مدیریت رفتار والدین چیست؟

PMT در واقع مخفف “Parents Management Training” به معنی آموزش مدیریت رفتار کودکان به والدین است. روشی بسیار مهم که به پدرها و مادرها شیوه ‌های درست تشویق و تنبیه را می‌ آموزد و در مسیر پر پیچ و خم فرزند ‌پروری به آن ها کمک می‌ کند تا بدون آسیب‌ زدن جسمی و روانی به فرزندشان رفتارهای نا مناسب را حذف کرده و رفتارهای مناسب را به آن ها بیاموزند.

به طور کلی مدیریت رفتار والدین شامل 8 مرحله می‌ شود:

1-تکنیک‌ های ارتباطی:

نخستین گام تکنیک ‌های ارتباطی شامل نباید های کلامی و غیر کلامی است ؛ نباید هایی که به والدین هشدار می‌ دهند چه کارهایی را نباید انجام دهند و چه چیزهایی نباید بگویند ، از جمله این نبایدها می ‌توان به تحقیر ، سرزنش ، انتقاد ، پیش بینی ‌های منفی درباره آینده کودک اشاره کرد. اولین و نزدیک ترین افراد برای کودک اعضای خانواده اوست. خانواده می‌ تواند بستری برای رشد کودک باشد و موجب بالندگی، سلامتی و یا موجب بروز و تشدید مشکلات وی شود. روابط در خانواده شامل روابط کلامی و غیر کلامی است. بسیاری از والدین در برحه‌ ای از زمان با مشکلات و مسایل شایع در دوران کودکی رو به ‌رو می ‌شوند. مانند لجبازی، عدم حرف شنوی، بی‌ دقتی و بی‌ توجهی، ترس ‌هایی چون ترس از تاریکی ، حیوان ، تنهایی، پرخاشگری و غیره که همگی این رفتارها برای والدین طاقت ‌فرسا و گاهی مشکل ساز می ‌شود. اما مدیریت رفتار والدین با فرزندان یا همان ارتباط‌ های کلامی و غیر کلامی خیلی وقت ‌ها می‌ تواند بسیاری از این مسایل را کاهش دهد و با یک سری اصول و تکنیک می‌ توان جلوی این مشکلات را گرفت ، حل کرد و حتی رفتار مناسب و مثبتی را جایگزین آن کرد قبل از اینکه تبدیل به رفتارهای مشکل ساز شود و به ابعاد زندگی کودک در مدرسه، روابط با همسالان و تحصیل آسیب جدی بزند.

مدیریت رفتار والدین چیست؟

وقت مشترک:

گام بعدی مدیریت رفتار والدین که هرگز نباید آن را نادیده بگیرید و یا با اغماض از کنارش رد شوید ، برقراری ارتباط موثر و مثبت با فرزندانتان است. یعنی همان چیزی که روانشناسان کودک به آن تعامل مثبت با فرزند می ‌گویند. شاه کلید تعامل مثبت چیزی نیست جز بازی. تعجب نکنید ؛ شاید برخی از مردم بازی را وقت تلف کردن بدانند اما واقعیت این است که بازی شغل کودک و مهم ترین کاری است که او باید انجام دهد. روشی که می ‌تواند با کمک آن بیاموزد و با دنیای اطرافش ارتباط برقرار کند. کیفیت رابطه و چگونگی رابطه والدین با کودک تاثیرات بلند مدتی بر سلامت روان کودک (ابعاد هیجانی ، شناختی و رفتاری) می ‌گذارد. ارتباط ناسالم و منفی با کودک به خصوص در سنین اولیه باعث بروز مشکلاتی در کودک همچون بد رفتاری‌، مشکلات هیجانی و عاطفی، مشکلات ارتباطی و غیره می شود. در واقع نقش والدین بسیار مهم و قابل توجه است و در بروز و ایجاد یک مشکل در کودک و یا شکل‌ گیری رفتارهای درست و صحیح نقش دارند.

مدیریت رفتار والدین چیست؟

تحسین:

تحسین گام بعدی مدیریت رفتار والدین است. روشی که اگر درست و اصولی به کار برده شود می‌ تواند در تربیت فرزندتان معجزه کند، پس این باور اشتباه که هر کار خوبی بچه ‌ها انجام می‌ دهند وظیفه آن هاست و لازم نیست آن ها را تشویق کرد دور بریزید. با این روش جادویی نه تنها می ‌توانید رفتارهای مطلوب را در فرزندتان تقویت کنید بلکه می ‌توانید رفتارهای نامطلوب او را هم آرام آرام و با صبر و حوصله از بین ببرید.مدیریت رفتار والدین چیست؟

حقوق ، هدایا و امتیازات:

مرحله چهارم مدیریت رفتار والدین توزیع صحیح حقوق ، هدیه و امتیاز است. شما در این گام با مفاهیم حقوق، امتیاز و هدیه آشنا شده و می توانید آنها را به شیوه درستی تنظیم کنید.

مدیریت رفتار والدین چیست؟

جدول امتیازات:

جایزه قدم بعدی است اما این جایزه باید براساس چارت رفتاری که تهیه کرده ‌اید و قول و قراری که با فرزندتان گذاشته ‌اید به او داده شود. در این مرحله مدیریت رفتار والدین ، رفتاری را که می‌ خواهید فرزندتان آن را انجام بدهد وارد چارت می ‌کنید و در ازای آن رفتار به او، متناسب با سنش ژتون، استیکر یا امتیاز می ‌دهید وقتی امتیازهایش به حد نصابی که توافق کرده بودید رسید، نوبت جایزه است.مدیریت رفتار والدین چیست؟بازگیری پاداش:

جریمه یا به قول روانشناس ‌ها بازگیری پاداش یکی روش های تنبیهی است. حواستان باشد که هنگام استفاده از روش ‌های تنبیهی برافروخته و عصبانی نشوید فقط قاطع و محکم باشید ، چرا که قاطعیت به موقع می ‌تواند برگ برنده شما در فرزند پروری باشد. در این روش در واقع شما به دلیل رفتار نامناسب فرزندتان او را از چیزی که دوست دارد برای زمان مشخص و محدودی محروم می‌ کنید.

مدیریت رفتار والدین چیست؟ نادیده گرفتن:

گام بعدی تنبیه در مدیریت رفتار والدین ، نادیده گرفتن است. هنگامی که کودک رفتاری توجه‌ طلبانه مثل نق ‌زدن دارد این روش موثر خواهد بود ، فقط کافی است به او بی ‌اعتنا باشید. انکار کنید که او اصلا وجود دارد و البته که اینکار بخصوص در دفعات اول راحت نیست و حسابی باید اعصابتان را تقویت کنید.

مدیریت رفتار والدین چیست؟

محرومیت زمان‌ مند:

گام آخر مدیریت رفتار والدین محروم کردن است که برای حذف رفتارهای تکانشی که همراه با آزار و اذیت هستند ، کاربرد دارد ، رفتارهایی مانند جیغ و فریاد یا کتک کاری. در این تکنیک فرزند پروری وقتی کودک چنین رفتارهای نامطلوبی را انجام می ‌دهد از او می ‌خواهید مدت زمان مشخصی را روی یک صندلی مقابل دیوار بنشیند. این زمان براساس سن کودک متغیر است. حواستان باشد که اصلا به زور متوسل نشده و با فرزندتان وارد مشاجره و بگو‌ مگو نشوید.مدیریت رفتار والدین چیست؟

مدیریت رفتار والدین در فارگو:

تکنیک مدیریت رفتار والدین به صورت جلسات آنلاین یا وبینار در فارگو برگزار شده است. در این آموزش ‌ها تمامی تکنیک‌ ها به صورت مبسوط توضیح داده شده است. همچنین در جلسه آخر این وبینار، به موضوع مدیریت رفتار والدین در خارج از منزل پرداخته شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.