رضایت از زندگی

رضایت از زندگی

اگر شما هم در مورد معنی و مفهوم شادی، رضایت از زندگی و سلامت روان دچار ابهام هستید و تعریفی دقیق از این عبارات و تفاوت آن ها در ذهن ندارید، تنها نیستید. راه های بسیار زیادی وجود دارد تا در مورد این مسئله صحبت کنیم به خصوص از دیدگاه روانشناسی مثبت گرا یا مثبت نگر. برای افراد غیر متخصص و کسانی که با روانشناسی مثبت گرا آشنا نیستند، عبارات بالا ممکن است گیج کننده باشد در صورتی که بین این سه مفهوم و معنی هرکدام تفاوت هایی وجود دارد. اگر به تفاوت این مقوله ها و معنی هرکدام و همچنین اهمیت رضایت از زندگی علاقه مندید، در جای درستی قرار گرفتید.

رضایت از زندگی یعنی چه؟

رضایت از زندگی مفهوم پیچیده ای دارد؛ گاهی با مفهوم شادی در یک ردیف قرار می گیرد اما در واقع دو مفهوم مجزا هستند. رضایت از زندگی یعنی محاسبه شادی و رضایت به صورت یک کل، نه در یک برهه ی خاصی از زندگی. Rutt Veenhoven محقق معروف در حوزه رضایت از زندگی، این چنین می گوید: “رضایت از زندگی درجه و نمره مثبتی است که فرد با آن زندگی خود را به صورت یک کل ارزیابی می کند. یعنی تا چه اندازه در مسیری که زندگی او را قرار داده احساس رضایت دارد. “الیسون (Ellison) و همکاران باور دارند: “رضایت از زندگی یک ارزیابی شناختی در مورد افکاری بنیادی است که نسبتا ثابت هستند و تحت تاثیر عومل اجتماعی قرار دارند.”در تعاریف بالا هرچند تفاوت های کوچکی مشاهده می شود اما نظر اصلی یکسان است. رضایت از زندگی به مجموع احساسات یک فرد در مورد زندگی اش مربوط می شود. در حقیقت ارزیابی رضایت از زندگی کلی و جامع است و محدود به زمان یا دوره خاصی نیست.

رضایت از زندگی

آیا میان رضایت از زندگی و شادی تفاوتی وجود دارد؟

هرچند ظاهرا از نظر معنی یکسان هستند، اما در یک مفهوم یکسان به کار برده نمی شوند. شادی یک تجربه آنی و در لحظه است و با این که لذت بخش است اما گذراست. زندگی سالم حتما درجاتی از شادی را درون خود دارد اما صرفا وجود شادی تضمینی برای یک زندگی رضایت بخش نیست. طبق گفته دنیل گیلبرت (Daniel Gilbert)، پروفسور روانشناس در دانشگاه هاروارد، «شادی هرچیزی است که از آن لذت می بریم.» مفهوم شادی نسبت به رضایت از زندگی بیشتر گذرا و تغییر پذیرتر است که می تواند توسط بی شماری از اتفاقات، فعالیت ها و افکار تحریک شود. رضایت از زندگی نه تنها ثابت تر و بادوام تر از شادی است بلکه چشم اندازی گسترده تر دارد. یک احساس کلی نسبت به زندگی است و کیفیت رضایت ما در این زندگی را هدف می گیرد. مفاهیم مربوط به رضایت از زندگی بخش های مختلفی را شامل می شود مثل شغل، روابط عاطفی، ارتباط با خانواده و دوستان، رشد فردی، سلامت و… یک تفاوت دیگر این دو مفهوم این است که رضایت از زندگی معیاری نیست که محققین در مورد اهمیت آن صحبت می کنند، بلکه قضاوت شما در مورد این که کدام فاکتور را با اهمیت می بینید مهم است. این همچنین تفاوت میان سلامت روان و رضایت از زندگی نیز هست. یکی از مشهورترین نظریه ها در زمینه سلامت روان توسط مارتین سلیگمن (Martin Seligman)، از بنیان گذاران روانشناسی مثبت، طراحی شد. نظریه او در معرفی پنج فاکتور اصلی که تعریف کننده سلامت روان هستند تعریف می شود. احساسات مثبت، تعهد، روابط، معنا و دستاوردها.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *