چگونه با دیگران مخالفت کنیم؟

چگونه با دیگران مخالفت کنیم؟

مخالفت کردن با نظر و دیدگاه دیگران برای اکثر افراد کار سختی است. به خصوص اگر قرار باشد با شخص مهمی مخالفت کنیم. بعضی راه ‌کارها و ترفندها به شما کمک می ‌کند مخالفت خود را راحت ‌تر ابراز کنید.

  1. اهمیت قائل شدن: قبل از این که وارد بحث و جنگ شوید سعی کنید رابطه مستحکمی با یکدیگر ایجاد کنید. هر دو شما باید بدانید ارزش رابطه و دوستی شما مهم ‌‎تر از عقاید و نظرهای شخصی است. در واقع باید این حس ایجاد شود که مخالفت با نظر فرد مقابل به معنای بی ‌اهمیت بودن او نیست.چگونه با دیگران مخالفت کنیم؟
  2. کنترل خود: برای اکثر آدم‌ ها آرام ماندن در مقابل افراد و نظراتی که به شدت با آن مخالف هستند کار دشواری است. شاید هنگام مخالفت کردن با دیگران به سرعت عصبانی شوید،‌ جوش بیاورید و بخواهید جواب دندان شکنی بدهید. در مشاجره‌ ها و موضوعات حساس که منجر به یک دعوای تمام عیار می ‌شود همیشه دو نکته مهم است: اول حفظ رابطه و دوستی ، دوم درک متقابل از یکدیگر. زمانی که از کوره در می ‌روید به خودتان یک تنفس کوتاه بدهید، موقعیت را ترک کنید، نفس عمیق بکشید و هر کاری که می ‌تواند هیجان منفی شما را پایین بیاورد، انجام دهید. حتی می‌ توانید این موضوع را اعلام کنید که شما خیلی عصبانی و آشفته هستید و نیاز به یک وقفه دارید. در شرایطی که رابطه برای شما خطرساز نیست، رابطه و دوستی شما یک سرمایه با ارزش است. یادتان باشد حفظ آن اولویت دارد.چگونه با دیگران مخالفت کنیم؟
  3. ترس‌ ها: نسبت به ترس ‌های خود و دیگران آگاه باشید. اغلب تعارضات و بحث ‌ها ریشه درترس‌ های ما دارد. ترس ‌های بنیادی مانند ترس از مرگ، ترس از پوچی در زندگی، ترس از هرج و مرج و غیره. ترس ‌ها، باورهای افراد را زنده می کند. پس شناخت آن‌ ها باعث می ‌شود به علل و ریشه باورهای افراد پی ببریم. زمانی که بحث ‌های شما گیر کرده و به جایی نمی‌ رسد حتما از ترس ‌های یکدیگر جویا شوید. زیرا ترس ‌ها نقطه مشترکی بین شما است و توجه به آن حس همدلی و نزدیکی در میان شما ایجاد می‌ کند و بسیار کمک کنده است.چگونه با دیگران مخالفت کنیم؟
  4. استفاده از منابع اطلاعاتی قابل اعتماد: اطلاعاتی که بر مبنای آن ‌ها دیدگاه و نظرات خود را بیان می ‌کنید بسیار مهم است. حتی منبع این اطلاعات به اندازه خود آن ‌ها مهم است. در دنیای دیجیتال اطلاعات غلط بسیار زیادی وجود دارد که باید مراقب آن‌ ها باشید. سعی کنید اگر نظری دارید بر مبنای اطلاعات صحیح و درستی بیان کنید. تا جایی که ممکن است مستند صحبت کنید. با این حال باز هم این احتمال وجود دارد دیگران آن را نقد کنند و آن را به مشروعیت نشناسند. این فرایند عادی و طبیعی است و در واقع روند یک مباحثه و ‌مناظره است. بهتر است بر منابع اطلاعاتی تاکید کنید که هر دو طرف بحث آن را قبول دارند.چگونه با دیگران مخالفت کنیم؟
  5. قدرت کلمات: برخی کلمات ذاتا دارای بار عاطفی منفی هستند و مانع همکاری و هم ‌صحبتی شما با طرف مقابلتان می ‌شود. پس هرگز از آن ‌ها استفاده نکنید. مانند: لقب های منفی به یکدیگر دادن؛ خنگ، دیوونه، خل و چل و غیره. کلی گویی و استفاده از کلمات هیچ وقت و همیشه مانند تو همیشه اشتباه می ‌کنی! یا تو هیچ وقت منو درک نمی ‌کنی! پس در نتیجه باید بدانیم چگونه با دیگران مخالفت کنیم. 

به شما پیشنهاد می کنیم وبینار ایکی گایی که در خصوص سلامت روان و بهبود کیفیت زندگی است را مشاهده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.