بررسی دلبستگی شبکه های اجتماعی

دلبستگی شبکه ‌های اجتماعی و رفتارهایی که افراد در شبکه ‌های اجتماعی از خود نشان می ‌دهند:

شبکه ‌های اجتماعی مانند اینستاگرام ، فیس ‌بوک و غیره به گونه ‌ای طراحی شده‌ است تا افراد را در تعامل با یکدیگر نگه دارد. بسیاری از افراد با دوستان و خانواده خود از این طریق در ارتباط هستند و از هم با خبر می ‎‌شوند. برخی دیگر شبکه‌ های اجتماعی را به عنوان تنها راه ارتباطشان با افراد انتخاب می ‌کنند. اطلاعات شخصی ، شغلی ، ارتباطی و زندگی روزانه خود را در آن به اشتراک می ‌گذارند و به گونه ‌ای از حال و زندگی هم با خبر می‌ شوند. مطلب اینستاگرام و سبک زندگی را بخوانید.

در شبکه‌ های اجتماعی به دنبال چه چیزی هستیم؟

برای اکثر افراد این گونه شبکه ‌ها بسیار جذاب است و زمان زیادی را برای آن صرف می ‌کنند. ارتباط با دیگران شاید یکی از مهم‌ ترین کاربرد این شبکه ‌ها باشد. اغلب افراد درگیر شبکه ‌های اجتماعی هستند. از این طریق بسیاری از ما از جانب دیگران مورد حمایت قرار می ‌گیریم و در واقع موجب شهرت و اعتبارمان می ‌شود. به عنوان مثال افراد در این شبکه‌ ها اکثرا زندگی روزانه ، اخبار و وقایع مهم را به اشتراک می‌ گذارند. زمانی که عکس یا مطلبی از موفقیت شغلی یا تحصیلی به اشتراک می‌ گذاریم واکنش دیگران برای ما ارزشمند است یک پیام تبریک و حتی یک لایک ساده برای افراد حس دلگرمی ایجاد می ‌کند. حتی زمانی که اخبار بد را منتشر می ‌کنیم واکنش‌ های همدلانه افراد ما را آرام می‌ کند و به ما آرامش خاطر می‌ دهد. در واقع به نوعی حس مهم بودن و دیده‌ شدن را به افراد القا می‌ کند. با تمام موارد ذکر شده همیشه نیاز به محدودیت در رابطه با تعاملات در شبکه‌ های اجتماعی وجود دارد به ویژه در مورد مسائل حساس و شخصی افراد. در واقع در این شبکه‌ ها با افراد زیادی در ارتباط هستید که شاید اصلا آن‌ ها را نه دیده ‌اید و نه می‌ شناسید. پس برای یک ارتباط امن نیاز به یک سری محدودیت ‌ها و فاصله ‌ها است. به زبان ساده ‌تر ؛ تو جز دوستان من هستی و از زندگی هم مطلع هستیم بدون اینکه به یکدیگر نزدیک باشیم و نیازی باشد که نزدیک باشیم.سبک‌ های دلبستگی و شبکه ‌های اجتماعی

چگونه افراد با شخصیت ‌های متنوع و مختلف جذب شبکه ‌های اجتماعی می‌شوند؟

نکته جالب در مورد این شبکه ‌ها که تحقیقات بسیاری اخیرا بر آن متمرکز است در رابطه با افراد مختلف با ویژگی ‌های شخصیتی مختلف و سبک ‌های ارتباطی متنوع است. این‌ که چگونه هر یک از ما از این شبکه ‌ها استفاده می ‌کنیم. افراد معاشرتی و برون ‌گرا تا افراد اجتنابی و درون‌ گرا همگی عضو شبکه ‌های اجتماعی هستند و به گونه ‌ای درگیر آن شده ‌اند. تحقیقات نشان می‌ دهد افراد با سبک‌ های دلبستگی مختلف جذب شبکه ‌های اجتماعی می ‌شوند و از آن استفاده می ‌کنند.

سبک‌ های دلبستگی شبکه های اجتماعی چیست و چرا در ارتباط ما با دیگران نقش مهمی ایفا می ‌کند؟

این سبک ‌ها انواعی دارد که هر کدام نشات گرفته از تجربیات کودکی و یا روابط بزرگسالی ما است و در روابط نزدیک و صمیمی ما با دیگران تاثیر عمیقی می ‌گذارد. شاید بیشترین تاثیر در شکل ‌گیری دلبستگی ما بر گرفته از رابطه کودک با مادر و یا شخصی که از وی مراقبت می‌ کند باشد. رابطه ‌ای که در کودکی بین این دو نفر شکل می ‌گیرد می‌ تواند بر ارتباطات نزدیک و صمیمی ما در بزرگسالی تاثیر چشم‌ گیری بگذارد. اما داستان به همین ‌جا ختم نمی‌ شود بلکه روابط و تجربیات ما در بزرگسالی نیز می ‌تواند بر دلبستگی افراد تاثیر بگذارد. شاید به طور ساده بتوان این ‌گونه بیان کرد تجربیات ما باعث می‌ شود در بزرگسالی در دو حالت کلی اضطرابی یا اجتنابی جای بگیریم.

  1. اضطرابی : به این معنا است که فرد در رابطه دچار ترس و استرس فراوانی می‌ شود. و نگرانی ‌هایی در مورد از دست ‌دادن فرد محبوب ، دوست نداشته شدن از جانب وی و طرد شدن دارد که موجب آشفتگی و اضطراب فراوان در وی می‌ شود.
  2. اجتنابی : در مقابل این افراد کسانی هستند که با فاصله گرفتن ، از رابطه نزدیک و صمیمی فرار می ‌کنند. در واقع این دسته نیز بر اساس تجربیات ناخوشایند از روابط نزدیک برای حفظ امنیت و آرامش خویش راه را در جدایی و فاصله گرفتن از دیگران می‌ دانند.

در هر دو طیف ، این افراد با رفتارهای خود موجب از بین رفتن یک رابطه سالم شده و شریک عاطفی آنان از رفتارهایشان ناراضی هستند. یک رابطه سالم و مناسب نیاز دارد تا هر دو طرف دلبستگی سالم و ایمنی داشته باشند. فردی با دلبستگی ایمن مقداری احساس اضطراب و نگرانی در رابطه تجربه می ‌کند اما این به معنای چسبندگی و یا فاصله گرفتن بیش از حد از شریک عاطفی نمی باشد. در واقع با صمیمیت و نزدیکی احساس راحتی می ‌کند و از آن نمی ‌ترسد.سبک‌ های دلبستگی و شبکه ‌های اجتماعی

افرادی که دلبستگی ایمن و سالمی را تجربه نمی ‌کنند به سه گروه کلی تقسیم شوند.
  1. دلبستگی آشفته (مضطرب) : این افراد در عین حال که ترس و نگرانی شدیدی از ترک شدن و جدایی دارند اما نسبت به صمیمیت و نزدیکی احساس مثبتی دارند. این دسته افراد بسیار وابسته و چسبنده در رابطه هستند. شاید آن ‌ها را به عنوان افراد عاشق یا از خود گذشته بشناسیم اما رفتارهای آنان به علت نگرانی و اضطرابشان اغلب موجب تخریب رابطه‌ ی سالم است.
  2. دلبستگی اجتنابی (بی علاقه) : این افراد گویی علاقه و رغبتی به رابطه ندارند. آن ‌ها از نزدیکی و صمیمیت فرار می ‌کنند و از این که ترک و طرد شوند نیز نگرانی ندارند. زمانی که فردی به آن ‌ها نزدیک شود احساس ناراحتی می‌ کنند و سعی می‌‎ کنند از وی فاصله بگیرند زیرا ترجیح آنان تنهایی و مستقل بودن است.
  3. دلبستگی دوسوگرا (بیمناک) : این افراد در واقع هر دو احساس دو گروه قبلی را دارا هستند. یعنی افراد مضطرب و نگران و در عین حال اجتنابی و فاصله ‌گیر هستند. یعنی ترس و نگرانی ترک شدن در کنار فاصله گرفتن از روابط نزدیک و صمیمی را دارا می ‌باشند. مانند گروه اجتنابی از نزدیکی و صمیمیت احساس ناراحتی می ‌کنند و از آن اجتناب می ‌کنند اما بر خلاف این گروه علت دوری جویی آنان از روابط نزدیک و صمیمی به علت بی‌ علاقگی و استقلال نیست بلکه به علت بی اعتمادی به دیگران و ترک شدن از جانب آنان است.

اکنون که با سبک ‌های دلبستگی و رفتارهای دلبستگی افراد در روابط آشنا شدید به این موضوع بر می ‌گردیم که افراد مختلف با توجه به سبک‌ های دلبستگی و ارتباطی خویش چگونه در شبکه ‌های اجتماعی فعالیت می ‌کنند و چگونه شخصیت آنان رفتارهای آنان در شبکه‌ های اجتماعی را تحت تاثیر قرار می ‌دهد. بیش از ۱۷ مطالعه مجزا در مورد سبک ‌های دلبستگی و تاثیر آن بر شبکه ‌های اجتماعی مشخص شد افرادی که نگرانی و اضطراب بالایی از ترک ‌شدن دارند در شبکه ‌های اجتماعی فعالیت زیادی دارند و از این طریق احساس تعلق و نزدیکی به دیگران می‌ کنند. حس می‌ کنند دیگران آن ‌ها را دوست داشته و مورد توجه قرار می‌ دهند. در نتیجه بیشتر به دنبال توجه طلبی از جانب دیگران هستند. به ویژه زمانی که مطالبی در رابطه با احساس ناخوشایند مانند غم و اضطراب به اشتراک می ‌گذارند بیشتر خود را نشان می ‌دهد. شبکه ‌های اجتماعی برای آنان حکم یک فضای امنی را ایفا می ‌کند که می‌ توانند توجه ، اهمیت و دوست داشتن دیگران را به خود جلب کنند به ویژه زمانی که شرایط بحرانی و ناخوشایندی را تجربه می ‌کنند.

سبک‌ های دلبستگی و شبکه ‌های اجتماعی

در مقابل افراد اجتنابی رفتارهای مخالف گروه اول را انجام می ‌دهند. آن‌ ها از تعامل با دیگران و جلب توجه آنان دوری می ‌کنند. ترجیح می ‌دهند افرادی را در صفحه ‌های شخصی خود دنبال کنند که نیازی به ارتباط و تعامل با آنان نداشته باشند مانند اشخاص معروف و مشهور که نسبت به وقایع و مطالب آنان واکنشی نشان نمی ‌دهند. افراد اضطرابی زمان بیشتری را در شبکه ‌های اجتماعی صرف می ‌کنند. رفتارهای افراد اضطرابی گاهی برای دوستان و دیگران مشکل‌ ساز و کلافه ‌کننده می ‌شود. از به اشتراک ‌گذاری روزانه و دقیقه ‌ای زندگی خویش ، رفتارهای هیجانی و غیر معقول تا استفاده وسواس ‌گونه از شبکه ‌های اجتماعی و سرک کشیدن در زندگی دیگران. این رفتارها اغلب به علت عزت نفس ، اعتماد به نفس پایین آنان و تنش و استرس بالای آنان است. افراد با دلبستگی بیم ناک اغلب خود را بهتر از آنچه در واقعیت هستند نشان می دهند. آن ها تمایل دارند ویژگی های نامطلوب خود را پنهان کنند و خود را با تصویر مصنوعی و بها داده شده به نمایش دیگران بگذارند. علت این رفتارها می تواند نشات گرفته از اضطراب آنان از ترک شدن و در عین حال دوری جویی از دیگران باشد. شاید از دید این افراد شبکه ‌های اجتماعی چنین فرصت و فوایدی داشته باشد اما در واقعیت تحقیقات نشان می ‌دهد افرادی که به گونه ‌ای‌ وسواسی زمان زیادی را صرف شبکه ‌های اجتماعی می‌ کنند در زندگی واقعی تاثیر معکوسی می‌ گیرند. آنان به دنبال حمایت و توجه هستند اما آن را به گونه ‌ای دیگر دریافت می‌ کنند. در نتیجه برای از بین بردن حس‌ های ناخوشایند درونی این شبکه‌ ها به آنان کمکی نمی ‌کند. و آنان را بیشتر از دیگران و دنیای واقعی دور می ‌کند. و در مورد افراد اجتنابی نیز همچنین باعث دور شدن و فاصله گرفتن بیش تر آنان شده و در واقعیت یک رابطه ناب و حقیقی را تجربه نمی‌ کنند و بیشتر در روابط یک طرفه ای باقی می‌ مانند که در آن تعاملی وجود ندارد.

 

 

ویدئو این مطلب را در اپلیکیشن فارگو مشاهده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.