خلاقیت با استفاده از ذهن آگاهی

چگونگی افزایش خلاقیت با استفاده از ذهن آگاهی

نوح آرانسون (Noah Aranson) هنرمند و نویسنده مشهور، درباره قدرت ذهن آگاهی می گوید: “من اغلب از ارتباطی که خلاقیت و ذهن آگاهی با یکدیگر دارند شگفت زده می شوم!” او برای 15 سال، مجموعه ای از تحقیقات را که مبتنی بر تمرین های عملی بود پیش برد تا مسیرهای ورود به فرصت های خلاقانه درزمینه های گوناگون را پیدا کند. در همین راستا نوح، هدایت و سرپرستی دوره هایی فشرده و تعاملی در سطح جهانی را برعهده گرفت. مواردی از آنچه نوح در این رابطه به آن ها می پردازد عبارتند از:

1.ارتباط بین ذهن آگاهی و خلاقیت چیست؟

این سوال اصلی ترین بخش از هرآن چیزیست که این روزها با آن سر و کار داریم. ذهن آگاهی برای من، توانایی مشاهده تجربیات درونی و افزایش مهارت هایی است برای غرق نشدن در مسائل پیرامونی. درواقع، خلاقیت، پیوندی است میان آنچه مشاهده می‌ کنیم و آنچه به عنوان تجربه آموخته ایم. پس می توان گفت ذهن آگاهی می تواند مسیری امن و مفید برای بروز خلاقیت هایمان در عرصه زندگی باشد.

2.افراد چگونه می توانند با ذهن آگاهی به خلاقیت خود روحی تازه ببخشند؟

ذهن آگاهی ساز انگیزه های درونی و بیرونی ما را کوک می کند. وقتی یاد بگیریم تا بدون قضاوت عمل کنیم، آن گاه می توانیم شگفتی های مسیر خلاقیت را تجربه کنیم. خلق هنر ازمسیری غیر از ذهن آگاهی می تواند به راحتی توسط ذهن ما را دچار سوگیری کند. ممکن است که بعد از از اینکه چنین اثری را خلق کردیم، مورد تحسین زیاد قرار بگیریم و دیگران فکر کنند ما افرادی باهوش، نابغه، جذاب و دارای توانایی های خاص هستیم؛ اما آنچه بسیار نادیده گرفته می شود، قدرت و ارزشمندی اصالت است؛ چرا که هیچ کدام از ما تجربیات دیگری را نداشته و از دریچه هایی متفاوت زندگی را می بینیم. بنابراین، می توانیم به درون اصیل و خلاق خود رجوع کنیم و شاهکاری منحصر به خودمان را خلق کنیم.

3.ذهن آگاهی چطور به افراد کمک می کند تا وارد جریان های خاص خلاقانه شوند؟

نوح در ادامه می گوید: «من زیاد به “موقعیت های شناور” فکر می کنم.» منظور او همان موقعیت هایی است که متوجه گذر زمان نیستیم و با لذت و تمرکز کامل، در فعالیتی غرق می شویم که در حال انجام آن هستیم. او می گوید: «دریافته ام که ساده ترین راه برای ورود به این جریان لذت بخش، توجه من بر چگونه نفس کشیدن و دم و بازدم هایم می باشد. در همین راستا از روشی خلاقانه برای خودم استفاده می کنم. به این صورت که در اتاقم می ایستم، چشمانم را می بندم و شروع می کنم به عمیق نفس کشیدن و سپس درحالی که همه چیز برای ورود آماده است، اجازه می دهم تا بدن و ذهنم، من را به سمت جریانی که می خواهند، هدایت کند.» به نظرم آنچه مهم است نگرانی درباره خوب یا بد بودن هنرو یا شباهت آن به هنر دیگری نیست. بلکه تنها چیز مهم، ابراز کردن چیزهایی است که به ما احساسات خوبی می دهند. باید به آن ها فرصت جاری شدن دهیم.

خلاقیت با استفاده از ذهن آگاهی

4.بسیاری از افراد احساس می کنند که خلاقیتشان آسیب دیده است. ذهن آگاهی چطور به حل این مسئله می پردازد؟

من همیشه در تلاشم تا به مخاطبان یادآوری کنم که همگی ما به نوعی خلاق بوده و از روحی سرشار و خلاق بهره مندیم. البته نه به این معنی که همه افراد باید در زندگی خود شاهکاری خاص خلق کنند؛ بلکه آنچه اهمیت دارد، تجربه مسیر خلاقانه است، خواه ثمره ای داشته باشد یا نه. پس ورود به خلاقیت یعنی به درون اصیل خود نگاه کنیم و آن را به شیوه ای راحت و بدون ترس ابراز کنیم.

5.آیا ذهن آگاهی یک فرا قدرت است؟

از برخی جهات بله. به یاد دارم که روزی یکی از اساتیدم به من گفت: «لازم نیست همیشه در حال انجام فعالیتی خاص باشی، گاهی فقط باید بنشینی و هیچ کاری انجام ندهی. در همین بی تحرکی، می شود کارهای خلاقانه بزرگی انجام داد.» خلاقیت منبعی از انرژیِ با هدف است که شانه به شانه ما رشد کرده و می توان با آن ارتباطی قوی داشت. خلاقیت دارای وجود است اما مثل ما انسان ها از خود هشیاری ندارد، این وظیفه ماست که این ظرفیت را پرورش بدهیم، و لازمه آن، شجاعت است. شجاعتی که به ما اجازه می دهد تا با درد ها و نگرانی هایمان مواجه شویم. پس بله! برای آن هایی که این شجاعت را دارند، خلاقیت در بستر ذهن آگاهی می تواند یک فرا قدرت باشد.

6.با توجه به جدید بودن مفهوم ذهن آگاهی، آیا جریانی است گذرا و یا کوششی مادام العمر؟

ذهن آگاهی، از هسته اصلی وجودی ما به عنوان یک انسان نشات می گیرد. اگر ذهن آگاهی نباشد، درواقع این ترس هایمان هستند که رهبری ما را بر عهده می گیرند. کافی است کمی به زمان هایی که روابط، شغل و سلامت ما در وضعیتی نامطلوب قرار می گیرند توجه کنیم، در این اوقات، همه را کنار می زنیم و مدام احساس شکست و ناکامی می کنیم؛ در واقع، هر زمان که بخواهیم همه چیز را تحت کنترل خود داشته باشیم، با درد و رنج روبرو می شویم؛ چون نتیجه همیشه با انتظارات ما همسو نیست. ذهن‌ آگاهی، با ترکیب خلاقیت، راه گریزی است برای تجربه شاد و سبک بال بودن، برای تجربه ترس و کنجکاوی. این تجربیات منتظر ما هستند، کافی است آن ها را انتخاب کنیم.

برای دریافت کلیه خدمات روانشناسی در بستر اپلیکیشن فارگو، اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.