استرس در نوجوانان

چگونه استرس در نوجوانان را کاهش دهیم؟

در نوجوانی سطح استرس و اضطراب اغلب بالا می رود و نیازمند روش ها و راه کارهایی است تا بتوان استرس در نوجوانان را کاهش داد.

 • زمانی که نوجوان احساساتی چون خشم، ترس، نگرانی و اضطراب را تجربه می کند، اغلب نمی توانند متوجه باشند چرا و چگونه این احساسات را تجربه می کنند. حتی نمی دانند برای رهایی از آن و احساس آرامش چه راه کارهایی را می توانند امتحان کنند.
 • طرح یک برنامه برای مقابله با استرس ناشی از مشکلات می تواند به نوجوان حسی از کنترل و فائق آمدن بر مشکلات را القا کند.
 • تکنیک های مختلفی چون بازسازی شناختی، یادداشت افکار و احساسات، آرام سازی می تواند به آن ها کمک کند.

استرس و اضطراب در سنین نوجوانی می تواند نگران کننده باشد و حتی نیاز به اقدام فوری داشته باشد. اما خوشبختانه با آموزش تمریناتی می توان تا حد زیادی استرس در نوجوانان را کاهش داد.

چه مواردی موجب اضطراب و استرس می شود؟

اضطراب اغلب در پاسخ به موقعیتی که برای فرد خطرناک ارزیابی می شود ایجاد می شود. این موقعیت گاهی به طور واقعی خطرناک است و در بیشتر مواقع فرد ارزیابی غلطی از خطر می کند. قسمتی از مغز به نام آمیگدال زمانی که فرد احساس خطر و یا مشکلی داشته باشد هیجانات مرتبط با آن مسئله را تولید می کند. در واقع فرد را نسبت به خطر هشیار می کند. اگر در پاسخ به این زنگ خطر، فرد نتواند راه کارها و حل مسئله درست و کارآمدی داشته باشد، احساس ترس و نگرانی ایجاد می شود که می تواند ماندگار شود. در واقع زمانی که فرد به اصطلاح، گیر می افتد؛ و نمی تواند مشکل را درست مدریت و حل کند دچار افکار منفی و سناریوهای منفی می شود و به جای آن که مشکل را حل و فصل کند و راه های مقابله با آن را پیدا کند دچار اضطراب و نگرانی شدید می شود. برخی تله های فکری که اغلب نوجوانان به آن دچار می شوند فکرهای اشتباهی است مانند فاجعه سازی و تعمیم افراطی. در فاجعه سازی فرد موقعیت و مشکل را بیش از آنکه در واقعیت است بزرگ، خطرناک و دشوار ارزیابی می کند در نتیجه احساس ناتوانی کرده و دچار اضطراب می شود. در تعمیم افراطی با خود می گوید، من همیشه دچار این مشکل می شوم و همیشه در این موقعیت قرار می گیرم و راه چاره ای هم ندارم؛ این نوع تفکرات موجب نگرانی های مزمن در فرد می شود.

استرس در نوجوانان

مهم ترین عوامل  استرس در نوجوانان چیست؟

مواردی که موجب نگرانی و استرس در نوجوانان می شود اغلب حول موضوعات ذیل است:

 • روابط با همسالان، شبکه های اجتماعی، رقابت و مقایسه با دیگران
 • مسائل خانوادگی، والدین کنترل گر و بیش حمایتی
 • مسائل تحصیلی، نمرات، دانشگاه و انتخاب رشته
راه کارهایی برای کنترل و کاهش استرس در نوجوانان:
 1. هدف گذاری: برای کنترل و کاهش استرس می توانید اهداف مشخصی را برای خود تعیین کرده و بنویسید. لیست کردن اهداف و نوشتن آن به شما بسیار کمک می کند. هرقدر برنامه های شما دقیق و مشخص باشد میزان آرامش خاطر بیشتری دارید.
 2. عرت نفس و اعتماد به نفس: فکرهای مثبت و خوشایند نسبت به خودتان می تواند احساس خوب و انگیزه در شما ایجاد کند. هر روز چند نکته مثبت در مورد خودتان یادداشت کنید.
 3. یادداشت روزانه: یک دفترچه داشته باشید تا در آن احساسات خود را بنویسید. زمانی که فکرها، احساسات و نگرانی های خود را بر روی کاغذ می آورید از ذهنتان خارج می شود و مانند یک نشخوار فکری دائمی در ذهنتان نمی چرخد. گاهی نگرانی هایتان می تواند محرکی باشد تا به حل مسئله و راه حل های متنوع فکر کنید. سعی کنید هر مشکل را دقیق مشخص کنید و سپس برای آن راه حل های مختلفی بنویسید.
 4. اوقات فراغت: در برنامه ریزی روزانه حتما زمانی را برای اوقات فراغت خود قرار دهید. زمانی را با دوستان، خانواده و فعالیت های تفریحی، ورزشی اختصاص دهید. زمانی که به فعالیت های مختلفی چون آرام سازی، ارتباط اجتماعی، تفریحات و علائقتان اختصاص دهید استرس و نگرانی کاهش می یابد.استرس در نوجوانان
 5. حل مساله: بسیاری مواقع والدین به همان روش های قدیمی که فرد در دوران کودکی داشته است عمل می کنند. به ویژه با فرزندان ارشد. یعنی والدین مسائل و مشکلات نوجوان را به سبک کودکی حل می کنند، به آن ها دیکته می کنند چه کاری باید بکنند و چه کاری نباید بکنند در حقیقت فرصت فکر کردن را از نوجوان می گیرند و با کمک های بیش از اندازه موجب شده نوجوان به توانایی و قدرت خود در حل مساله اتکا نکند. والدین باید نوجوان را وادار به فکر کرده تا به راه حل های متعددی دست یابند. زمانی که والدین برای اشتباهات نوجوان آنان را تنبیه، تحقیر و ملالت می کنند اغلب نتیجه عکس حاصل می شود. نوجوان باید اشتباه کند و از آن درس بگیرد. در مواقعی که شاید این اشتباه برای نوجوان خطر جدی به همراه داشته باشد مانند زندانی شدن، سومصرف مواد و الکل، روابط جنسی خطرناک والدین باید با آرامش همراه با نوجوان به حل مسئله و راه حل های احتمالی دست یابند. اگر رفتارهای خطرساز ادامه پیدا کرد و در حل آن عاجز شدید حتما در اولین فرصت از متخصص کمک بگیرید.
 6. از منابع دیگر کمک بگیرید: منابع متعددی مانند کتاب، مقاله و مطالب زیاد و قابل دسترسی برای کنترل و کاهش استرس در نوجوانان وجود دارد. تمرین هایی را به افراد آموزش می دهند که می توانند در خانه انجام دهند. همچنین تمرینات مدیتیشن، ذهن آگاهی و تنفسی در این امر بسیار موثر است.

برای دریافت مشاوره آنلاین در زمینه استرس و اضطراب می توانید از مشاوران و روانشناسان فارگو بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.