افسردگی روز تولد

افسردگی روز تولد

چرا برخی افراد روز تولد‌شان احساس اندوه می‌کنند؟

 افسردگی روز تولد یا اندوه روز تولد به احساس ناراحتی، دلمردگی و بی‌میلی فرد به جشن گرفتن یا فکر کردن به روز تولدش اطلاق می‌شود. افسردگی روز تولد علاوه‌بر حس اندوه باعث می‌شود احساس کنید انرژی‌تان کم شده است. به فکر گذشته می‌افتید و به آنچه که تاکنون موفق به انجام آن شده و نشده‌اید فکر می‌کنید. ممکن است این احساسات چندروز قبل از تولد شخص، در روز تولد او و تامدتی پس از روز تولدش احساس شوند. این مقاله به برخی دلایل و نشانه‌های افسردگی روز تولد می‌پردازد و راه‌هایی را برای کنار آمدن با احساس ناراحتی روز تولد ارائه می‌دهد.

افسردگی روز تولد و سایر بیماری‌های سلامت روان

آیا افسردگی روز تولد با بیماری‌های سلامت روان ارتباط دارد یا اینکه مقطعی است؟ دکتر ارنستو لیرا دلاروزا دارای مدرک دکترا و روانشناس معتبر بالینی و همچنین عضو گروه مشاوره رسانه‌ای مؤسسه امید به تحقیقات افسردگی می‌گوید: «راهنمای تشخیصیما افسردگی روز تولد را اختلال سلامت روان نمی‌داند.» البته وی اضافه می‌کند که این حرف به‌ معنای مواجه نشدن افراد با اندوه یا افسردگی روز تولد نیست.

دکتر لیرا دلاروزا می‌گوید: «ممکن است افسردگی روز تولد با سایر اختلالات سلامت روان مثل افسردگی و اضطراب ارتباط داشته باشد. تجربه حس اندوه در روز تولد برای افرادی که سابقه افسردگی دارند امری متداول است.»

 ریشه‌ها و دلایل احتمالی

دکتر لیرا دلاروزا می‌گوید: «افسردگی روز تولد در برخی افراد با تجربه‌های بدی که از تولدهای قبلی‌شان داشته‌اند ارتباط دارد. برخی دیگر ممکن است به گذشته خود رجوع کنند و احساس کنند که در سن‌وسال فعلی به جایی که می‌خواسته‌اند نرسیده‌اند. برخی دیگر زمانی که در موقعیت سختی قرار دارند روز تولدشان فرا می‌رسد.»

وی اضافه می‌کند که اگر کسی در زندگی ضربه‌های روحی را تجربه کرده باشد، ممکن است بسته به موقعیتی که ضربه در آن رخ داده و مدت زمانی که ضربه طول کشیده، خاطره آن ضربه در روز تولدش زنده شود.

برای افسردگی روز تولد چندین دلیل احتمالی وجود دارد. ممکن است موارد زیر جزء ریشه‌های احتمالی افسردگی روز تولد باشند:

 • افسردگی
 • ترس از پیر شدن
 • سابقه حوادث غمگین خانوادگی در روزهای تولد در دوران کودکی
 • اضطراب

دکتر لیرا دلاروزا می‌گوید: «تمام این دلایل و بسیاری دلایل دیگر ممکن است در حس ناراحتی روز تولد نقش داشته باشند.» وی همچنین اضافه می‌کند که تمام این دلایل طبیعی و منطقی هستند.

افسردگی روز تولد

نشانه‌ها

دکتر لیرا دلاروزا می‌گوید که بسیاری از نشانه‌های افسردگی روز تولد، شبیه نشانه‌های افسردگی عادی هستند. پس از کجا بدانیم که افسردگی ما از نوع روز تولد است؟ برخی از نشانه‌ها به شما می‌گویند که افسردگی روز تولد دارید. این نشانه‌ها شامل موارد زیر هستند، البته به این موارد محدود نمی‌شوند:

 • تغییرات خلقی که نزدیک به روز تولدتان ایجاد می‌شود و تا چند روز ادامه می‌یابد
 • احساس دلمردگی، ناراحتی و غم بیش از حد معمول
 • گریه کردن بیش از حد معمول
 • نگاه کردن به گذشته و هدف‌های از دست رفته (هدف‌هایی مثل ازدواج و بچه‌دار شدن).
 • نگران شدن به‌خاطر اینکه چقدر از زندگی‌تان باقی‌مانده است
 • نداشتن توان و انگیزه برای انجام کارها
 • از دست دادن علاقه خود نسبت به کارهایی که معمولاً از آنها لذت می‌برید
 • تغییر الگوی خواب
 • تغییر اشتها
 • مشکل در تمرکز
 • دردهای فیزیکی
 • تمایل به نادیده گرفتن روز تولدتان
 • بی‌میلی به جشن گرفتن در روز تولدتان (انجام کارهای مثل رد کردن طرح های دوستان و خانواده برای گرفتن جشن تولد)
 • تمایل به منزوی کردن خودتان

چگونه با افسردگی روز تولد کنار بیاییم؟

مکانیسم‌های سازگاری و درمانی مختلفی وجود دارند که به درمان ناراحتی روز تولد کمک می‌کنند و احساسات منفی را آرام می‌کنند. برای تسکین ناراحتی‌های روز تولد و درک بهتر ریشه آنها بد نیست یکی از راهکارهای زیر را امتحان کنید.

عواطف‌تان را نشان دهید.

دکتر لیرا دلاروزا می‌گوید: «ما دوست داریم روز تولد را به جشن و رویدادهای مثبت ربط دهیم درحالی که روز تولد برای همه چنین حال و هوایی ندارد. پس اگر در چنین روزی احساس هیجان و شادی نمی‌کنید اندوه خود را نشان دهید.» اگر درمورد خودتان قضاوت نکنید و بگذارید عواطف‌تان خود را نشان دهند می‌توانید علت اصلی این عواطف را بررسی کنید و کمی از اندوه‌تان بکاهید.

افسردگی روز تولد

آگاهی و دلسوزی برای خود را تمرین کنید.

لازم است که نسبت به آنچه درحال روی‌دادن است آگاه شوید و نباید در طول این فرآیند به خودتان سخت بگیرید. دکتر لیرا دلاروزا پیشنهاد می‌کند که به درون‌مان مراجعه کنیم و لیستی از احساسات، افکار و فشارهایی که در درون‌مان است تهیه کنیم تا بتوانیم آنچه را که درحال رخ دادن است بهتر درک کنیم. دکتر لیرا دلاروزا می‌گوید: «اگر آگاهی‌مان را نسبت به احساسات‌مان بیشتر کنیم می‌توانیم با دلسوزی به این احساسات نزدیک شویم. می‌توانیم خودمان را دلداری دهیم و به خودمان یادآوری کنیم که ما انسان هستیم و داشتن عواطف مختلف برای ما ایرادی ندارد.» دکتر لیرا دلاروزا می‌گوید: «وقتی جلوی عواطف‌مان را می‌گیریم شدیدتر می‌شوند و تا زمانی که به آنها نپرداخته‌ایم ما را رها نمی‌کنند.»

از تجربه خود با یکی از افراد مورد‌اعتماد حرف بزنید.

احساسات‌تان را برای یکی از دوستان یا اعضای خانواده بیان کنید. شاید یکی از کسانی که می‌شناسید، در روز تولدش مثل شما همین حس‌وحال را داشته باشد که در این‌صورت با شنیدن حرف‌های او می‌فهمید که احساسات‌تان طبیعی است و آرام می‌شوید. دیگران می‌توانند به حرف‌های شما گوش کنند و به بهتر شدن حال‌تان کمک کنند. درهرصورت بیان احساسات و نشان دادن ضعف خود به کسی که آماده است تا سنگ صبورتان شود می‌تواند شما را آرام کند.

هرجور راحت هستید جشن بگیرید.

دکتر لیرا دلاروزا می‌گوید: «ممکن است برخی افراد احساس گناه کنند که دوستان و عزیزان‌شان درحال آماده کردن مراسم و برنامه‌ریزی برای جشن هستند، اما خودشان که صاحب جشن هستند دوست دارند از این مراسم‌ها دور شوند.» وی اینگونه افراد را تشویق می‌کند که احساسات، خواسته‌ها و نیازهای‌شان را دررابطه با روز تولدشان برزبان بیاورند و کاری نکنند که احساسات‌شان بدتر شود یا اینکه احساس گناه کنند. روز تولد، روز شما است. پس هرجور که راحت هستید رفتار کنید؛ اگر دوست داشتید، احساسات منفی‌تان را کنار بگذارید و با عزیزان‌تان جشن بگیرید؛ اگر دوست نداشتید، در خانه بمانید و به خودتان برسید.

افسردگی روز تولد

با انجام فعالیت‌های سالم برای روز تولدتان آماده شوید.

صحبت کردن درباره اندوه روز تولد و آماده کردن سازوکاری که این اندوه را تسکین دهد یا از شدت آن بکاهد برای برخی افراد مفید است. مثلاً می‌توانند خودشان را برای جشن تولدی که نزدیک است آماده کنند و کارهایی انجام دهند که حس ارتباط با خودشان یا دیگران را در آنها زنده کند. از هرروشی می‌خواهید برای آماده کردن خودتان استفاده کنید این نکته را مدنظر قرار دهید: فعالیت‌هایی که حال‌تان را بهتر می‌کنند و باعث بهبود سلامت عاطفی، جسمی و روحی‌تان می‌شوند باید در اولویت قرار بگیرند.

با درمانگر صحبت کنید.

اگر می‌خواهید دلایل ریشه‌ای اندوه روز تولدتان را پیدا کنید، خوداندیشی عمیق‌تر را با کمک درمانگر تمرین کنید. دکتر لیرا دلاروزا می‌گوید: «اگر فردی آمادگی پرداختن به دلایل پنهان افسردگی روز تولدش را داشته باشد به او پیشنهاد می‌کنم به درمانگر مراجعه کند. برخی دیگر ممکن است دوست داشته باشند در روز تولدشان اندوه خود را بررسی کنند که این افراد نیز می‌توانند ضمن بررسی اندوه خود، از مشاوره درمانگر سود ببرند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.