Handsome man using phone in park


تیپ شخصیتی ب

شاید با ویژگی‌های شخصیتی تیپ آ (سرسختی، بلندپروازی، کمال‌گرایی) آشنا باشید، اما احتمالاً اطلاع چندانی از ویژگی‌های شخصیتی نقطه مقابل آن یعنی تیپ ب ندارید. افرادی که تیپ شخصیتی ب دارند با صفت‌هایی مثل خونسرد، آرام و بسیار انعطاف‌پذیر توصیف می‌شوند. تیپ شخصیتی ب در اصل متضاد تیپ شخصیتی آ است. کاری را که تیپ شخصیتی آ با وسواس بسیار انجام می‌دهد، تیپ ب بدون وسواس و با آرامش خاطر انجام می‌دهد.

تیپ آ درمقابل تیپ ب

نظریه‌های مختلف بسیاری درباره شخصیت وجود دارد. برخی از این نظریه‌ها که محبوبیت بیشتری دارند شخصیت‌ها را براساس ویژگی‌های مشترک‌شان به چند تیپ عمده تقسیم‌بندی می‌کنند. نظریه پنج عاملی شخصیت و آزمون تیپ‌شناسی مایرز-بریگزدو مورد شناخته شده از این نظریه‌ها هستند.

ایده تیپ آ و تیپ ب را اولین بار دو متخصص قلب به‌نام‌های روزنمن و فردمن در دهه 1950 معرفی کردند. این دو متخصص می‌خواستند با کمک تیپ شخصیتی افراد، احتمال ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی آینده را پیش‌بینی کنند.

با ادامه یافتن پژوهش‌ها روی ارتباط میان شخصیت و بیماری مشخص شد که مجموعه‌هایی از ویژگی‌های شخصیتی با برخی بیماری‌های جسمی ارتباط دارند. کسانی که ویژگی‌های شخصیتی تیپ‌ آ مثل خشونت و رقابت را درخود داشتند خطر ابتلا به فشار خون بالا، بیماری قلبی و سایر مشکلات مرتبط با قلب در آنها بیشتر بود. برعکس آنها تیپ شخصیتی ب کمتر با مشکلات قلبی روبرو می‌شد. روزنمن و فردمن نتیجه گرفتند که ویژگی‌های شخصیتی تیپ آ در بروز مشکلات قلبی نقش دارند.

 

ویژگی‌های تیپ ب

وجه تمایز تیپ ب چه بود؟ رفتارهای تیپ آ به‌طور معمول در شخصیت تیپ ب دیده نمی‌شوند. فراموش نکنید که این دو تیپ دو انتهای یک طیف هستند و در این طیف به‌طور معمول برخی افراد بیشتر به سمت تیپ آ و برخی بیشتر به سمت تیپ ب متمایل هستند. ویژگی‌های زیر نشان‌دهنده شخصیت تیپ ب هستند:

  • انعطاف‌پذیری
  • استرس کم
  • انطباق با تغییر
  • خونسردی
  • تمایل به عقب‌انداختن کارها
  • صبر
  • خلاقیت

فراموش نکنید که هرکسی ممکن است گاهی‌اوقات ویژگی‌های بالا را تاحدودی تجربه کند، اما شخصیت‌های تیپ ب این ویژگی‌ها را بیشتر نشان می‌دهند. اگر تیپ‌تان را بشناسید، تمایلات‌ و نقاط بالقوه ضعف و قدرت‌تان را بهتر درک خواهید کرد.یکی از ویژگی‌های اصلی تیپ شخصیتی B این است که این افراد به راحتی کج خلق و یا عصبانی نمی‌شوند. آنها لم می‌دهند و استراحت می‌کنند. آنان به ندرت پرخاشگر و یا ناامید می‌شوند. آنها نسبت به همتایان مخالف خود (تیپ A) خیلی آرام هستند. آنها خیلی صبور هستند و معمولاً خویشتن داری بالایی دارند.

آیا شما تیپ ب هستید؟

در بیشتر موارد اگر شخصی ویژگی‌های تیپ آ را نداشته باشد تیپ ب محسوب می‌شود.  افرادی که ویژگی‌ها و رفتارهای تیپ آ در آنها ضعیف است، تیپ ب محسوب می‌شوند. پرسش‌نامه رفتارسنجی جنکینز یکی از پراستفاده‌ترین ابزارهای سنجش رفتار تیپ آ است. سؤال‌های این ابزار روی سه ناحیه رفتاری متمایز میان تیپ آ و تیپ ب متمرکز هستند: فعالیت شغلی، رقابت و بی‌صبری. شخصیت‌های تیپ ب در این سه ناحیه درمقایسه با شخصیت‌های تیپ آ امتیاز کمتری کسب می‌کنند.

تأثیرها

شخصیت شما به چند طریق روی زندگی‌تان به‌خصوص سلامتی و روابط‌تان اثر می‌گذارد. اثر شخصیت بر زندگی شما ممکن است مثبت یا منفی باشد.

روابط

شخصیت‌های تیپ ب ترجیح می‌دهند در روابط‌شان با دیگران خونگرم، دلسوز و صبور باشند. آنها به حرف‌های دیگران با دقت گوش می‌دهند و معمولاً خیلی خوب با بقیه کنار می‌آیند. شخصیت‌های تیپ ب اجازه نمی‌دهند مشکلات جزئی ناراحت‌شان کند و در سخت‌ترین شرایط آرامش خود را حفظ می‌کنند. تمایل تیپ ب به رضایت از وضع موجود گاهی اوقات مایه خیر است و گاهی اوقات مایه شر. ممکن است گاهی‌اوقات به خاطر خونسردی زیاد و کنار آمدن بیش از حد با دیگران زیر بار موقعیت‌ها یا رفتارهای ناعادلانه بروید. وقتی کسی با شما غیرمنصفانه رفتار می‌کند ترجیح می‌دهید به‌جای زبان باز کردن از کنار موضوع بگذرید و با او درگیر نشوید.

تیپ شخصیتی ب

منافع شغلی

داشتن شخصیت تیپ ب در محل کار و مدرسه منافعی دارد که از میان آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

موفقیت تحصیلی

شاید فکر کنید چون شخصیت‌های تیپ آ به‌شدت هدفمند هستند و روی موفقیت تمرکز دارند، احتمال مدرک گرفتن  آنها در زمینه‌های سختی همچون حقوق و پزشکی بیشتر است. در پژوهشی که روی گروهی 500 نفره از دانشجویان پزشکی انجام شد مشخص شد که تنها حدود 10 درصد از آنها شخصیت تیپ آ هستند و اکثریت آنها (حدود 90 درصد) از تیپ ب هستند. چنین نتایجی نشان می‌دهد که خونسردی بیشتر تیپ ب روی موفقیت یا توان تحصیلی این گروه اثر منفی نمی‌گذارد.

مهارت‌های کنترل استرس

توانایی کنار آمدن با فشار و استرس یکی از مزیت‌های عمده این تیپ شخصیتی است. شخصیتی‌های تیپ ب حتی در سخت‌ترین شرایط نیز می‌توانند آرامش و نگاه خوشبینانه خود را حفظ کنند. چنین دیدگاهی هم در مدرسه و هم بعدها در محل کار به سود این افراد تمام می‌شود.

انعطاف‌پذیری

شخصیت‌های تیپ ب در کنار آمدن با تغییرها نیز مهارت دارند. درمواردی که شخصیت‌های تیپ آ از خود سرسختی نشان می‌دهند شخصیت‌های تیپ ب انعطاف‌پذیر هستند و می‌توانند با موقعیت‌های نامعلوم و متغیر کنار بیایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.