تصمیم در برابر خیانت

تجربه های تلخ زوجین

یکی از تجربه های تلخ در مسیر زوجین پدیده ی خیانت است. اثر خیانت آن‎چنان مخرب است که می‎تواند تیشه به ریشه ی آن رابطه بزند و برای همیشه همه چیز را خراب کند. در خیانت احساسات مختلفی درگیر هستند و همچنین اگر زوجین فرزندی هم داشته باشند، آن فرزندان نیز تحت تاثیر این خیانت قرار می‎گیرند. وقتی فردی خیانت می‏بیند، فکرهای مختلفی به ذهن او هجوم می‎آورند. فکرهایی از این قبیل که آیا من کافی نبودم؟ آیا من اشتباهی انجام داده ام؟ چرا این اتفاق افتاد‎؟ چه تصمیمی باید بگیرم؟ آیا باید رابطه را خراب کنم یا به او فرصت دوباره دهم؟ این‎ها همه سوالاتی هستند که به ذهن فردی که خیانت دیده‎‎ است می‎آیند و برای پاسخ‎دهی به آن‎ها باید جنبه‎ های مختلفی را بررسی کرد تا بتوان بهترین تصمیم را گرفت. اگر رابطه شما (چه با همسر، چه با دوست) عاشقانه باشد و شریک‌تان دست به خیانت بزند، سردوراهی قرار خواهید گرفت: آیا در رابطه بمانید و سعی کنید آن را اصلاح کنید یا اینکه راه‌ تان را جدا کنید و از فردی که به شما خیانت کرده دور شوید؟ افرادی که خیانت دیده اند برای تصمیم گیری در این مورد مسائل مختلفی را در نظر می‎گیرند.

تصمیم به خیانتاین موارد عبارت‎اند از:

  • شکل رابطه (ازدواج یا دوستی)
  • داشتن یا نداشتن فرزند
  • دلایل اقتصادی
  • شخصیت فرد خیانت‎کار (آیا به شکلی غیرعادی تحت فشار بوده یا به خیانت کردن عادت کرده است؟)

نکته‌‎ای که باید به آن توجه کرد این است که هر فردی با فرد دیگر و هر شخصیت با شخصیت دیگر متفاوت است بنابراین همه تصمیم یکسانی نمی‎گیرند. هرشخصی با توجه به ملاک ها و فاکتورهای خاصی تصمیم می‎گیرد. اما در نهایت هر تصمیمی که گرفته شود یک حقیقت را نمی‌توان کتمان کرد: اینکه شریک شما به اعتمادتان پشت کرده و تصمیم گرفته است به شما خیانت کند. در واقع خیلی از افرادی که خیانت کرده اند برای خیانت خود بهانه های واهی مثل «حواسم نبود» یا «نفهمیدم چکار می‌کنم» می آورند و سعی در ماست‌مالی کردن آن دارند. کسی که خیانت کرده شاید بگوید قصد خیانت نداشته یا دوست نداشته چنین اتفاقی رخ دهد، اما این حرف او به طور کامل درست نیست؛ درست است که او قلم‌وکاغذ برنداشته و برای نقشه خیانتکارانه خود ساعت‌ها برنامه‌ریزی نکرده است، اما بدون شک می‌دانسته که چه‌ رابطه‌ای میان او و طرف سوم درحال شکل‌گیری است. خیانت، خیانت است و فرقی نمی‌کند که رابطه‌ آنها یک‌ شبه شکل گرفته است یا پس از ماه‌ ها رفت‌وآمد. بنابراین قبل از هرتصمیمی این احتمال را در نظر بگیرید که شخصی که یک‎بار به اعتماد شما پشت کرده است ممکن است اینکار را دوباره هم انجام دهد.

بهترین تصمیم کدام است؟

هیچ بهترین تصمیم به‌صورت کلی وجود ندارد. کسی که خیانت دیده است راه‎ های مختلفی پیش روی خود دارد که انتخاب هرکدام پیامدهای خود را دارد. هر فردی باتوجه‌ به شرایطی که دارد تصمیم می‎گیرد؛ بنابراین تصمیم یک شخص ممکن است نسخه ‎ی مناسبی برای شخص دیگر نباشد.

به‌طورکلی دو راه پیش روی فردی که خیانت دیده ‎است وجود دارد:

  1. رابطه را تمام کند؛
  2. ببخشد.

تمام کردن رابطه

خیلی از افرادی که خیانت می‎بینند ترجیح می‎دهند که رابطه ی خود را تمام کنند. درواقع این افراد دیگر تلاش برای سروسامان دادن به رابطه ی خود را بی فایده می‎دانند و ترجیح می‎دهند از فردی که خیانت کرده است دور شوند.

ماندن در رابطه

همه‎ ی افرادی که خیانت دیده ‎اند رابطه ی خود را تمام نمی‎کنند. عده ای نیز به دلایلی تصمیم می‎گیرند که رابطه ی خود را حفظ کنند. اگر فردی که خیانت دیده است تصمیم به ماندن در رابطه گرفته است باید به چند نکته توجه کند تا شانس موفقیت را بالا ببرد:

۱. صحبت با مشاور خانواده

باید این‌طور فرض کرد که رابطه انسان بیماری است که نیاز است برای درمان او اقدام کرد. فرد بیمار را به بیمارستان می‎برند بنابراین برای حل مشکلات رابطه نیز باید به سراغ مشاور خانواده رفت. البته باید به این موضوع توجه کرد که برخی درمانگرها ممکن است از فرد خیانت دیده بپرسند «چه‌کار کردی که همسرت به فکر خیانت افتاد؟» اگر درمانگر در همان جلسات اول چنین سؤالی بپرسد بهتر است راجع ‎به ادامه دادن جلسات با آن مشاور تجدید نظر کرد چرا که این موضوعی است که مطرح کردن آن در جلسات ابتدایی باعث آسیب بیشتر به فرد خیانت ‎دیده می‎شود؛

۲. عجله نکردن

آشتی کردن گاهی اوقات سال‌ها طول می‌کشد. کسی که خیانت کرده باید صبر بیشتری از خود نشان دهد. البته منظور ما این نیست که منفعل شود، بلکه منظور ما این است که فراموش نکند از دیدگاه همسر یا شریک خود، او فردی غیرقابل‌اعتماد و خودخواه است.. فردی که خیانت دیده می‌خواهد مطمئن شود که در صورت اعتماد مجدد دوباره اعتمادش از بین نمی‎رود؛

۳. بسیاری از روابط مثل روز اول نمی‎شوند.

خیلی از افرادی که برای اصلاح رابط‎ه ی خود پس از خیانت مراجعه می‎کنند، فکر می‎کنند که رابطه ی آن‎ها قرار است مثل قبل شود اما این خیالی باطل است. شاید رابطه به حد مطلوبی که افراد بتوانند با هم کنار بیایند برسد اما نمی‎توان توقع داشت که به شکل اولیه ی خود برگردد.

ماندن در رابطه

نتیجه‌گیری

خیانت موضوع متداولی نیست، اما نادر هم نیست. وقتی فردی خیانت می‎بیند باید ابتدا از شریک خود فاصله بگیرد و در آرامش با بررسی جوانب مختلف تصمیم بگیرد. هر شخصی باتوجه‌ به شرایطی که در آن قرار دارد تصمیم می‎گیرد و هیچ راه ‎حل کلی برای همه وجود ندارد. مهم این است که شتاب زده تصمیم گرفته نشود و پیامدهای هر تصمیم به‌خوبی بررسی شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.