صمیمیت

صمیمیت چیست؟

همه‌ ی افراد نیاز به صمیمیت و پیوند جویی با دیگری را حس می ‌کنند. روابط صمیمی و رمانتیک برای افراد مانند یک پاداش است. زیرا از این طریق حس تنهایی از بین رفته و احساس امنیت خاطر می ‌کنند. زمانی که ترسیده ، نگران ، مضطرب و تنها هستیم این نیاز قوی ‌تر از همیشه خود را نشان می ‌دهد. صمیمیت یک گام فراتر از نیاز به رابطه است. صمیمیت یعنی یک رابطه گرم و عمیق با تعداد محدودی از افراد. اما رابطه دوستی به معنی ایجاد یک ارتباط با تعداد زیادی از افراد با عمق کمتر است. برخی افراد جزء دسته اول و گروهی در دسته دوم هستند. اما افراد گروه اول به روابط به صورت مثبت ‌تری نگاه می ‌کنند و به آن اطمینان بیشتری دارند. در نتیجه از سلامت هیجانی و احساسی بالاتری برخوردار هستند. افرادی که نیاز به ارتباط و پیوند جویی دارند ممکن است دوستان زیادی اما با عمق کم ‌تری داشته باشند و خیلی اجتماعی باشند اما احتمال مشکلات در شروع و حفظ رابطه فردی و نزدیک در آن‌ ها بالاتر است. از سوی دیگر فردی که نیاز به صمیمیت بیشتر دارد ممکن است از این که زندگی اجتماعی او عمدتاً پیرامون دوستان و آشنایان محدودی است رضایت کم ‌تری نداشته باشد اما نیاز به صمیمیت ، پیش ‌بینی کننده بهتری برای سازگاری کلی افراد می‌باشد. شما جز کدام دسته هستید؟ دوستان و شبکه‌ ی روابط زیاد اما به عمق کم یا روابط و دوستان محدود اما با عمق زیاد؟

صمیمیت

چگونه صمیمیت را در رابطه ایجاد کنیم؟

روابط صمیمی ویژگی ‌هایی دارد. در روابط صمیمی افراد کم‌ کم شروع به صحبت در مورد موضوعات مورد علاقه ، ویژگی ‌ها و خاطرات خود می ‌کنند. در ابتدا شروع به صحبت در مورد موضوعات مختلف اما سطحی می‌ کنند اما هرچه رابطه جلو می ‌رود موضوعات عمیق و حساس می‌ شوند. روابط صمیمی در هر دو سطح رشد می ‌کند یعنی موضوعات متنوع و عمیق. اما در یک رابطه بدون صمیمت هیچ یک از این دو مورد وجود ندارد و یا خیلی کم و محدود است. مثلا در روابطی که نزدیک به جدایی است میزان صمیمیت تا حد بسیار چشم‌ گیری پایین می ‌آید و اغلب در مورد مسائل ساده و پیش پا افتاده صحبت می‌ کنند. نکته مهم دیگر هم سو بودن در گفتار است. در مکالمه متناسب با صحبت ‌های طرف مقابل واکنش نشان دادن یکی از راه‌ های ایجاد رابطه صمیمانه است. برای افزایش صمیمیت و علاقه نیاز است پاسخ ما درست و مناسب باشد. برای مثال در قرار اول یک شخص در مورد علاقه ‌اش به حیوانات و مراقبت از آن ‌ها می ‌گوید اما فرد مقابل در پاسخ ، در مورد کار و شلوغ بودن روزش و مریضی همکارش صحبت می‌کند ؛ این مکالمه در همین ‌جا قطع می ‌شود و در ذهن فرد مقابل یک آدم خود محور، بدون درک و انعطاف ناپذیر شکل می ‌گیرد. این خود یک سد ارتباطی بین آن ‌ها  می ‌شود و اگر این روند در کل رابطه تکرار شود به نظر شما صمیمت شکل می ‌گیرد؟

صمیمیت

تفاوت های زنان و مردان در مکالمه:

یکی دیگر از موانع ارتباط صمیمی در روابط رمانتیک نوع گفتگو و برداشت ‌های متفاوت است که گاهی به تفاوت ‌های زنان و مردان بر می ‌گردد. به آسانی می توان دید سبک‌ های گفتگوی متفاوت ، هنگام صحبت بین یک مرد و یک زن بیشتر اصطکاک به‌ وجود می‌ آورد تا هنگام گفتگو بین دو مرد یا دو زن. مردان ممکن است از تمایلات زنان برای صحبت کردن درباره یک موضوع برای مدت زمانی طولانی بی‌ حوصله شوند. زنان ممکن است تمایل مردان به پرش از یک موضوع به موضوعی دیگر با سرعت زیاد را نشانی از فقدان توجه و اهمیت در نظر بگیرند. علاوه بر این، ممکن است این فرض مطرح شود که مردان در طول مکالمه وسوسه می ‌شوند که صحبت زنان را قطع کنند. ترجیح مردان به پرش سریع از یک موضوع به موضوعی دیگر ممکن است باعث شود آن ها سخنان زنان را هنگام صحبت عمیق درباره یک موضوع قطع کنند. همچنین، این قطع کردن صحبت می تواند به عنوان وسیله ای برای کنترل و غالب بودن در یک تعامل نیز تفسیر شود.

صمیمیتآیا زنان از مردان صمیمانه تر رفتار می‌کنند؟

شاید این باور در اکثریت مردم وجود داشته باشد که زنان در روابط صمیمانه ‌تر رفتار می ‌کنند. اما آیا در واقعیت زنان موجودات عاطفی ‌تر و صمیمی ‌تری نسبت به مردان هستند؟ اگر این‌ گونه باشد چه عواملی موجب این تفاوت می شود؟

  • تجربیات رشدی متفاوت: دختران و پسران متفاوت از یکدیگر رشد می ‌کنند. دختران تشویق می‌ شوند که هیجان‌ هایشان را در قالب گفتار یا رفتار ابراز کنند و نگران احساس‌ های دیگران باشند. از سوی دیگر پسران تشویق می ‌شوند احساس‌ هایشان را پنهان کنند ، بخصوص هنگام ابراز هیجان‌ هایی از قبیل غمگینی و ناراحتی. این تفاوت‌ ها مثل یک حقیقت مسلم از کودکی به آن‌ ها آموزش داده می ‌شود.
  • تفاوت در اجتماعی شدن: تفاوت ها در اجتماعی شدن مردان و زنان منجر به کمبود هایی در ارتباط می ‌شود. به عبارت دیگر، مردان و زنان بخشی از یک فرهنگ هستند که در جریان اجتماعی شدن، مهارت ‌های حمایت هیجانی در دختران به وجود می ‌آید اما پسران نسبت به آن ترغیب نمی‌ شوند. در نتیجه، زنان در مهارت ‌های حمایتی، آرام کردن دیگری و صمیمیت تخصص بیشتری پیدا می ‌کنند در حالی که مردان دچار نقص چنین مهارت‌ هایی می ‌شوند. این تفاوت موجب می‌ شود هم مردان و هم زنان، هنگام استرس و طغیان هیجانی برای احساس راحتی و حمایت به زنان روی بیاورند.

صمیمیتچرا صمیمیت در رابطه مهم است؟

امروزه نیاز به عشق ، صمیمیت ، ایجاد رابطه صمیمانه و ارضا نیازهای عاطفی-روانی ازجمله دلایل اصلی افراد برای ایجاد یک رابطه است. میزان سطح صمیمیتی که افراد در روابط خود تجربه می ‌کنند بر روابط دوستانه ، سازگاری فردی ، و سلامت جسمی آنان نیز اثر می‌گذارد. صمیمیت مستقیماً رابطه را هدف قرار می ‌دهد و موجب احساس رضایت می ‌شود. صمیمیت موجب ساختن یک رابطه با ثبات و مستحکم می‌ شود. همچنین تعهد شریک عاطفی به حفظ رابطه را نیز بالاتر می ‌برد. در دوران کهنسالی نیز همچنان صمیمیت است که موجب بهبود رابطه و رضایت از رابطه می‌ شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.