افسردگی و اضطراب

مقابله با اضطراب شدید

اضطراب بخش عادی زندگی است و همه هر از چند گاهی تا حدی آن را تجربه می‌کنند. چنانچه اضطراب به حدی برسد که احساس کنید شدید و خارج از کنترل است، مقابله با آن می‌تواند بسیار سخت و طاقت‌ فرسا باشد. وقتی اضطراب شدید یا نامتناسب با تهدید واقعی باشد، می‌تواند یکی از علائم مشکلات روانی باشد اضطراب شدید می‌تواند نشانه بسیاری از اختلالات اضطرابی مختلف باشد. در این مقاله به بررسی کارهایی می‌پردازد که می‌توانید در زمان شدت گرفتن اضطراب و مختل کردن زندگی تان انجام دهید.

اضطراب شدید چیست؟

لازم است بدانید که اضطراب شدید اصطلاحی بالینی یا تشخیص پزشکی نیست، بلکه روشی است که توسط آن مردم می‌توانند تجربه ذهنی خود از اضطراب شدید یا اختلال اضطرابی را توصیف کنند. تجربه اضطراب در بین افراد مختلف متفاوت است. شخصی ممکن است احساس دل‌شوره داشته باشد، درحالی‌ که شخص دیگر ممکن است دچار حمله پانیک کامل شود. فرض کنید دچار اضطراب محدودکننده حیات شده‌اید و درنتیجه، عملکرد شما در حوزه‌های مختلف زندگی نظیر کار، مدرسه و رابطه‌تان با مشکل مواجه شده است. در این صورت، احتمال دارد که به اختلال اضطرابی مبتلا شده باشید.

اضطراب عادی در مقابل اضطراب شدید

همه اضطراب‌ها هم بد نیستند. سطح معمول اضطراب می‌تواند قابل پذیرش باشد زیرا شما را برای شرایطی آماده می‌کند که باید به استرس‌های موجود در محیط واکنش نشان دهید. تفاوت بین اضطراب عادی و آنچه اضطراب شدید نامیده ‌می‌شود نحوه تأثیرگذاری آن بر توانایی عملکرد شما و سطح مشکلاتی است که ایجاد می‌کند. وقتی اضطراب شدید یا زیاد شود، عملکرد معمول شما را در شرایط مختلف مشکل یا غیر ممکن می‌کند، طوری که دیگر نمی‌توانید به‌طور عادی کار یا با دیگران ارتباط برقرار کنید. اضطراب شدید می‌تواند چنان شما را پریشان کند که در واقع از شرایطی که باعث تحریک احساس اضطراب می‌شود دوری کنید.

تشخیص علائم

اگر احساس اضطراب شما از لحاظ مدت‌زمان، شدت و تأثیر بر زندگی‌ تان شدید است، به‌ احتمال خیلی زیاد دچار اختلال اضطرابی هستید. تشخیص اختلال اضطرابی صرفاً توسط پزشک یا متخصص سلامت روان امکان‌پذیر است اما برخی علائم که می‌تواند نشانه مشکل یا بیماری باشد عبارت‌اند از:

 • علائم جسمی اضطراب نظیر ضربان شدید قلب، افزایش تعداد تنفس، تعریق، لرزش و تنگی نفس.
 • احساس شدید ترس یا اضطرابی که تناسبی با تهدید واقعی ندارد
 • نگرانی یا ترس غیر منطقی در مورد شرایط یا اشیاء مختلف
 • اجتناب از منبع ترس یا تحمل آن با اضطراب زیاد
 • کناره‌گیری از موقعیت‌های اجتماعی یا جدا کردن خود از دوستان و خانواده
 • احساس تحریک‌پذیری و بی‌قراری
 • مشکلات خواب نظیر به‌سختی خواب‌ رفتن یا خواب ماندن
 • مشکلات معدی-روده ای نظیر معده‌درد یا مشکلات گوارشی
 • احساس دلواپسی و نگرانی
 • مشکل در تمرکز
 • مشکل در انجام کارهای معمول روزانه
 • مسائل بین ‌فردی و رابطه‌ای
 • افکار خودکشی
 • اضطراب شدید می‌تواند به‌صورت حمله پانیک نیز ظاهر شود. حملات پانیک با موجی ناگهانی از ترس و نگرانی همراه با احساسات جسمی مختلف نظیر افزایش ضربان قلب، احساس خفگی، حالت تهوع، لرزش، لرز، احساس غیر واقعی بودن، عذاب قریب‌الوقوع و احساس از دست دادن کنترل، رسیدن به جنون یا مردن.

انواع اضطراب شدید

لازم است بدانید که اختلالات اضطرابی انواع بسیار مختلفی دارد. پزشک یا درمانگر شما می‌تواند علائمتان را ارزیابی و نوع شرایطتان را تعیین کند.
 • اختلال اضطراب فراگیر: این بیماری شامل احساس نگرانی بیش‌از‌حد درباره حوادث، فعالیت‌ها و شرایط بسیاری است که با انواعی از علائم نظیر بی‌قراری، خستگی، مشکل در تمرکز، تحریک‌پذیری، گرفتگی عضلات و خواب آشفته همراه است.
 • اختلال پانیک: این اختلال اضطرابی شامل حملات شدید و مکرر پانیک است که غیر منتظره رخ می‌دهند. افراد مبتلا به این اختلال در طول حمله پانیک دچار اضطراب شدیدی می‌شوند که باعث احساس وحشت و علائم جسمی ترس می‌شود. افراد در طول حمله پانیک اغلب احساس می‌کنند که کنترل خود را از دست داده‌اند و یا در حال مرگ هستند.
 • اختلال استرس پس از تروما (PTSD): افراد مبتلا به PTSA به دلیل قرار گرفتن در معرض حادثه‌ای ترومایی دچار علائم پریشانی و اضطراب شدید می‌شوند. این علائم عبارت‌اند از گوش‌به‌زنگ بودن، فلش بک‌ها و خاطرات ناخوانده تروما.
 • اختلال اضطراب اجتماعی: مشخصه این بیماری احساس اضطراب شدید در موقعیت‌های اجتماعی است. افراد مبتلا به این عارضه اغلب سعی می‌کنند تا قرارگیری در فضاهای اجتماعی را محدود یا ترک کنند که تأثیری منفی بر توانایی عملکرد آن‌ها در روابط، کار و مدرسه‌شان دارد.

با متخصص صحبت کنید

اضطراب یکی از رایج‌ترین انواع بیماری‌های روانی است. بر اساس موسسه ملی سلامت روان (NIMH)، 1/19٪ بزرگ‌سالان در آمریکا هرسال دچار اختلال اضطرابی می‌شوند و برآورد شده است که 1/31٪ بزرگ‌سالان نیز در برهه‌ای از زندگی خود این اختلال را تجربه می‌کنند. همچنین، اختلال اضطرابی در میان زنان شایع‌تر از مردان است. ازآنجایی‌که زنان تقریباً دو برابر مردان به اختلال اضطرابی دچار می‌شوند، کارشناسان معتقدند که زنان و دختران 13 ساله و بالاتر باید در طول معاینات منظم بهداشتی تحت غربالگری اضطراب نیز قرار بگیرند. اگر اضطراب عملکرد معمول شما را مشکل یا پریشانی زیادی در زندگی‌تان ایجاد کرده است، بهتر است کمک بگیرید. این اختلال معمولاً به‌خودی‌خود از بین نمی‌رود و اغلب با گذشت زمان بدتر می‌شود. بسیاری از شیوه‌های مقابله‌ای که افراد برای کاهش اضطراب از آن استفاده می‌کنند-نظیر اجتناب- در نهایت باعث بدتر شدن مشکل می‌شوند. اضطراب مشکلی شایع است که زنان را بیش از مردان درگیر می‌کند. اگر دچار اضطراب شدید هستید، بهتر است از متخصصان حوزه سلامت کمک بگیرید. متخصص سلامت روان می‌تواند وضعیت شما را تشخیص دهد و گزینه‌های درمانی‌ای را به شما توصیه کند که در مقابله با احساس اضطراب شدیدتان به شما کمک کند.

اضطراب شدید

گزینه‌های درمانی‌تان را بشناسید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!