بازی درمانی چیست؟

تعریف بازی درمانی

هرچند بازی درمانی گاهی برای بزرگسالان استفاده می شود، اما بیشترین کاربرد آن برای کودکان 3 تا 12 سال می باشد. بازی درمانی به کودک در شناخت و پیگیری احساسات و افکار سرکوب شده‌ اش کمک خواهد کرد. بازی درمانی ها معمولا در یک اتاق امن و راحت اتفاق می افتند، با قوانین مختصر و کوتاه. همچنین اتاق بازی اطلاعات بسیار عمیقی از رفتار، انتخاب ها و تصمیمات کودک در اختیار درمانگر خواهد گذاشت. هدف از بازی این است که کودک روش های سالم ابراز وجود را یاد بگیرد. در محیط اجتماعی از احترام و همدلی بیشتری برخوردار باشد و برای حل یک مشکل بتواند از زاویه های مختلفی به موضوع نگاه کند.

بازی درمانی چه زمانی به کار می آید؟

بازی درمانی یه کودکان در تقویت مهارت های اجتماعی و هیجانی کمک می کند، به این معنی که آن ها می آموزند که با دیگران ارتباط بهتری برقرار کنند، رفتارشان را تغییر بدهند، از مهارت های حل مسئله استفاده کنند و در یک کلام به سمت رفتار سالم تر حرکت کنند. این روش همچنین برای کودکانی مناسب است که حوادث ناخوشایندی را در کودکی تجربه کرده اند، مثل بیماری های مزمن، خشونت های خانگی، تجاوز، تروما، بحران های خانوادگی و… در نهایت بازی درمانی برای کودکانی که با مشکلات تحصیلی و یادگیری، مشکلات رفتاری، اضطراب، افسردگی، سوگ یا خشم مواجه بوده اند روشی است کارآمد و تاثیرگذار. کودکان بیش فعال و کودکان طبقه بندی شده در طیف اوتیسم نیز از این روش بی بهره نخواهند بود.بازی درمانی چیست؟

از بازی درمانی انتظار چه تغییراتی داشته باشیم؟

پدر و مادر یا مراقبین اولیه نقشی کلیدی در این فرآیند درمانی بازی می کنند. بعد از این که درمانگر اطلاعات لازم درباره کودک را از پدر و مادر دریافت می کند، ارزیابی انجام و اولین جلسه درمانی آغاز می شود. این ارزیابی به درمانگر این امکان را می دهد که از بین روش های حاضر، بهترین را برای درمان کودک انتخاب کند. در اتاق بازی، کودک برای سرگرم شدن با انواع اسباب بازی ها، که مهارت های ابراز وجود و یادگیری رفتارهای مثبت را تسهیل می کند، تشویق می شود. نقاشی، موسیقی، رقص، داستان سرایی و… ممکن است در این فرآیند درمانی اضافه و لحاظ شوند. جلسات بازی درمانی معمولا یک جلسه ی 30 تا 45 دقیقه ای در هفته برای 20 هفته می باشد.

بازی درمانی چگونه اثر می کند؟

بازی درمانی نیازهای رشدی اولیه کودکان را پاسخ می دهد، نیازهایی که از طریق بازی بهتر ارضا می شوند تا ارتباط های کلامی (حرف زدن و صحبت کردن). درمانگر برای ارتباط گرفتن با کودک از بازی و سایر فعالیت های خلاقانه استفاده می کند. همچنین درمانگر از نحوه استفاده کودک از این بازی ها برای ابراز افکار و احساساتش، که تا قبل از این به کلام تبدیل نشده بودند، سود خواهد جست.

بازی درمانی چیست؟

در بازی درمانی به دنبال چه چیزی باشیم؟

بازی درمانگران در زمینه رشد و تحول کودکان متخصص هستند و از بازی به عنوان مقدمه ای برای ورود به دنیای کودک استفاده می کنند. یک بازی درمانگر باید در رویکردهای مختلف روانشناسی، مثل روش های کودک محور یا شناختی_رفتاری، فعالیت داشته باشد تا در صورت لزوم یا بروز مشکل، بتواند از راه حل های جایگزین برای برطرف کردن آن استفاد کند.

 

ویدئو این مطلب را در اپلیکیشن فارگو مشاهده نمایید.

برای دریافت مشاوره کودک از خدمات آنلاین اپلیکیشن مشاوره و روانشناسی فارگو بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.