افسردگی نوجوانان

5 موردی که باید در رابطه با افسردگی نوجوانان بدانید

با دلایل و درمان های افسردگی نوجوانان آشنا شوید.

1-افسردگی یک سندروم است نه یک اختلال

در این دوران، به ما آموخته اند که افسردگی یک اختلال است، اما باید بدانید که افسردگی کلکسیونی از علائم و نشانه هاست که دلایل مختلفی دارد و تنها در یک مسئله خلاصه نمی شود. پس لازم است که به دنبال دلایل غیرقابل مشاهده افسردگی فرزندتان بگردید تا بتوانید دلایل اصلی و زیر بنایی را کشف کرده، و سپس درمان مناسب را به آن اختصاص دهید. 

2-منشا افسردگی لزوما شیمیایی نیست

افسردگی معمولا نتیجه ادغام عواملی چون رژیم غذایی، استرس های اجتماعی (انزوا، تنش با اعضای خانواده) مشکلات هورمونی، نقص ایمنی، مصرف مواد و اثر متقابل آسیب پذیری های روانی با آسیب پذیری های ژنتیکی و ارثی است. از آن جایی که درمان های دارویی در درمان افسردگی نقش دارند، (به طور خاص در بعضی افراد که افکار خودکشی و یا روان پریشانه دارند) اما به ندرت می توان گفت که افسردگی فقط  نتیجه ای از ناهماهنگی های شیمیایی باشد.

3-افسرده بودن کودکان و نوجوانان عادی نیست

هیچ حد نرمالی از افسردگی برای نوجوانان وجود ندارد. افسردگی با نشانه هایی مثل اختلال در خلق، خواب، اشتها، انگیزه و همچنین اختلال در روابط اجتماعی، که چندین روز متوالی و یا بیشتر به درازا کشیده شده است، توصیف می شود. روشن است که در نوجوانی عادی که صرفا مضطرب و وحشت زده است اثری از این نشانه ها دیده نمی شود. مغز در حال رشد یک نوجوان به طور مداوم و خودکار، در حال راه اندازی سیم کشی های جدید و تازه بر اساس درون دادهای محیط است. حال و هوای این روز های فرزندتان، نشان دهنده تصویری است از شخصیت و هویتی که در آینده خواهد داشت. افسردگی های زمان کودکی و نوجوانی، در شکل گیری شخصیت و هویت فرد و همچنین انتخاب هایی که در آینده انجام می دهد تاثیر گذار است.

افسردگی نوجوانان

 

4- عوارض استفاده طولانی مدت داروهای ضد افسردگی در کودکان در حال رشد هنوز به طور کامل مشخص نیست

داروهای ضد افسردگی برای مصرف های دوره ای و تحت نظر پزشک تایید شده و مطمئن هستند. اما، هنوز بررسی نشده است که استفاده طولانی مدت این داروها بر مغز در حال رشد کودکان چه تاثیری خواهد گذاشت. این مسئله می تواند به شدت مخرب باشد، چرا که دقیق مشخص نیست مصرف این داروها برای مدت زمان خیلی طولانی چه نتایجی در پی دارد. آیا باعث بهبود افسردگی می شود، اوضاع را بدتر خواهد کرد و یا هردو؟ به نظر می رسد که ما در مسیری نامطمئن قدم گذاشته ایم و این روز ها شاهد درمان کردن نسل جدید با داروهایی هستیم که به طور قطع از عوارض بلند مدتشان آگاه نیستیم. فراموش نکنید که در برخی موارد، بهره مند شدن از درمان های شیمیایی منطقی هستند. اما به طور کل، می توان گفت که جامعه این روز ها بیش از حد برای این نوع درمان ها اعتبار قائل شده است.

5- همه درمان ها، اثر بخشی یکسانی ندارند

حداقل می توان 100ها مدل از انواع صحبت درمانی را نام برد. پژوهش ها حاکی از آن است که 2 نوع از این درمان ها در زمینه درمان افسردگی نقش به سزایی دارند. درمان های شناختی رفتاری و روان درمانی های بین فردی. همچنین درمان های گروهی نیز اثر بخشی بالایی دارند. وقتی تعدادی از مشکلات به عنوان عوامل افسردگی مشخص می شوند، بعضی از انواع گروه درمانی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. (گروه درمانی های استاندارد و صحیح) بنابراین، یک رابطه درست بین مراجع و درمانگر شرایط را صرف نظر از نظریات مورد استفاده برای بهبود تسهیل می کند. روند پیشرفت فرزندتان در طول زمان نشان دهنده اثر بخشی درمان است.

با دانلود اپلیکیشن فارگو می توانید از خدمات مشاوره و روانشناسی در زمینه افسردگی بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.