رابطه با جنس مخالف

رابطه با جنس مخالف در نوجوانان

والدین و نوجوان باید به یک مفهوم مشترک در مورد دوستی با جنس مخالف فرزندشان، قرارهای عاشقانه، انتظارات، حد و مرزها و قوانین حاکم بر این نوع روابط برسند. مکالمه ی باز پاسخ که در آن رنگ و بویی از قضاوت نیست به شکل گیری یک رابطه سالم کمک می کند و از خشم افراد نسبت به یکدیگر می کاهد. والدین در این که نوجوان بتواند به رابطه از زوایای مختلفی نگاه کند نقش موثری دارند، همچنین برای سازگاری رفتار آن ها به عنوان راهنما عمل می کنند.

سوالات اصلی والدین از نوجوانشان چه باید باشد؟

نوجوان تو می خواهد طعم عشق و دوست داشتن را بچشد. نفس عمیق بکش! می دانستی که امروز از راه می رسد، اما آن روزهای دور امروز اینجاست و نوجوان شما قصد آشنایی با جنس مخالف دارد. امروزه، حتی افراد منطقی هم با معنی دقیق قرار عاشقانه مخالف هستند. اما قبل از شروع بحث می خواهم به یک جمع بندی در مورد معنی این مفهوم برسم. اجازه می خواهم که آن را این طور معنی کنم: “تجربه ای پیش رونده از علایق و سلایق عاطفی مشترک با یک نفر دیگر”. گذشته از این، اگر ارتباط نوجوان ها به قرارهای حضوری مثل سینما، شهربازی و… ختم نشود حتما در شبکه های اجتماعی هویت خود را بازمی یابد.

نوجوان شما قصد آشنایی با جنس مخالف دارد

1. تعریف تو از یک قرار عاشقانه چیست؟

دوست داری چه اسم دیگه ای براش انتخاب کنی؟ بگذارید حقیقت را بگویم، مشخص است که شما با نوجوانتان تفاوت نسل دارید و ممکن است در تعریف قرار عاشقانه اختلاف های بسیاری داشته باشید، پس وقت کشی نکنید و مستقیم به اصل مطلب بروید. سرسری گذشتن از این مرحله باعث عدم تحکیم مراحل بعدی خواهد شد.

2.انتظارات تو از یک رابطه چیست؟

دوست داری شریک عاطفی تو چطور باهات رفتار بکنه؟ این سوال کمک بزرگی برای نوجوان شما خواهد بود. از این طریق او را به فکر کردن در مورد معنی واقعی رابطه تشویق کرده اید. همچنین این پرسش موقعیتی خواهد بود که آن دسته از پاسخ های نوجوانتان را که در سازگاری او در رابطه نقش مهمی دارند، تقویت کنید. برای مثال اگر دختر شما بگوید: “خب… در موردش زیاد فکر نکردم تا حالا، اما قطعا ازش انتظار دارم که وارد رابطه دیگری نشه!” برای شما این موقعیت را فراهم می کند که بگویید: “کاملا با حرفت موافقم! شما دو نفر تا به حال در این مورد باهم صحبت کرده اید؟” این سوال های پویا باعث می شوند که سنت ارتباطی والدین و فرزندان شکسته شود، دقیقا همان سنتی که نوجوانان از آن فراری هستند.

3. چه مرزهایی برای رابطتون قائل هستی؟

این که عقب بایستید و از دستور و اشاره مستقیم به فرزندتون اجتناب کنید، کار سختی است. اما در عین حال این یکی از موثرترین روش ها برای ارتباط با نوجوانان است. شما سال هاست که از فرزندتون شناخت دارید؛ از عهده آن برخواهید آمد.  درهر صورت، نوجوانان یک جایگاه نسبتا مستقل و آزاد در زندگی برای خود قائل هستند و زمانی که شما به عنوان والد با این نظر موافق نباشید، باعث ایجاد انزجار در او خواهید شد. برای جلوگیری از ایجاد چنین شرایطی، یکی از سوال های بالا را طرح کنید و به جای دستور واضح و مستقیم، آرام و با حوصله پاسخ های او را به مسیر درست هدایت کنید.

نوجوان شما قصد آشنایی با جنس مخالف دارد

4. قوانین مهم تو کدامند؟

فکر می کنی در ارتباطت با شخص دیگر، چه قوانینی برای من مهم است که تو باید رعایت کنی؟ (مثل پول تو جیبی، زمان برگشت به خانه، رانندگی و…)؟ همیشه گفته می شود که پیشنهاد آخر را اول ارائه نکنید. مشابه همین موضوع این جا صادق است. اجازه دهید تا فرزند شما قوانین عادلانه ای که در فکرش است را بازگو کند و بعد از آن شما هوشمندانه قوانین خود را با گفته های او انطباق دهید.

5. چه چیزی در این شخص تو را مجذوب کرده؟

جه صفت یا صفاتی را در این شخص تحسین می کنی؟ این جا به سوال هایی برای شناخت بهتر می رسیم. موردی که مهم است در این مرحله رعایت شود، گوش دادن و پذیرفتن پاسخ های نوجوان به شکلی صمیمانه و بدون قضاوت است. در حقیقت شما بهتر است در مورد علایق و انتخاب های عاطفی فرزندتون با او صحبت کنید. در غیر این صورت، دانستن این که چه چیزی در دیگری باعث مجذوب شدن او شده از اهمیت کمتری برخوردار است.

از طرفی دیگر، صحبت کردن درباره این مسائل می تواند موجب خجالت نوجوان شما شود. اجازه ندهید که این خجالت بر او چیره شود، به او نشان دهید که همیشه حضور دارید، از او حمایت می کنید، به شنیدن صحبت هایش علاقه مندید و یک پایگاهی مطمئن و با تجربه در مورد مسائل و مشکلات او هستید.

6. دوستانت در مورد این شخص چه نظری دارند؟

نظرات همسالان و دوستان و نحوه واکنش نوجوان به این نظرات می تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

7. آیا در کنار این شخص احساس امنیت می کنی؟

متاسفانه، حدود 10 درصد از پسرها و 20 درصد از دخترها قربانی خشونت های ناشی از قرارهای عاشقانه می شوند. برای دستیابی به یک رابطه عاطفی سالم، احساس امنیت از اصلی ترین ارکان محسوب می شود.

نوجوان شما قصد آشنایی با جنس مخالف دارد

8.درباره مشکلات و اختلافات ارتباطتون گفتگو کرده اید؟

تا به حال با او (شریک عاطفی) این فرصت را داشتی که درباره مشکلات و اختلافات ارتباطتون گفتگو کنید؟ شروع این بحث به شما و نوجوانتان کمک می کند در مورد این واقعیت تلخ که روابط همیشه آسان پیش نمی رود، گفتگویی داشته باشید.  تحقیقات به ما نشان می دهند که یکی از بزرگترین چالش های نوجوانان برای برقراری رابطه، عدم توانایی برای پذیرش و درک دیدگاه های دیگر است. به عنوان والدین، شما می دانید که آیا این مهارت در فرزند شما به قدر کافی رشد یافته است یا خیر، اگر پاسخ خیر است احتمالا نوجوان شما آمادگی مواجهه با تعارض های موجود دریک رابطه را نداشته باشد.

9 خط قرمز تو در این ارتباط چیست؟

چه اتفاقی در نظر تو باعث به هم خوردن این ارتباط خواهد شد؟ شناخت در مورد این که چه چیزهایی را در رابطه نمی خواهیم به همان اندازه چیزهایی که می خواهیم و انتظار داریم مهم است. شما می دانید که هیچ ارتباطی مدینه فاضله و سراسر خوب و بی عیب نیست، اما در مراحل اولیه ارتباط و آشنایی، نوجوان شما ممکن است نوعی جنون را تجربه کند و هیچ عیب و نقصی را در شریک خود متصور نباشد. بسیار مهم است که شما به عنوان والد تصویر واضح و روشنی از رفتارهای غیر قابل پذیرش و آسیب زا را در ذهن او روشن کنید. (مثل خیانت، خشونت، عبور از مرزهای تعیین شده و…). گذشته از این ها، قاطعیت در نوجوانان به عنوان یکی از فاکتورهای اصلی در رضایت از روابط آینده قلمداد می شود. شادی و رضایت مستدام نوجوانتون را با آموزش قاطعیت و جرات ورزی تضمین کنید و به او اطمینان دهید که استفاده از این قطعیت در روابط نوجوان حق اوست.

برگرفته از روانشناسی امروز

جهت دریافت مشاوره نوجوانی می توانید از خدمات متخصصان و روانشناسان در اپلیکیشن مشاوره و روانشناسی فارگو بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.