رضایت شغلی چیست؟

رضایت شغلی

رضایت شغلی چیست؟

شنبه صبح ، خسته و نالان از خانه ‌اش بیرون می ‌آید. حوصله هیچ‌ کس را ندارد. فقط دلش تخت‌ خوابش را می ‌خواهد. تمام راه فکر می ‌کند و غر می ‌زند. به سر کارش که می ‌رسد اخم می ‌کند. تا کسی چیزی می‌ گوید از کوره در می ‌رود و بحث می ‌کند. از مدیر و کارکنان گرفته تا مزه غذا ، همه‌ و همه انگار برایش کسل کننده ‌اند. هر دقیقه به ساعت نگاه می ‌کند تا کارش تمام و راهی خانه شود. کارش را دوست ندارد و این اتفاق هر روز هفته تکرار می‌ شود. او احساس رضایت شغلی نداشت.

شما چه احساسی نسبت ‌به شغلتان دارید؟‌

مک ‌شین مفهوم رضایت شغلی را این چنین شرح می‌ دهد : رضایت شغلی یعنی ارزیابی یک نفر از شرایط شغلی خویش. این شرایط شغلی شامل ادراک او از ویژگی‌ های شغلی ،‌ محیط کار و نیز تجربه ‌های عاطفی در محل کار است. بهتر است رضایت شغلی را به‌ عنوان مجموعه ‌ای از نگرش ‌های متعدد فرد به وجوه مختلف شغل خود و نه صرفاً یک نگرش نسبت به کلیت شغل در نظر بگیریم.
در واقع این مفهوم از جنس نگرش و باورهای ماست و یک مفهوم ذهنی محسوب می ‌شود. ممکن است دو فرد مختلف در یک موقعیت شغلی یکسان ، به یک اندازه از شغل خود راضی نباشند.

رضایت شغلی یعنی:

  1. بر اساس علاقه‌ مندی‌ هایم کار می ‌کنم و از آمدن شنبه صبح ناراحت نمی ‌شوم.رضایت شغلی چیست؟
  2. به توانمندی ‌هایم توجه می ‌شود و اطمینان دارم به پیشرفت مورد نظرم خواهم رسید.رضایت شغلی چیست؟
  3. قدردانی و توجه هم ‌پای مسئولیت ‌پذیری و موظف بودن من است. قدردانی موتور محرکه و موجبِ انگیزه در کارها می ‌شود.رضایت شغلی چیست؟
  4. من و همکارانم به هویت گروهی باور داشته و برای پیشرفت خود، کار و مجموعه برنامه‌ ریزی و دغدغه داریم.رضایت شغلی چیست؟

برای دریافت مشاوره شغلی می توانید از متخصصان و مشاوران فارگو کمک بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *