رازداری چیست؟

وقتی رازداری به نفع شما نیست!

  1. پژوهشگران 36 نوع راز را شناسایی کرده اند و معتقد اند هر فرد به طور میانگین چیزی در حدود 12 راز از 36 مورد را نزد خود نگه می دارد.
  2. بعضی رازها دردناک هستند چرا که فرد به خاطر آن ها احساس شرمساری می کند. اما نگه داشتن دیگر رازها می تواند…..
  3. افزایش آگاهی نسبت به دلایل رازداری می تواند به افراد کمک کند تا از از بیش از حد فکر کردن به آن ها خودداری کنند.

احتمالا شما هم مثل اکثر افراد، اطلاعاتی شخصی دارید که مایل به گفتگو درباره آن ها با دیگران نیستید. برای مثال از ارتباطی مخفی با یک غریبه گرفته تا فرار کردن از جرم کوچکی که در گذشته مرتکب شده اید. موضوع این رازها همیشه هم انقدر جدی نیست. افراد زیادی هستند که دیدگاه های سیاسی و یا مذهبی خود را مخفی می کنند. به خصوص زمانی که فکر می کنند این عقاید زیاد مورد قبول دیگران نیستند. عده ای دارایی هایشان را مخفی می کنند، خواه این دارایی ها کم باشد یا زیاد. در آخر، تمایلات و رفتارهای جنسی نیز برای عموم افراد مسائلی بسیار شخصی تلقی می شوند.

افراد چه رازهایی را نگه می دارند؟

رازداری، مخفی نگه داشتن آگاهانه و عمدی یکسری اطلاعات شخصی از دیگران است. بر اساس پژوهش های صورت گرفته در دانشگاه شیکاگو، آنچه موجب آسیب رسیدن به افراد می شود نگه داشتن رازها و رازداری نیست؛ بلکه، حقایقی است که در این رازها نشخوار می شوند. نگه داشتن بعضی رازها آسیب زا نیستند. چرا که مسائلی را در بر می گیرند که به هیچ کسی جز خودمان مربوط نیستند. اما، دسته ای از رازها در درون ما سنگینی می کنند. این رازها همان رازهایی هستند که به مرور زمان، موجب آسیب دیدن روان ما خواهند شد. پژوهشی که از آن صحبت کردیم نشان داده که می توان رازداری را در 36 گروه دسته بندی کرد. رازهایی که مسائلی مثل خیانت، رفتار های مجرمانه، آرزوهای رمانتیک، نارضایتی شغلی، داشتن تجربه ای تروماتیک یا داشتن عادتی نا هنجار را در بر می گیرد.

چرا نگه داشتن برخی رازها در مقایسه با دیگر انواع آن آسیب زا است؟

در پژوهش اولیه، محققان از شرکت کننده ها خواستند تا آن 36 راز رایج را به صورتی که خودشان دوست دارند دسته بندی و مرتب کنند. سپس با بررسی این طبقه بندی ها توانستند سه بُعدی که هر رازی را تعریف می کرد، شناسایی کنند.

بی اخلاقی

بعضی رازها رفتارهایی را در بر می گیرند که افراد و همچنین خود فرد، محتوای آنان را غیر اخلاقی می دانند. برای مثال محتواهایی که شامل آزار رساندن به دیگران، دزدی و دیگر جرایم غیر قانونی می شود.

پیوندهای عاطفی

افراد معمولا جزئیات مربوط به روابط احساسی شان را نزد خود نگه می دارند. مسائلی مثل آرزوهای رمانتیک، خیانت و رفتارهای جنسی و از این قبیل. در مقابل، بقیه رازها مسائلی خارج از حیطه روابط ما را بر عهده می گیرند. مثلا مشکلاتمان در مدرسه و یا محیط کار. عقاید سیاسی و مذهبی در این دسته بندی قرار می گیرند.

بینش

محرمانه نگه داشتن بعضی مسائل در زندگی ضروری است و ما معمولا به این ضرورت واقف ایم. می دانیم که باید محتوای راز را پیش خود به صورت محرمانه نگه داریم و از بروز آن جلوی دیگران خودداری کنیم. در یک کلام، به ماهیت رازآلود آن، بینش داریم. در مطالعات بعدی محققان نتیجه گرفتند که می توان با تقسیم بندی رازها در این سه دسته، شدت آسیب هر راز را پیش بینی کنند. علت این اتفاق، تجربیات عاطفی است که در پشت هر یک از این ابعاد پنهان شده است.

چرا بعضی راز ها دردناک هستند؟

رازها می توانند آسیب های روانی به وجود بیاورند. چرا که کسی که آن راز را نزد خود نگه داشته، فضایی برای بیان آن با افراد دیگر ندارد. زمانی که با مشکلی مواجه می شویم، صحبت با فردی که آگاهی و دید ما را برای دست و پنجه نرم کردن با آن وسعت ببخشد، بسیار کمک کننده است. اما زمانی که رازی محتوای غیر اخلاقی دارد، از گفتنش خجالت می کشیم و برای به اشتراک گذاشتن آن با دیگران رغبتی نداریم. در هرحال، نگه داشتن رازهایی که در دو بعد دیگر قرار دارند (بعد «پیوند عاطفی» و بعد «بینش») کمتر می توانند موجب آسیب شوند. مثلا راز هایی با مرتبه بالا در زمینه پیوندهای احساسی به ما این اطمینان را می دهند که روابط صمیمی ارزشمندی داریم. بنابراین، اگر رابطه ای پنهان دارید، فکر کردن درباره این ارتباط صمیمی می تواند روحیه بخش باشد. حتی اگر نتوانید آن را با کسی در میان بگذارید. به علاوه، راز هایی که نسبت به آن ها بینش بالایی وجود دارد، احساس شایستگی را بر می انگیزند. برای مثال دانستن اینکه رازی در محیط کار به شما سپرده شده است، به شما این اطمینان را می دهد که فردی توانا و مورد اعتماد هستید و طبیعتا احساس خوبی را تجربه خواهید کرد. ممکن است که رازی به طور همزمان جایگاه بالایی در هر 3 بعد داشته باشد. مثلا می تواند جایگاهی بالا در زمینه بی اخلاقی و و پیوند جوی داشته باشد. اما فردی که آن راز را در سینه خود نگه می دارد ممکن است که به طور همزمان به خاطر خیانت به همسرش احساس شرمساری کند و از طرفی با گروهی دیگر از افراد احساس صمیمیت و تعلق داشته باشد.

چگونه می توان رازی را بدون صدمه زدن به خود و دیگری نگه داشت؟

باید به یاد داشت که رازداری ضربه اصلی را به فردی که نگه دارنده آن است می زند. محققان دریافته اند که دانستن این که چرا رازی نگه داشته می شود می تواند فشار روانی آن را کمتر کند. به همین منظور، تمرینی ساده را که بر 300 نفز نیز تست شده بود، طراحی کردند. از شرکت کنندگان خواسته می شد که برای هر رازی که دارند، یکی از 3 الگوی زیر را در نظر بگیرند. الگوهایی که با 3 مفهوم گفته شده تداعی می شوند.

  1. نگه داشتن این راز آسیب زا نیست. (بی اخلاقی)
  2. این راز از یکی از کسانی که می شناسم حفاظت می کند. (پیوند عاطفی)
  3. من آگاهی بالایی نسبت به این راز دارم. (بینش)

کسانی که در این تمرین طراحی شده بودند، گزارش کردند که کمتر دچار نشخوار رازهایشان شده اند و در هفته های جاری احساس بهتری را داشته اند. به طور کلی، این نتایج پیشنهاد می کنند که داشتن تصویری روشن از دلیل رازداریمی تواند باعث کاهش آسیب روانی ناشی از نشخوار شود. همه ما اطلاعاتی شخصی داریم که ترجیح می دهیم آن ها را با کسی در میان نگذاریم. زمانی که بتوانیم این رازها را بدون احساس شرمندگی نگه داریم افراد برای ما اعتبار قائل می شوند و زمانی که کاملا بدانیم چرا رازی را نگه می داریم، می توانیم خود را از درگیر شدن با جریان های آسیب زای و نشخوار کردن حفظ کنیم.

برای دریافت مشاوره آنلاین در زمینه های مختلف می توانید با کارشناسان اپلیکیشن فارگو در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.