قبل از ازدواج چه بپرسیم؟

قبل از ازدواج چه بپرسیم؟

دغدغه بسیاری از جوانان در شروع زندگی تازه، این است که قبل از ازدواج چه بپرسیم؟ راجع به چه موضوعاتی صحبت کنیم؟ جلسه آشنایی چطور انجام شود؟ و … مشاوره قبل از ازدواج، به شرکاء کمک می‌ کند تا توانایی خود در برقراری ارتباط، تعیین انتظارات واقع‌ بینانه از ازدواج و توسعه مهارت‌ های حل و فصل تعارض را بهبود بخشند. علاوه بر این، مشاوره قبل از ازدواج می‌ تواند به زوجین کمک کند که چگونه با کمک یکدیگر در بهبود زندگی خود مشارکت کنند.

موضوعات گفتگوی پیش از ازدواج

به خاطر داشته باشید که شما ارزش ها، باورها، نظرات خود را به یک رابطه می‌ آورید، و ممکن است همیشه آن ها مطابق با شریک زندگی شما نباشند. به عنوان مثال، سیستم‌ های خانوادگی و عقاید مذهبی بسیار متفاوت است. بسیاری از زوج‌ ها با داشتن سبک خانوادگی مرتبط، تربیت بسیار متفاوتی را تجربه کرده‌ اند. همچنین نقش هر یک از آن‌ ها در خانواده خود متفاوت بوده است. بسیاری از افراد به این باور می‌ رسند که با ازدواج کردن نیازهای اجتماعی، مالی، جنسی و عاطفی خود را برآورده می‌ کنند. امّا همیشه این‌ گونه نیست. با بحث در مورد اختلافات و انتظارات قبل از ازدواج، شما و شریک زندگی تان می‌ توانید در طول ازدواج بهتر یکدیگر را درک و پشتیبانی کنید. اولین قدم پیدا کردن مشاوری است که دو طرف بتوانند با او ارتباط بگیرند و صحبت کنند. مشاوری را انتخاب کنید که، بتوانید در طول زندگی زناشویی خود مسائل خود را در صورت نیاز با او حل کنید نه با خانواده‌ های دو طرف.قبل از ازدواج چه بپرسیم؟

اهداف مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

تغییر نظر در رابطه

اکثر اوقات افراد نمی‌ دانند بر سر چه مسائلی با‌‌ هم گفتگو کنند و قبل از ازدواج چه سوالاتی بپرسند و دیدی ماورایی نسبت به رابطه عاطفی دارند و همین امر باعث اختلافات بعدی در زوجین می‌ شود، وقتی با واقعیت زندگی رو به‌ رو می‌ شوند. در طول فرایند مشاوره قبل از ازدواج، مشاور به هر شریک کمک می‌ کند تا رابطه را به شکلی عینی‌ تر بررسی کند و به زوجین کمک می‌ کند تا یاد بگیرند که چگونه تعامل خود را با دید مثبت درک کنند.

مسائل فرهنگی

خانواده منشأ عقاید فرهنگی است و بر چگونگی درک شرکاء از روابط بسیار تأثیر ‌گذار است. همچنین بر رفتارهای روزمره مانند خوردن،  کار کردن و مدیریت مالی تأثیر می‌ گذارد. تفاوت در انتظارات فرهنگی می‌ تواند باعث ایجاد مشکل در رابطه شود. هرچه زودتر زوجین یاد بگیرند که این اختلافات را شناسایی و مدیریت کنند، بهتر  کنار هم از پس مسائل خود بر می‌ آیند. یک مشاور می تواند به آشکار کردن این مشکلات کمک کند و به زوجین آموزش دهد که چگونه از هنر درک متقابل استفاده کنند.

از بین بردن رفتارهای ناسازگار

مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می‌ کند تا رفتارهای ناکار آمد را تشخیص و نحوه برخورد با رفتارهای ناسازگارانه را به زوجین آموزش می‌ دهد.

بهبود ارتباطات

ارتباط موثر یکی از مهم ترین عوامل ایجاد یک رابطه سالم است. روانشناسان بر این باورند که ارتباطات نقش مهمی در صمیمیت دارند. یک درمانگر قبل از ازدواج به زوجین کمک می‌ کند تا یاد بگیرند که چگونه با هم شفاف صحبت کنند و افکار و احساسات خود را به شکلی سالم بیان کنند.

شناسایی نقاط قوت

مشاور پیش از ازدواج می‌ تواند به زوج کمک کند نقاط قوت در رابطه به عنوان یک کل و نقاط قوت هر یک از شرکای شخصی خود را شناسایی کنند. درک کامل از جنبه های قوی‌ تر اتحادیه به ایجاد انعطاف‌ پذیری و پایه و اساس محکم‌ تری برای ایجاد ازدواج کمک می‌ کند.

کاهش دوری عاطفی

بسیاری از افراد در بیان احساسات خود مشکل دارند، بنابراین برخی از شرکا به سادگی از انجام این کار خودداری می‌ کنند. این نوع انزوا تقریباً همیشه به مشکلات جدی در روابط منجر می‌ شود. یک درمانگر قبل از ازدواج به زوجین کمک می‌ کند تا یاد بگیرند چگونه احساسات وخواسته‌ های خود را به روشنی بیان کنند که آن ها را به هم نزدیک کند و از دوری آن‌ ها جلوگیری کند.

موقعیت‌ شناسی و درک تفاوت‌ های جنسی

همچنین موقعیت‌ شناسی و درک تفاوت‌ های جنسی و فردی را با آن ها در میان می‌ گذارد تا با اطلاع از آن بدانند که چگونه با یکدیگر وارد گفت و گو شوند.قبل از ازدواج چه بپرسیم؟

 

مزایای مشاوره قبل از ازدواج

به ساخت و تقویت مهارت های حل و فصل تعارض کمک می کند.

مهارت‌ های حل مسئله برای یک ازدواج سالم بسیار مهم است. مشاوره قبل از ازدواج به زوجین راهی برای شناسایی درگیری‌ های احتمالی و چگونگی رشد مهارت‌ های لازم برای دستیابی به نبردهای سخت ارائه می‌ دهد.

مسائل را زود تشخیص می دهد.

انتظارات مختلف تأثیر فاجعه‌ بار در اکثر ازدواج ها دارد. مشاوره قبل از ازدواج به زوجین در تعیین و بحث در مورد انتظاراتشان از اوایل کمک می‌ کند. اگر زوج انتظارات متفاوتی داشته باشند، مشاور می‌ تواند به آن ها کمک کند تا راه های مقابله با آن‌ ها را مشخص کنند.

به زوجین كمك می‌ كند تا از نارضایتی خودداری كنند.

وقتی زوجین معتقدند كه دیگر عاشق نیستند، معمولاً به سادگی اجازه می‌ دهند كه در این رابطه خشمگین شوند. نارضایتی برای آرامش رابطه سمی است. در مشاوره قبل از ازدواج، زوجین روش‌ هایی برای جلوگیری از این نوع نارضایتی یاد می‌ گیرند.

ترس از طولانی بودن ازدواج را کاهش می دهد.

مشاوره قبل از ازدواج به زوج کمک می‌ کند تا ترس از شروع زندگی زناشویی و چگونگی حفظ رابطه را شناسایی کنند و به کار گیرند.

با اپلیکیشن روانشناسی آنلاین فارگو می توانید از خدمات مشاوره پیش از ازدواج استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.