4 نکته کلیدی در رابطه عاطفی

یک ضرب ‌المثل آلمانی هست که می‌ گه : دو نفری که مثل هم فکر می ‌کنن، یکی ‌شون زیادیه!در یک رابطه عاطفی سالم، قرار نیست دو نفر کاملا شبیه به یکدیگر باشند. یعنی اختلاف، تفاوت و تعارض جزئی از رابطه است.  به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم که مقاله چگونه عاشق می ‌­شویم را بخوانید.

 

شروع کردن رابطه‌ های مختلف یعنی از خودت، ترس ‌هات و احساس‌ های بدت فرار می ‌کنی.

چند ماهی می ‌شد که رابطه ‌شون تموم ‌شده بود امّا هنوز حالش بد بود. تو خلوت خودش بهش زیاد فکر می ‌کرد، حتی وقتی، کنارش کلی آدم بود. از‌ یک ‌‌طرف نه به ‌سمت حل مسئله می‌ رفت، نه دلش می اومد به ‌کل دل بِکنه و نه می‌ خواست پرونده ‌شو برای همیشه ببنده. انگار عادت شده بود که ذهنش دائم بخواد غصه بخوره. اون فقط به ‌غلط داشت از احساس‌ های بدش و ترس ‌هاش دوری می ‌کرد و نمی‌ خواست بپذیره که هر تموم‌ شدنی درد داره، غم داره،‌ دلتنگی داره و اصلا این ‌که این حس‌ ها جزو فرایند جداییه.

4 نکته در روابط عاطفی

ستیز ملایم یعنی با شریک عاطفیت اختلاف نظر داری اما در پی حل ‌مسئله هستی بدون لج‌ بازی، قهر کردن و کناره ‌گیری.

اوضاع به‌ هم ‌ریخته بود. از این ‌همه جنگ‌‌ و دعوا به ستوه اومده بود. بعضی اوقات دوست نداشت بره خونه. هر اتفاق کوچیکی که می ‌افتاد تا ۲ ساعت بحث داشتند. از خودش می ‌پرسید اصلاً چرا ازدواج کردم؟ چرا باهاش رفتم تو رابطه؟ کلی چرا و سؤال توی ذهنش موج می ‌زد. تا این ‌که روزی پوستر کارگاه روابط زوجین نظرش رو جلب کرد. با‌ این ‌که حوصله این‌ جور کلاس ‌ها رو نداشت ‌امّا انگار یه‌ جورایی گمان کرد شاید این کارگاه بتونه از این حال ‌و هوا درش بیاره. تو جلسه دید خیلی ‌ها مشکل اون‌ رو دارن. از ‌این‌ که هم ‌درد زیاد داشت تصمیم گرفت بره به‌ طرف حل مشکل. و خوب مسئله ‌ای که باعث شد بتونه آرامش رو به خودش و زندگیش بده این بود که فهمید با وجود مشکلاتش بهتره چه ‌طور با همسرش صحبت کنه. اصطلاحی که خود مشاور به کار برد ستیز ملایم بود. یعنی در مواجهه با مشکلات راهبردهایی مثل لج ‌بازی، قهرکردن، کناره ‌گیری و حالت تدافعی به ‌‌خودش نگیره تا بلکه بعد از آروم ‌شدن با گفت ‌و گوی مؤثر و حق ‌به‌ جانب ‌نبودن درصدد حل مسئله بر بیاد و به ‌طور غیر‌مستقیم باعث یادگیری همسرش هم بشه.

4 نکته در روابط عاطفی

وقتی می ‌گی من همینم که هستم یعنی نمی ‌خوای سهم خودت رو در رابطه نگه داری و در واقع خودت رو جدا از رابطه می ‌بینی.

چند سالی بود که از ازدواجشون می ‌گذشت با کلی مخالفت، بالاخره تونسته بودن به هم برسن. اوایل فکر می ‌کرد وقتى باهاش ازدواج کنه می ‌تونه تغییرش بده. تا الان که تونسته بود خواسته ‌هاشو به کرسی بشونه ، امّا اصلاً حال دلش خوب نبود. هر روز فاصلشون از هم بيشتر مي شد و این نگران کننده بود. انگار دیگه تو دعوا جواب من همینم که هستم مثل قبل کار نمی ‌کرد. در واقع یک جورایی تمام مسئولیت رابطه ‌رو انداخته بود رو دوش همسرش. تا زمانی که همسرش به جای تغییر اون و جدال باهاش، شروع به تغییر خودش کرد و دیگه مثل قبل باهاش رفتار نمی ‌کرد ، همین باعث شده بود که اون هم ناخود آگاه کمتر از این جمله استفاده کنه. كم كم مسئوليت هاى خودش رو تو رابطه ديد و اين آغاز يك نگاه نو برای زندگیش بود.

4 نکته کلیدی در رابطه عاطفی عبارتند از:

  1. گذشته را رها کنید 
  2. قضاوت نکنید ؛ دیگران را همان‌طور که هستند بپذیرید
  3. به زندگی عشق بورزید
  4. از خودتان مراقبت کنید  

برای دریافت مشاوره پیش از ازدواج، زوج درمانی می توانید از متخصصان و روانشناسان فارگو کمک بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.