شخصیت تیپ آ

تیپ شخصیتی آ چیست؟

انجام کارها با شتابزدگی بیشتر، کم‌طاقت‌تر بودن، رقابتی‌تر بودن، زودرنج بودن و گره زدن عزت نفس به موفقیت از جمله ویژگی‌های شخصیتی تیپ آ هستند. شاید شنیده باشید که بعضی‌ها می‌گویند ما «تیپ آ» هستیم. از دهه 1950 که دو متخصص قلب، میر فردمن و ری روزنمن ، و پس از آنها سایر پژوهشگران به مطالعه شخصیت تیپ آ پرداختند، این واژه به کلمه‌ای عام تبدیل شده است. اغلب مردم می‌دانند که رقابتی بودن و اعتیاد به کار به‌نوعی با ویژگی‌های شخصیتی تیپ آ سروکار دارد و اینکه این ویژگی‌ها احتمال به‌خطر افتادن سلامت شخص را افزایش می‌دهد، اما همه مردم به‌طور دقیق نمی‌دانند که کدام ویژگی‌های نشانه‌دهنده شخصیت آ هستند یا اینکه چه اثری بر سلامت فرد دارند. فهمیدن معنای دقیق شخصیت تیپ آ می‌تواند افراد را متحول کند. درک این شخصیت به شما کمک می‌کند استرس‌تان را مدیریت کنید و همچنین افرادی را که جزء این تیپ هستند بشناسید و متناسب با شخصیت‌شان با آنها رفتار کنید.

تیپ آ، تیپ ب

ممکن است افراد (به‌خصوص افراد تیپ آ) ویژگی‌های شخصیتی تیپ آ از قبیل رقابت، شتاب و اعتیاد به کار را برای موفقیت شغلی مفید بدانند. برعکس آنها، افراد تیپ ب تمرکز کمتری روی رقابت دارند و بیشتر سعی می‌کنند از کارشان لذت ببرند. البته منظور ما این نیست که تیپ ب علاقه‌ای به موفقیت ندارند. آنها نیز ممکن است خوب کار کنند و  به موفقیت‌های‌شان افتخار کنند، اما به‌اندازه تیپ آ نسبت به اول شدن یا موفقیت حداکثری حساسیت ندارند،  درحالی‌که افراد تیپ آ در این زمینه‌ها استرس زیادی به خودشان وارد می‌کنند. خلاقیت بیشتر و استرس کمتر نیز جزء طبیعت تیپ ب است. خوشبختانه امکان یادگیری و تقویت طبیعت آرام این افراد در دیگران تاحدودی وجود دارد.

شخصیت تیپ آ

ویژگی‌های رفتاری تیپ آ

اصطلاح «تیپ آ» زیاد استفاده می‌شود، اما همه افراد حتی برخی از متخصصان درست نمی‌دانند کدام ویژگی‌ها شخصیت نوع آ را تشکیل می‌دهد. برخی از مردم این اصطلاح را برای افراد گستاخ و کم‌طاقت به‌کار می‌برند. برخی دیگر افراد معتاد به کار را تیپ آ فرض می‌کنند. بسیاری رقابتی بودن را ویژگی اصلی افراد تیپ آ می‌دانند. طبق پژوهش‌ها ویژگی‌های زیر ویژگی‌های اصلی الگوی رفتاری تیپ آ هستند:

شتاب‌زدگی و کم‌طاقتی

شتاب‌زدگی و کم‌طاقتی از ویژگی‌های این افراد است؛ آنها از ایستادن در صف کلافه می‌شوند، مرتب حرف دیگران را قطع می‌کنند، حرف زدن و راه رفتن‌شان سریع است و همیشه به‌شکلی آزاردهنده چشم به وقت دارند و از کمبود زمان می‌نالند.

تندی و خشونت بی‌دلیل

کم‌طاقتی، گستاخی، ناراحت شدن به‌خاطر چیزهای جزئی و تندمزاجی نمونه‌هایی از تندی و خشونت بی‌دلیل هستند.

رقابت

افراد تیپ آ احساس می‌کنند در تمام فعالیت‌ها، از فعالیت‌های کاری گرفته تا رابطه‌ای باید برنده شوند. آنها حتی در فعالیت‌هایی که ذاتاً رقابتی نیستند نیاز به برنده شدن را حس می‌کنند.

تمایل شدید به موفقیت

عزت نفس افراد تیپ آ به موفقیت‌های‌شان گره خورده است.

نیاز به سلطه

بسیاری از افراد تیپ آ سعی می‌کنند سلطه خود را در روابط کاری و شخصی نشان دهند و خواسته‌ها و آرزوهای دیگران را فدای خواسته و آرزوی خودشان می‌کنند.

شخصیت

اثر موقعیت‌ها بر رفتار شخصیت‌های تیپ آ چیست؟

بسیاری از ویژگی‌های شخصیتی مثل برون‌گرایی ذاتی هستند، اما به اعتقاد اغلب پژوهشگران ویژگی‌های شخصیتی تیپ آ بیشتر نتیجه واکنش آنها به عوامل محیطی یا نتیجه تمایل آنها به رفتارهای خاص است و عواملی مثل فرهنگ و ساختار شغلی روی این ویژگی‌ها اثرگذار هستند. برای مثال برخی شغل‌ها بسیار وقت‌گیرند و کارکنان همیشه تحت فشار هستند که کارها را سریعتر انجام دهند و عقب نمانند. دربرخی دیگر از محیط‌های کاری اشتباه کردن مجازات‌های سنگینی دارد و به‌همین دلیل موفقیت و کارآیی اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند. شغل‌های دیگری هم هستند که به کارکنان استرس وارد می‌کنند و باعث می‌شوند صبر افراد کمتر شود، اضطراب‌شان بالاتر برود و خطر رشد رفتارهای تیپ آ در آنها افزایش یابد. برخی افراد ذاتاً به سرسختی تمایل دارند. ممکن است این تمایل آنها با قرار گرفتن در معرض استرس محیطی افزایش پیدا کند یا اینکه با تلاش آگاهانه و تغییر سبک زندگی کاهش یابد.

اثرات منفی رفتار تیپ آ

با گذشت زمان، فشار مضاعفی که افراد تیپ آ تجربه می‌کنند به سلامتی و سبک زندگی‌شان آسیب می‌زند. در ادامه برخی اثرات منفی و معمول الگوی رفتاری تیپ آ را ذکر می‌کنیم.

  • فشارخون: رابطه میان تیپ‌های شخصیتی و فشار خون بالا رابطه پیچیده‌ای است، اما ارتباط‌هایی میان فشار خون و شخصیت‌های تیپ آ وجود دارد.
  • مشکلات قلبی: برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که میان الگوی رفتاری تیپ آ و بیماری قلبی کرونری نوعی رابطه وجود دارد. البته آزمایش‌های اخیر نتوانسته است صحت آن را تأیید کند.
  • استرس شغلی: افراد تیپ آ اغلب مشاغل پراسترس و سختی دارند (گاهی اوقات همین مشاغل، رفتارهای تیپ آ را به‌وجود می‌آورند) و همین استرس ممکن است به مشکلات سلامتی ختم شود.
  • انزوای اجتماعی: افراد تیپ آ اغلب دیگران را از خود می‌رانند یا اینکه بیشتر وقت خود را صرف کار می‌کنند و توجه چندانی به اطرافیان‌شان ندارند. همین ویژگی آنها را در خطر انزوای اجتماعی قرار می‌دهد که خود باعث افزایش استرس می‌شود.

ویژگی شخصیتی

خصوصیات تیپ آ را چگونه تغییر دهیم؟

خوشبختانه ویژگی‌های تیپ آ نیز مثل خوشبینی و قاطعیت قابل تغییر هستند. اگر شما نیز جزء افراد تیپ آ هستید می‌توانید خصوصیات شخصیتی خود را با راهکارهای زیر تعدیل کنید.

زندگی شغلی خود را تغییر دهید.

برخی فاکتورهای زندگی شغلی خود را تغییر دهید تا از استرس و فشار شغلی‌تان بکاهید و بیشتر از آن لذت ببرید. برای مثال سعی کنید از ارزشی که این شغل برای‌تان دارد لذت ببرید و تمام فکر خود را روی نتیجه کار متمرکز نکنید. اگر استرس شغلی‌تان به‌حدی است که به سلامتی‌تان آسیب می‌زند، با رئیس‌تان صحبت کنید و انتظارات شغلی‌تان را طوری تنظیم کنید که با کار کردن در حد معقول، قابل انجام باشد. 

الگوهای فکری‌تان را تغییر دهید.

می‌توانید الگوهای فکری‌تان را به الگوهای مثبت‌تری تغییر دهید، البته اینکار نیاز به تمرین دارد. با این کار می‌توانید اعتمادتان را به خودتان و اطرافیان‌تان افزایش دهید و تمایلات شخصیتی تیپ آ را کاهش دهید. برای مثال، اگر اشتباهی مرتکب شدید و احساس بی‌کفایتی کردید تمرکز خود را روی کارهایی که خوب انجام داده‌اید بیشتر کنید. اگر دیدید که به خودتان حرف‌های منفی می‌زنید، تمرکز کنید و با خودتان همانطورکه با دوستان خوب‌تان حرف می‌زنید صحبت کنید.

تظاهر کنید تا عادت کنید.

گاهی اوقات با نقش بازی کردن می‌توانید خودتان را به رفتارهای جدید عادت دهید. اگر بیشتر مواقع احساس آرامش و صبوری ندارید، سعی کنید به‌طور آگاهانه خودتان را آرام کنید و با صبروحوصله بیشتری با مردم رفتار کنید. اگر دائم اینکار را انجام دهید به احتمال زیاد برای‌تان عادت می‌شود و انجام دادن آن به‌تدریج آسان‌تر می‌شود. البته منظور ما این نیست که احساسات‌تان را به‌طور کامل سرکوب کنید یا آنقدر آنها را مخفی کنید که به حد انفجار برسند. منظور ما این است که سعی کنید با راهکارهای عاطفه‌محور تغییراتی در رفتارهای‌تان ایجاد کنید. دراین‌صورت مطمئن باشید که موفق خواهید شد.

 

برای مشاهده وبینار تیپ های شخصیتی اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.