چرا صمیمیت در رابطه مهم است؟

چرا صمیمیت در رابطه مهم است؟

امروزه نیاز به صمیمیت، عشق و ارضا نیازهای عاطفی-روانی از جمله دلایل اصلی افراد برای ایجاد رابطه است. میزان سطح صمیمیتی که افراد در روابط خود تجربه می‌ کنند بر سازگاری فردی و سلامت جسمی آنان نیز اثر می ‌گذارد. صمیمیت مستقیما رابطه را هدف قرار می‌ دهد و موجب احساس رضایت می ‌شود. صمیمیت موجب ساختن یک رابطه با ثبات و مستحکم می ‌شود. همچنین تعهد شریک عاطفی به حفظ رابطه را نیز بالاتر می ‌برد. در دوران کهنسالی همچنین صمیمیت است که موجب بهبود رابطه و رضایت از رابطه می ‌شود.چرا صمیمیت در رابطه مهم است؟ صمیمیت دارای چندین نوع است. در هر رابطه ممکن است برخی از آن را تجربه کنیم و در برخی احساس کمبود کنیم.

چند نوع صمیمیت داریم؟

صمیمیت عاطفی، روانشناختی، عقلانی، جنسی، جسمانی، معنوی، زیبایی ‌شناختی، اجتماعی و تفریحی و صمیمیت زمانی.

 صمیمیت عاطفی: Emotional Intimacy

صمیمیت عاطفی نیاز فرد برای مراوده و به اشتراک ‌گذاری احساسات، هیجانات مثبت (خوشحالی، لذت، شادی، سرخوشی و تهیج) و هیجانات منفی (غم، حزن، نا امیدی، ترس، خشم، گناه، شرم، تنهایی، افسردگی، ملالت و خستگی) خویش با دیگری است. برای دستیابی به صمیمیت عاطفی، ابراز برخی احساسات و هیجانات در رابطه محدود و ممنوع می ‌شود. به‌ عنوان ‌مثال اگر فقط احساسات و هیجانات مثبت اجازه ابراز در رابطه را داشته باشند یک جو مثبت ساختگی در رابطه ایجاد می ‌شود، از طرفی اگر فقط احساسات و هیجانات منفی اجازه ابراز در رابطه را داشته باشند، جو حاکم بر رابطه جوی تیره‌ و تار می ‌شود؛ همچنین ابراز عمیق و خالصانه صمیمیت در رابطه را محدود می‌ کند؛ به‌ عنوان ‌مثال افراد در رابطه می‌ توانند شادی و لذت را ابراز کنند اما سرخوشی و تهیج را خیر یا می ‌توانند نامیدی و آزردگی را ابراز کنند اما خشم را خیر.

چرا صمیمیت در رابطه مهم است؟صمیمیت روانشناختی: psychological Intimacy

صمیمیت روانشناختی به معنی نیاز فرد به ارتباط با فرد دیگر است. افشاگری عمیق فردی و در میان گذاشتن مسائل معنادار شخصی در مورد خود حقیقی فرد است. صمیمیت روانشناختی شامل؛ نیاز فرد برای ابراز امید، رویا‌ها، خیال‌ پردازی ‌ها، آرمان‌ ها، برنامه ‌ریزی برای آینده، همچنین ابراز ترس ‌ها، نگرانی ‌ها، تردیدها، نا امنی ‌ها، مشکلات و تناقض‌ های شخصی با فرد دیگر (همسر) است. برای وجود یک صمیمیت خالص روانشناختی باید پایه اعتماد صحیح در رابطه شکل ‌گرفته باشد. هر فرد برای ابراز درونی ‌ترین مسائل خویش باید احساس امنیت کامل کند و بدون ترس از قضاوت شدن، مورد ارزیابی قرار گرفتن، مورد تمسخر واقع‌ شدن، شرم، تحقیر، خار و خفیف شدن و تنبیه شدن به افشاگری خویش بپردازد.

صمیمیت جنسی: Sexual Intimacy

صمیمیت جنسی به معنی نیاز فرد به ابراز افکار، احساسات، خواسته ‌ها و خیال‌ پردازی‌ های جنسی و شهوانی با فرد دیگر است. این نوع صمیمیت برای برانگیختگی جنسی به کار گرفته می ‌شود و شامل کلیه فعالیت‌ هایی می‌ شود که با برانگیختگی جنسی در ارتباط است همچون، فیلم، موسیقی، کتاب ‌های تحریک‌ کننده و غیره… نوازش کردن، بغل کردن، بوسیدن، لمس کردن یکدیگر برای برانگیختگی جنسی است البته صمیمیت جنسی می ‌تواند با یا بدون عمل جنسی و ارگاسم همراه باشد. صمیمیت جنسی جز مرکزی عشق شهوانی-رمانتیک است و با سایر عشق ‌ها همچون عشق مادرانه، پدرانه، خواهرانه، برادرانه، خانواده، بشر دوستانه، عشق به وطن، عشق به خدا و … متفاوت است.

چرا صمیمیت در رابطه مهم است؟

صمیمیت عقلانی: Intellectual Intimacy

به معنی اشتراک ‌گذاری ایده، فکر، باورهای فرد با شخصی دیگر است. در این بعد از صمیمت، احترام به دیدگاه دیگران به ‌ویژه دیدگاه‌ های مخالف و متضاد امری ضروری است.چرا صمیمیت در رابطه مهم است؟

صمیمیت جسمانی: Physical Intimacy

صمیمیت جسمانی نیاز فرد برای نزدیکی جسمی به شریک عاطفی تعریف می‌ شود. این نوع نزدیکی جسمی نباید با نزدیکی جسمی که موجب برانگیختگی جنسی می‌ شود اشتباه گرفته شود. صمیمیت جسمانی شامل یک تماس ساده، و یا شامل ارتباط بدنی نزدیک همچون آغوش گرفتن است. صمیمیت جسمانی شامل تجاربی همچون دست یکدیگر را گرفتن، نوازش کردن، رقصیدن، بوسیدن، دست در دست راه رفتن، ماساژ دادن، کنار یکدیگر دراز کشیدن و … است، که نباید شامل صمیمیت جنسی باشد.

صمیمیت معنوی: Spritual Intimacy

در واقع به معنی اشتراک ‌گذاری افکار، احساسات و تجارب مرتبط با مذهب با فرد دیگر است و شامل حوزه ‌های ماورالطبیعه، ارزش‌ های اخلاقی و اعتقادی، معنای وجودی، زندگی پس از مرگ، ارتباط با خدا، ارتباط با طبیعت و کیهان است. رسیدن به صمیمیت معنوی حقیقی به معنی ایمان و اعتقاد واحد در دو فرد نیست، بلکه لازمه آن گشودگی خالصانه نسبت به عقاید، احساسات و تجارب معنوی فرد و احترام به دنیای معنوی فرد است.

صمیمیت زیبایی‌ شناختی: Aesthetic Intimacy

صمیمیت زیبایی‌ شناختی به معنی نیاز و میل فرد برای اشتراک ‌گذاری احساس، افکار، ادراکات، باورها و تجاربی که مرتبط با الهامات نفس‌ گیر زیبایی‌ شناختی است. موسیقی، شعر، ادبیات، نقاشی، مجسمه‌ سازی، معماری و انواع هنر می ‌تواند وسیله ‌ای برای اشتراک ‌گذاری زیبایی‌ شناختی باشد. این ‌یک تجربه خالص است و به‌ عنوان مقدمه ‌ای برای دیگر سطوح صمیمیت مورد استفاده قرار نمی ‌گیرد.چرا صمیمیت در رابطه مهم است؟

صمیمیت اجتماعی و تفریحی: Social & Recreational Intimacy

به معنی نیاز فرد برای شرکت در فعالیت ‌ها و تجارب مفرح و لذت‌ بخش با فرد دیگر است. این بعد از صمیمیت شامل فعالیت و تجاربی همچون، جک گفتن، داستان ‌های فکاهی، تجربیات روزانه، بحث پیرامون وقایع اخیر، غذا خوردن و خستگی به درکردن، ورزش کردن، بازی کردن، در میان گذاشتن عادات، رقصیدن برای سرگرمی، قایق‌ سواری، گردش و تعطیلات رفتن با یکدیگر است. صمیمیت اجتماعی تفریحی می ‌تواند شامل فعالیت ‌ها و تعاملات با دوستان مشترک و اعضای خانواده یکدیگر نیز باشد.چرا صمیمیت در رابطه مهم است؟

صمیمیت زمانی: Temporal Intimacy

صمیمیت زمانی به این معنی است که هر فرد به ‌طور روزانه چقدر از زمان خویش را صرف فعالیت‌ های صمیمی با شریک عاطفی ‌اش می ‌کند. نوع فعالیت انتخابی و یا مقدار زمانی که هر فرد به ‌طور روزانه با یکدیگر می ‌گذراند تا احساس صمیمیت کنند از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای برخی افراد گذراندن ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز با یکدیگر کفایت می ‌کند درحالی ‌که برای برخی گذراندن ۳ یا ۴ ساعت در روز باز هم کم است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *