استرس مفید یا مضر؟

استرس مفید یا مضر؟

ابتدا با دو سوال شروع می کنیم ، شما جز کدام دسته قرار می گیرید؟

  • استرس و اضطراب برای ما خوب است : زیرا به فرد انگیزه می دهد، او را به چالش می کشد و در نهایت موجب هشیاری و تمرکز بالاتر وی می شود.
  • استرس و اضطراب به عنوان قاتلان خاموش : استرس سلامت روان و جسم ما را به خطر می اندازد. موجب مشکلاتی چون بی قراری، خستگی و بیماری های جسمی مرگ آور می شود.

در واقع جواب درست و قطعی برای پرسش های بالا وجود ندارد، بلکه همه چیز به شما و نوع واکنشی که به وقایع اضطراب زا دارید بستگی دارد. مطالعات جدید نشان می دهد نداشتن هیچ گونه استرس در زندگی همیشه نتایج مثبتی به بار نمی آورد. به طور کلی افرادی که هیچ استرسی گزارش نمی کنند شاید هیجانات منفی کمتری را تجربه کرده و احساس کلی مثبتی داشته باشند. اما عملکردهای شناختی و ذهنی پایین تری نسبت به سایرین نشان می دهند. همچنین حمایت اجتماعی و عاطفی کمتری نسبت به دیگران ابراز و دریافت می کنند. استرس و اضطراب برای بسیاری از مردم به عنوان یک یار همیشگی تعریف می شود و با آنان همراه است. نشانه های روانی و جسمی استرس های مزمن بسیار جدی و متعدد هستند از فرسودگی شغلی، افسردگی تا بیماری های روان تنی گسترده است. پس شاید عدم استرس برای سلامت روان ما امری ضروری و مفید باشد. اما آیا در واقعیت این چنین است؟ اگر هیچ گونه استرسی در زندگی نداشته باشیم چه اتفاقی می افتد؟استرس مفید یا مضر؟

مطالعات جدیدی در دانشگاه کالیفرنیا با تمرکز بر این موضوع انجام گرفته است. در این مطالعه چندین عامل استرس زا را بررسی کردند:

  • استرس های ناشی از جر و بحث و اختلاف
  • استرس های ناشی از مشکلات خانه و خانواده
  • استرس های ناشی از مدرسه، دانشگاه و شغل
  • استرس های ناشی از تبعیض و تمایز
  • استرس های ناشی از ارتباط های اجتماعی
  • سایر عوامل

به طور کلی نزدیک به ۱۰٪ افراد در این مطالعه هیچ استرسی گزارش نکردند. اما این افراد با دیگران چه تفاوتی دارند؟

به احتمال زیاد این افراد هیجانات مثبت بیشتری را تجربه می کنند، بیماری های جسمی و روانی در آنان پایین تر است. اما در آزمون های شناختی چون حافظه و تفکر ، عملکرد پایین تری دارند. همچنین اغلب این گروه شامل افراد سالمند ، تحصیلات پایین ، مردان و افراد مجرد بودند. محققان بیان می کنند مراودات و فعالیت های اجتماعی نقش اساسی در رابطه با استرس و سلامت روان ایفا می کند. بدین ترتیب ارتباط های اجتماعی، دریافت و ابراز حمایت های اجتماعی از جانب دیگران با مقداری استرس همراه است که کاملا در جریان زندگی روزمره عادی است. اگر چه مشکلات و مسائل روزانه می تواند احساسات و هیجانات منفی را افزایش دهد و موجب استرس شود اما از طرفی به ما انگیزه می دهد. دیدگاه فرد را به چالش کشیده و وی را درگیر حل مسئله و تصمیم گیری می کند. پس یادتان باشد نداشتن هیچ گونه استرسی در زندگی لزوما نشانه مثبت و مفیدی نیست.استرس مفید یا مضر؟

استرس بد یا استرس خوب:

شاید بتوان این گونه بیان کرد استرس به خودی خود بد یا خوب نیست. همان طور که پیش تر گفته شد واکنش ما به استرس می تواند تعیین کننده باشد. زمانی که مضطرب می شویم به طور کلی سیستم اعصاب ما پاسخ جنگ یا گریز را صادر می کند. این پاسخ ها موجب تغییرات فیزیولوژیکی در ما می شود مانند تنفس سریع ، افزایش فشارخون ، کاهش ضربان قلب ، تغییر جریان خون در اندام های بدن ، بالا رفتن قند خون ، تغییر کورتیزول ، اپی نفرین و سایر هورمون های بدن. زمانی استرس می تواند برای ما مضر نباشد که پاسخ به آن درست و سریع باشد، متناسب با مسلئه باشد و زمانی که عامل استرس زا و چالش برطرف شود متوقف شود. در مقابل زمانی استرس می تواند مضر و آسیب زا باشد که مزمن شود، اثرات بلند مدت جسمی و روانی داشته باشد، پاسخ به محرک استرس زا و چالش برانگیز نامناسب، نا به هنجار و ناکار آمد باشد. زمانی که پاسخ های ناسازگار به طور مداوم تکرار شود بر بدن و روان فرد تاثیر گذاشته و تبدیل به اضطراب مزمن می شود و سلامتی را به خطر می اندازد که تا حدی موجب افزایش التهاب در بدن می شود، التهاب های مزمن با انواع بیماری هایی چون ناراحتی قلبی، دیابت ، آرتروز ، آسم ، دردهای مزمن ، افسردگی ، سندورم متابولیک ، چاقی ناحیه شکم و پهلو ، فشار خون، قند خون و کلسترول در ارتباط است. گاهی برخی ویژگی های فردی می تواند واکنش شما به استرس را تشدید کند. به عنوان مثال افسردگی یکی از مواردی است که موجب می شود اثرات اضطراب بلند مدت ، ماندگار و شدید شود. این تغییرات می تواند بر سایر جنبه های زندگی شخصی تاثیر بگذارد. زوج هایی که سابقه بیماری های خلقی چون افسردگی دارند زمانی که دچار استرس های شدید می شوند دیگر جنبه های سلامتی و زندگی آنان نیز به خطر می افتد. احتمال خشونت در روابط و اختلافات بالاتر می رود و همچنین اغلب دچار اضافه وزن می شوند. در واقع هر دو جنبه روان و بدن آنان را در بر می گیرد.استرس مفید یا مضر؟

سایر عوامل دیگر شامل نشخوار فکری، نگرانی و استرس های مقدماتی است. این موارد اغلب موجب تشدید و ماندگاری برانگیختگی فیزیولوژیکی مانند افزایش فشار خون و ضربان قلب میشوند. پس استرس تا حدی می تواند موجب انگیزه و چالش باشد اما اگر شدید و نامناسب باشد اثرات روانی و جسمی بلند مدتی بر سلامتی ما می گذارد. برای مدیریت استرس و پاسخ های مناسب به آن در مقالات بعدی به طور علمی و جامع توضیح می دهیم. سعی کنید تمرینات را روزانه انجام دهید تا مغز خود را به آن عادت دهید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ی استرس و اضطراب و مشکلات فردی می توانید به اپلیکیشن مشاوره و روانشناسی فارگو مراجعه نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.