6 نوع متفاوت از عشق و دوست داشتن

6 نوع متفاوت از عشق و دوست داشتن

احتمالا با خواندن جمله ی بالا کمی متعجب شده باشید. اما درست متوجه شده اید، بیش از یک نوع عشق و دوست داشتن در میان انسان ها وجود دارد. اگر می خواهید این 6 نوع متقاوت از عشق و دوست داشتن را بشناسید با متن زیر همراه باشید. مشخصا همه ما به نحوی همسر، فرزند، شغل و حتی ماشینی که داریم را دوست داریم. فارغ از اینکه برای همه این ها از یک واژه استفاده می کنیم، آیا جنس این دوست داشتن ها یکی است؟ یونانیان باستان 6 نوع عشق را شناسایی کرده اند که بعد از گذشت هزاران سال، همچنان مورد قبول هستند. شناختن 6 نوع متقاوت از عشق و دوست داشتن می تواند به بهبود روابط ما کمک کند.

عشق نوع دوستانه (Agape)

وقتی به دیگران هدیه ای می دهید، در حال به نمایش گذاشتن عشق فداکارانه یا نوع دوستانه هستید. عشقی که یونانیان باستان آن را «آگاپ» نامیده اند و می توان آن را در انواع مختلفی از روابط مشاهده کرد ،اما، بیشتر بین والدین و فرزندان رایج است. والدین باید در رابطه با کودکان تحمل زیادی داشته باشند و در این مسیر، علاوه بر اولویت قرار دادن نیاز های فرزندان، انواع فداکاری ها را از خود نشان بدهند. با این حال شما می توانید این نوع عشق را به یک دوست یا شریک عاشقانه نیز ابراز کنید. برخی افراد تمایل به عشق ورزیدن از طریق صبر و بخشش دارند. این افراد معمولا از دسته کسانی هستند که از بخشیدن بیشتر از دریافت کردن لذت می برند.

6 نوع متقاوت از عشق و دوست داشتن

عشق شیفته و بازیگوش  (Ludus)

مسئله ی مهم این است که شیفتگی ابدا شکلی از عشق نیست، اما این مسئله تا حدودی نسبی بوده و قابل تفسیر است. عشق شیفته نیازی به داشتن تعهد دو طرفه افراد نسبت به یکدیگر ندارد اما، هردو طرف نسبت به یکدیگر علاقه و اشتیاق دارند. آن ها از انجام فعالیت های مشترک لذت می برند ولی برای مدت طولانی در این رابطه نمی مانند. البته که ممکن است عشق بازیگوش و شیفته، به شکل دیگری از عشق تکامل پیدا کند و به رابطه ای بلند مدت تبدیل شود.

عشق همنشین و همراه (Storge)

بسیاری از دوستی های نزدیک نشان دهنده این نوع عشق است. عشقی که شامل ارتباطی نزدیک بین دو نفری است که برطبق آن، برای یک دیگر اهمیت زیادی قائل بوده و از همدیگر حمایت های عاطفی می کنند. این افراد با یکدیگر احساس نزدیکی کرده و معتقد اند که به راحتی توسط طرف مقابل درک و فهمیده می شوند. معمولا رابطه های دوستانه ای که افراد به یکدیگر تعهد دارند ولی شور و اشتیاق عاشقانه ای ندارند، در این دسته قرار می گیرند. گاهی اوقات پارتنر هایی که رابطه ای عاشقانه دارند نیز این نوع عشق را تجربه می کنند. عشقی که شامل مراقبت و تعهد و فاقد اشتیاق و عشق عاشقانه است. این نوع عشق می تواند با انواع دیگر عشق توسط افراد تجربه شود.

6 نوع متقاوت از عشق و دوست داشتن

عشق رمانتیک (Eros)

اگر تا به حال عاشق شده اید، یعنی تجربه این نوع عشق را داشته اید. مشخصه این امر هم صمیمیت (نزدیک بودن از نظر عاطفی به یکدیگر) و هم جذابیت (اعم از جسمی، روانی یا هردو) می باشد. به نظر می رسد که عشق رمانتیک چیزی است که افراد بیشتر از همه در جستجوی آن اند. روابط رمانتیک موفق بستگی به این دارد که هردو طرف عشقی رمانتیک نسبت به یکدیگر داشته باشند. این نوع عشق اگر با تعهد ترکیب شود، موجب به وجود آمدن یک رابطه بادوام و طولانی می شود.

عشق وسواسی (Mania)

عشق وسواسی دوست داشتن سالم نیست و سرشار است از حسادت و کنترل رفتار دیگری در رابطه. افرادی که در این نوع روابط هستند احتمالا فکر می کنند که خیلی عاشق طرف مقابل هستند. اما معمولا طرف مقابل با گذشت زمان، متوجه ماهیت ناسالم این عشق می شود و آن رابطه را ترک می کند. حفظ روابط پایدار و شاد با عشق وسواسی مشکل است.

عشق عملی  (Pragma)

در این نوع ارتباط، دو نفر می توانند بدون داشتن صمیمیت یا اشتیاق، به یکدیگر تعهد داشته باشند. در واقع افراد با عشق عملی، نسبت به یکدیگر تعهد دارند، اما عشق و عاطفه زیادی بینشان موج نمی زند. اگر دقت کرده باشید بسیاری از ازدواج های سوری به این شکل هستند که در آن ها شاهد این نوع تعهدات خانوادگی بین اعضا هستیم و اثری از رابطه رمانتیک نمی بینیم. البته بعضی روابط عاشقانه نیز ممکن است که با مرور زمان و کم شدن عشق و علاقه، به این نوع عشق تبدیل شود. 

کلیدی برای بهبود تمام روابط

در حالی که یادگیری و درک شش نوع عشقی که توضیح داده شده می تواند به افراد بینش بیشتری نسبت به عشق بدهد اما، به تنهایی نمی تواند به شما در ایجاد روابط بهتر کمک کنند. در وهله اول باید نوع ارتباطی که با دیگری دارید را تشخیص دهید تا بتوانید در قدم های بعدی برای بهبود آن تلاش‌ های بیشتری را صورت دهید. سپس می توانید از آن نکات برای اقدام و ایجاد تغییری که می خواهید، استفاده کنید. رو راست بودن در ارتباط با خود و طرف مقابل اهمیت زیادی دارد. در ادامه به سه نکته کلیدی که باید برای جلو بردن درست رابطه به آن توجه کنید، پرداخته ایم.6 نوع متقاوت از عشق و دوست داشتن

1.خودت را بشناس و مراقبش باش

روابط ما در نهایت، امتداد خودمان است. در واقع، شخصیت و رفتارهای ما بر سیر روابطی که با دیگران داریم تاثیر می گذارند. بدون شناخت واقعی خودمان، هرگز نمی توانیم متوجه آنچه که در روابطمان می گذرد، بشویم. در نتیجه، نمی توانیم تغییراتی را اعمال کنیم که به بهبود روابطمان منجر شود. همچنین، در جریان این خود آگاهی باید مراقب ارتباطی که با خودمان داریم نیز باشیم. اگر خودمان را دوست نداشته باشیم، قطعا نمی توانیم دیگری را به درستی دوست داشته باشیم.

2.شریک خود را بشناسید و از او مراقبت کنید

زمانی که وارد یک رابطه می شویم، اولویت هایمان تغییر می کنند؛ چرا که باید توجه بیشتری به شریکمان داشته باشیم. علی رغم آنچه در کتاب ها و فیلم های رمانتیک دیده ایم، صرف وارد شدن به یک رابطه رمانتیک به معنی داشتن خوشحالی ابدی در زندگی نیست! به همین منظور، حتی روابط بسیار عاشقانه نیز نیاز به تصمیم های آگاهانه دارند. ما باید در کنار حفظ رابطه، با طرف مقابل رشد کرده و به شناخت عمیق تری از آن ها برسیم. ما باید مطمئن شویم که به اندازه کافی برای کشف درونیات شریکمان ارزش قائلیم و نسبت به آن ها پذیرش داریم. زمانی که با شریک خود با دقت و توجه رفتار می کنیم، در حال ساختن رابطه ای با کیفیت هستیم.

3.رابطه خود را بشناسید و از آن مراقبت کنید

بعد از اینکه به شناخت کافی از خود و طرف مقابل رسیدیم، رابطه شکل بسیار بهتری به خود گرفته و ما را به هم دیگر نزدیک  تر می کند. برای زنده نگه داشتن این روند باید مطمئن شویم که برنامه ریزی خوبی برای رابطه مان داشته ایم: مثلا برای شب های مهم و گردش های هرچندوقت یکبار زمان بگذاریم، یا زمانی را برای صحبت در مورد مسائلی که ممکن است در طول هفته پیش آمده باشد اختصاص دهیم و به حرف های یکدیگر گوش دهیم. هردوی ما باید در رابطه شنیده شویم و برای یکدیگر ارزش قائل شویم. بدین صورت است که می توانیم رابطه ای خوب و ادامه دارداشته باشیم.

برای دریافت مشاوره آنلاین در زمینه های مختلف، می توانید از کارشناسان و روانشناسان اپلیکیشن فارگو بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.