روایت درمانی

روایت درمانی

روایت درمانی نوعی از مشاوره است که افراد را جدای از مشکلاتی که دارند در نظر می گیرد. این دیدگاه به مراجع این امکان را می دهد تا مقداری از مشکلات فاصله بگیرد و با دیدی وسیع تر، به تعریفی جدید از مشکلات بپردازد. در بسیاری از مواقع، مشکلات سود بیشتری نسبت به آسیبی که به فرد می زنند دارند و حتی می توانند از فرد محفاظت کرده و به او کمک کنند. این رویکرد جدید موجب می شود تا افراد کنترل بیشتری بر افکارشان داشته باشند و بتوانند در صورت لزوم، آن ها را تغییر دهند و با نگرشی جدید به مسائل و مشکلات نگاه کنند. این نگرش جدید باعث می شود تا افراد داستان زندگی شان را به گونه ای جدید روایت کنند. داستانی که فارغ از تمام مشکلاتی که هست، بر آینده، نگاهی که به خود دارند، توانمندی ها و هدف هایی که دارند، تاثیر می گذارد.

روایت درمانی چه زمانی کاربرد دارد؟

همه افراد، زوج ها و خانواده ها می توانند از روایت درمانی بهره ببرند. در روند درمان، آن دسته از افرادی که خود را با مشکلاتشان توصیف می کنند و افکاری مانند “من افسرده هستم” و یا “من فردی مضطرب هستم” بر آن ها چیره شده است، یاد می گیرند تا مشکلاتشان را به عنوان مسائلی جدای از هویت خود در نظر بگیرند و به تعریفی صحیح از خود و مشکل برسند.

روایت درمانی

آنچه از روایت درمانی انتظار می رود

درمانگر سعی می کند تا مراجع را با مطرح کردن سوال هایی مانند  “دوست داری درباره چه موضوعی صحبت کنیم؟” به گفتگو تشویق کند و بررسی کند که آیا او همچنان به صحبت درباره موضوع مورد بحث، که معمولا یکی از مشکلات مراجع می باشد، تمایل دارد یا خیر. بعد از مدتی، درمانگر فرد را به سمتی هدایت می کند تا داستانی مثبت تر از زندگی خود روایت کند و بتواند ویژگی ها و مهارت های ذاتی خویش در حل مشکلات را کشف و استفاده کند. هدف درمان، رسیدن مراجع به راه هایی مثبت و سازنده، برای نگاه به زندگی و آینده، و پایان دادن به تعریف کردن خود همراه با مشکل است.

روند روایت درمانی به چه صورت است؟

روایت درمانی اتفاقاتی را که در طی زمان در زندگی فرد افتاده اند به عنوان داستان هایی در نظر می گیرد که برخی  از آنها مهم تر و سرنوشت سازتر از دیگران است. این داستان های مهم معمولا در اتفاقاتی ناگوار ریشه دارند که در نهایت می توانند بر هویت و شخصیت فرد تاثیر بگذارند. در آن سوی این هویت، روایت درمانگران قادرند تا زندگی مراجع را چند لایه و مملو از امکاناتی ببینند که منتظر کشف شدن هستند. درمانگر به عنوان کارشناس رفتار نمی کند. بلکه، به مراجعین کمک می کند تا متوجه شوند چگونه در برابر زندگی خود مسئول اند و به این ترتیب می توانند رویاها، ارزش ها، اهداف و مهارت هایی را مشخص کنند که جدای از مشکلات، تعریف کننده هویت آن هاست. این روایت ها داستان هایی دفن شده هستند که می توانند در داستان جاری و آینده زندگی، بازنویسی و بافته شوند.

در یک روایت درمانگر باید به دنبال چه گشت؟

روایت درمانگر، فردی متخصص در زمینه سلامت ذهن و روان و یا درمانگری با آموزش های دانشگاهی و یا کارگاهی معتبر در زمینه روایت درمانی است. علاوه بر بررسی اعتبار و تجربه درمانگر، افراد به هنگام رابطه با متخصص باید احساس امنیت و آرامش بکنند و بتوانند به راحتی به تعامل با درمانگر بپردازند.

 

 

ویدئو این مطلب را در اپلیکیشن فارگو مشاهده نمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.