شود. مشابه همین واکنش‌ها در معتادان به مواد و قمار نیز مشاهده شده است. علاوه بر تغییر فعالیت‌های مغز اثرات دیگری نیز درنتیجه مصرف بیش از حد پورن در افراد مشاهده شده است که در ادامه  به‌طور خلاصه به آنها می‌پردازیم.

اثرگذاشتن روی صمیمیت شرکای جنسی

هر کسی ممکن است به پورن اعتیاد پیدا کند، اما چنین رفتاری در مردها شایع‌تر است (اعتیاد مردها ممکن است برای شریک‌شان مشکل ایجاد کند). مشاهده شده است مردانی که زیاد فیلم پورن تماشا می‌کنند از نظر عاطفی از شریک‌شان دور می‌شوند. رفتارهای پنهانی در این مردها رشد می‌کند و حتی ممکن است در اثر مصرف زیاد دچار افسردگی شوند. نوع فیلمی که تماشا می‌شود نیز روی کم شدن صمیمیت شرکای جنسی اثر دارد، به‌خصوص که مردها بیشتر فیلم‌هایی را نگاه می‌کنند که اثر چندانی از عشق و عاطفه در آنها نیست.

نارضایتی شریک جنسیتماشای پورن روی عزت‌نفس شریک‌تان اثر می‌گذارد.

وقتی شریک‌تان می‌بیند که از او فاصله گرفته‌اید و تماشای پورن را به تماشای او ترجیح می‌دهید عزت‌نفس خود را لگدمال شده می‌بیند. ممکن است نسبت به توانایی خودش در برقراری رابطه جنسی و دلبستگی‌های شما دچار تردید شود یا فکر کند که غیر از رابطه جنسی ممکن است در زمینه‌های دیگری نیز کوتاهی کرده باشد. این افکار، طرف مقابل را از شما که دچار اختلال بیش فعالی جنسی هستید خسته می‌کند.

تماشای پورن روی رضایت جنسی شما اثر می‌گذارد.

کسی که دائم بدن و روابط نزدیک دیگران را تماشا می‌کند خودش را با آنها مقایسه می‌کند. خیلی زود ممکن است تصور کند که ظاهر فیزیکی و توان جنسی او از کارگران جنسی حرفه‌ای ضعیف‌تر است. گاهی اوقات نیز شریکش را مقصر نارضایتی جنسی خود می‌داند. شریکش نیز ممکن است خودش را با بازیگری که همسرش در حال تماشای اوست مقایسه کند. کسانی که به پورن اعتیاد دارند ممکن است هنگام برقراری رابطه جنسی بیش از حد روی عملکردشان متمرکز شوند. این کار رضایت جنسی آنها را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. کسی که دائم رفتارهای جنسی دیگران را تماشا می‌کند ممکن است رفتارهای جنسی خودش را چندان رضایت‌بخش نبیند.

تماشای پورن روی عملکرد روزانه شما اثر می‌گذارد.

چسبیدن به صفحه‌نمایش و تماشای پورن ممکن است روند کارهای روزانه شما را مختل کند. اعتیاد به پورن خلاقیت شما را در محل کار، خانه و موقعیت‌های اجتماعی تضعیف می‌کند. نیاز مضاعف شما به تماشای رابطه جنسی دیگران ممکن است اهمیتی فراتر از ملاقات با مشتری، حضور در مطب دکتر و حتی استراحت و تفریح که بسیار به آن نیاز دارید پیدا کند.

عوارض پورن روی مغز

پورنوگرافی همانند سایر رفتارها و مواد اعتیاد آور، بخشی از مغز به نام مرکز پاداش را فعال می کند؛ در نتیجه ترکیبی از مواد شیمیایی آزاد می شود که موقتا شما را نشئه می کند. یکی از این مواد شیمیایی، پروتئینی به نام DeltaFosB است. شباهت ایجاد مسیر عصبی به مسیر راه رفتن و ایجاد مسیر داخل علف زار را به خاطر بیاورید. در واقع مادهDeltaFosB  همانند این است که یک گروه کوه نورد با بیل و کلنگ در مسیر کار می کنند تا مسیر را باز و بزرگ کنند. مغز شروع می کند به ساختن مسیر ارتباطی قوی بین محتوای پورن که فرد در حال تماشای آن است و لذتی که احساس می کند. در واقع این ماده شیمیایی می گوید: ” جالب بود، باید کاری کنم در خاطره بماند” بنابراین دوباره این کار را انجام می دهیم.

اعتیاد به پورن ممکن است باعث تقویت اختلال‌های سلامت روان شود.

حرص و ولع شدید برای تماشای محصولات پورن و اختلال‌های اضطراب با هم ارتباط دارند. علاوه‌براین اختلال بیش‌فعالی جنسی ممکن است باعث اختلال‌های خلقی و حتی درگیر شدن شما با مصرف مواد مخدر شود. حدس زده می‌شود که مشکل نعوظ و سایر مشکلات جنسی نیز با مصرف بیش‌ازحد پورن ارتباط داشته باشد.

راه های ترک پورندرمان اعتیاد به پورن

چون مصرف بی‌اراده پورن جزء اختلال‌های رسمی شناخته نمی‌شود گزینه های درمانی آن نیز هنوز به‌طور کامل طراحی نشده‌اند. با‌این‌همه، برای کنترل آثار پورن راهکارهایی درنظر گرفته شده است.

دارو

مصرف نالترکسون یکی از اقدامات درمانی است که آن را برای کنترل اعتیاد به پورن پیشنهاد می‌کنیم. این دارو معمولاً برای کنترل اعتیاد به الکل و مواد افیونی استفاده می‌شود. نالترکسون می‌تواند هم هوس تماشای پورن را کم کند و هم میزان لذت شما از تماشای پورن را کاهش دهد.

درمان

صحبت کردن با متخصص سلامت روان یکی از مؤثرترین راه‌های کنترل رفتارهای منفی است. علاوه‌براین استفاده از تکنیک‌هایی مثل درمان خانوادگی و مشاوره زناشویی نیز به شما کمک می‌کند از این مشکل پیچیده عبور کنید. مشاوره حرفه‌ای به شما کمک می‌کند از هوس مصرف پورن و احساس گناه خلاص شوید. همچنین به شما کمک می‌کند چالش‌های عاطفی و عشقی ناشی از این اعتیاد را مدیریت کنید.

درباره ما

مرکز مشاوره روانشناسی سروهانا در حیطه های ارزیابی و درمان اختلالات روانشناسی کودک، مشاوره روانشناسی نوجوان و بزرگسال و همچنین مشاوره خانواده، ازدواج، تحصیلی، شغلی و فردی با بالاترین کیفیت و زیر نظر روانشناسان و مشاوران مجرب و با تجربه آماده همراهی و ارائه خدمات به شما همراهان می‌باشد. منتظر حضور گرم شما به صورت حضوری در کلینیک سروهانا و یا به صورت غیرحضوری در اپلیکیشن فارگو هستیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.