جدایی را آسان کنید

جدایی را آسان کنید.

جدایی و فقدان برای اغلب افراد سخت و ناراحت کننده است. اما برخی ویژگی ‌های فردی این دوره را برای افراد دشوار تر کرده و گاهی گذر از این مرحله را غیر ممکن می ‌کند. اگر چه فقدان فرد محبوبتان به خودی خود ناراحت کننده است، اما نحوه پایان دادن به رابطه نیز بسیار اهمیت دارد. جدایی زمانی که «عزت نفس» فرد را نشانه می‌ گیرد و آن را پایین می‌ آورد ، احساس بی ‌ارزشی و بی ‌اهمیتی را در او زنده می ‌کند ، بسیار آسیب ‌زا تر و خطرناک ‌تر از زمانی است که عزیزی فوت می ‌کند. شاید تعجب کنید! تحقیقاتی که بر وقایع استرس ‌زای زندگی و تاثیر آن بر سلامتی افراد انجام گرفته ، نشان می ‌دهد زمانی که فرد احساسات منفی چون حس گناه ، تحقیر و بی ‌ارزشی را تجربه می‌‎ کند بیشتر مستعد آسیب‌ های روانی می ‌شود. در جدایی‌ های که افراد چنین تجربه‌ ای را داشته‌ اند نسبت به زمانی که فردی را از دست داده ‌اند، به میزان بالاتری در معرض مشکلات افسردگی قرار گرفته ‌اند.

جدایی را آسان کنید

در آزمایشی در دانشگاه ویرجینا برای بررسی وقایع استرس ‌زا و ارتباط آن با افسردگی و اضطراب مشخص شد در جدایی‌ های که فرد مورد خیانت و یا خشونت قرار می ‌گیرد، و یا زمانی که طرف مقابل رابطه را تمام می ‌کند و یا بهم خوردن رابطه موجب پایین آمدن عزت نفس در فرد می ‌شود، احتمال ابتلا به افسردگی و اضطراب دو برابر بیشتر می ‌شود. برای گرفتن مشاوره آنلاین در زمینه افسردگی و اضطراب همین حالا اقدام کنید. در واقع سمی ‌ترین نوع جدایی آن دسته ‌ای است که فرد علاوه بر فقدان فرد محبوب احساس بی ‌ارزشی و تحقیر شدن را نیز تجربه می‌ کند زیرا مستقیما عزت نفس و ارزشمندی وی مورد تهدید قرار می‌ گیرد. از آنجایی که جدایی یک امر طبیعی است که هرکس در زندگی خود شاید آن‌ را تجربه کند، پس بهتر است راهکارهایی را آموزش ببینید تا به هنگام جدایی و یا تصمیم به جدایی از آن استفاده کنید تا هم خود هم طرف مقابل شما کم ‌تر آسیب ببینید. برای همه ما پیش می ‌آید بر سر دو راهی قرار می ‌گیریم که آیا این رابطه را به پایان برسانم یا خیر؟ آیا این کار درستی است؟ آیا ممکن است بعدها پشیمان شوم؟ و مدت ‌ها در یک رابطه با شک و دو دلی باقی می‌ مانید. اما باید به شما گوشزد کنیم یک تصمیم درست می‌ تواند بسیار سخت و دردناک باشد. در واقع تصمیمات سخت اغلب برای افراد مشکل هستند. شاید به عنوان یک فرد بزرگسال از خود انتظار نداشته باشیم به هنگام جدایی آسیب ببینیم و یا مدت ‌ها نتوانیم با این موضوع کنار بیاییم. اما این یک امر طبیعی و عادی است. در واقع افراد بالغ و محکم نیز بعد از پایان رابطه دچار احساسات منفی فراوانی مانند شرم، نا امیدی، غم، خشم، شک و تردید می ‌شوند. تمام این احساسات با حس دلتنگی نیز پیوند می ‌خورد و مانند یک زمین لرزه در زندگی فرد همه چیز را بهم می‌ ریزد. پس فرقی ندارد مجبور به جدایی شده ‌اید یا جدایی تنها گزینه شما بوده است. به هر حال اکثر افراد این احساسات را تجربه می ‌کنند.

حتی فردی که به خواست خود تصمیم به اتمام رابطه می ‌گیرد ، باز هم احساسات منفی پیچیده ‌ای را تجربه می ‌کند. در واقع درگیر سوالاتی می ‌شود که اگر من تصمیم به پایان رابطه گرفته ‌ام پس چرا همچنان احساس بدی دارم؟

می ‌توان این چنین بیان کرد در این وضعیت اغلب ما دچار احساسات و افکار متناقضی می‌ شویم. یکی از نشانه های بلوغ عاطفی پذیرفتن احساس های متضاد در یک لحظه است. در واقع می ‌توانید به خود بگویید:

  • من از تصمیم خود مطمئن هستم اما در عین حال هم ناراحت هستم.
  • تصمیمات درست سخت است.
  • من آدم مهربان و با وجدانی هستم اما با این کار باعث ناراحتی شخص دیگری شده ‌ام.

مکانیسم ‌های دفاعی برای فراموشی

گاهی برای فراموشی به تخریب و بی ‌ارزش کردن فرد و رابطه می ‌پردازیم. در واقع این کار یک جور مکانسیم دفاعی برای کنار گذاشتن راحت ‌تر رابطه و فرد محبوبمان محسوب می‌ شود. دوستی ‌ها و روابط نزدیک گاهی به پایان می ‌رسد و دوستی ‌های جدیدی جای آن را می‌ گیرد. این تجارب ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد که؛ چقدر وقتم را برای این آدم ‌ها تلف کردم ، کاش از روز اول آن‌ ها را نمی‌ دیدم ، چقدر بدون آن ‌ها حال روحی و زندگیم بهتر پیش می ‌رفت. در واقع شما برای راحت ‌تر کردن تجربه جدایی آن را کم اهمیت و بی ‌اهمیت جلوه می ‌دهید. به ویژه اگر در رابطه احساسات منفی زیادی چون تحقیر ، نادیده گرفتن و رفتارهای نامناسب را تجربه کرده باشید. در حقیقت به علت خشم و آسیبی که دیده ‌اید از این مکانیزم استفاده می ‌کنید. تا درد جدایی و خداحافظی را آسان کنید. اما سوال اینجاست پس چگونه دوباره احساس دلتنگی می ‌کنید و می‌ خواهید دوباره به آن آدم ‌ها برگردید؟ زمانی که بتوانید از لحظات خوب و خاطره انگیزی که با فرد محبوتان داشته ‌اید گذر کنید و مدام آن را برای خود بازسازی نکنید به احتمال بیشتری دیگر به آن رابطه بر نخواهید گشت.

جدایی را آسان کنید

استفاده از این مکانیسم ‌ها غیر عادی نیست و گاهی در کوتاه مدت به افراد برای گذر از شرایط سخت کمک می ‌کند. اما شما نیاز به موارد پایدارتر و قوی ‌تری دارید تا بتوانید از این مرحله گذر کنید بدون آن که به آن برگردید. چند راه کار برای شما معرفی می‌کنیم تا اگر در این شرایط هستید به شما کمک کند.

  1. برخودتان متمرکز باشید : زمانی که مدام در گذشته سیر می‌ کنید تجربیات تلخ و دردناک نه تنها فراموش نمی ‌شود بلکه شدت هم می یابد. احساسات منفی مانند شرم ، گناه ، پشیمانی زنده و قدرتمند می ‌شود. به جای سوالات اشتباهی مانند چرا من؟ چرا باید این آدم را دوست داشته باشم؟ چرا وارد این رابطه شدم؟ از خود سوالات درست بپرسید مانند من در این رابطه چه چیزهایی در مورد خودم و احساساتم فهمیدم؟ سوالاتی که شما را به سمت جلو  و آینده هدایت می ‌کند کمک کننده است. نه سوالاتی که شما را در گذشته نگه می ‌دارد که تمام شده.
  2. فردی که در رابطه برای شما بد است لزوما آدم بدی نیست : پایان یک رابطه به معنی این است که آن شخص و رابطه دیگر برای شما مناسب نبوده و در واقع نیاز به تغییر و حرکت به سمتی دیگر داشته ‌اید که برای شما خوب و مناسب است. نیازی نیست یک فرد حتما آدم بد یا بد ذاتی باشد تا شما رابطه را تمام کنید و زندگی‌ تان را به سمت دیگری هدایت کنید. به یاد داشته باشید همه انسان ‌ها دارای خوبی و بدی هستند. مانند خود شما و هیچ کس کامل و بی عیب نیست. بهتر است به جای دید منفی و بد دیدن کامل فرد محبوبتان واقع بین باشید و او را مانند همه مردم با خوبی ‌ها و بدی ‌ها و کم و کاست ‌ها بسنجید. این دیدگاه به شما کمک می ‌کند در آینده نیز در مورد انتخاب فرد جدید همین دیدگاه را داشته باشید و او را صرفا بد یا خوب طبقه بندی نکنید.
  3. .به خودتان اعتماد کنید : یکی از چالش انگیز‌ترین مواردی که بعد از پایان رابطه با آن رو به ‌رو می ‌شوید مواجه با سوالات بی ‌جوابی است که در ذهنتان می ‌چرخد. آیا ممکن از تصمیمم پشیمان شوم؟ آیا ممکن است دوباره عاشق شوم؟ چه زمانی دوباره می‌ توانم با کسی وارد رابطه شوم؟ یک دیدگاه دقیق نسبت به خود، محبوبتان و رابطه ‌تان داشته باشید و سعی کنید برای آن یک معنا پیدا کنید. بدین ترتیب طاقت شما نسبت به سوالات بی ‌پاسخی که در این دوره ذهنتان را مشغول می‌ کند بیشتر می ‌شود.

برای پیشگیری از بروز درد و رنج جدایی می توانید قبل از شروع رابطه از کارشناسان و روانشناسان فارگو مشاوره پیش از ازدواج بگیرید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.