خیانت به سکس محدود نمی شود

دلیل اصلی خیانت چیست؟

دلایل زیادی برای خیانت به شریک عاطفی وجود دارد. شاید اغلب فکر کنند دلیل اصلی خیانت سکس است. اما خیانت دلایل مختلفی دارد که یک علت آن رابطه جنسی است. گاهی اوقات افراد برای رضایت جنسی و رابطه دست به خیانت نمی زنند. وقتی خیانت فقط به سکس محدود نمی شود می تواند دلایل متفاوتی چون؛ انتقام، عدم رضایت عاطفی، نارضایتی از خویش و غیره داشته باشد. اغلب زمانی که صحبت از بی وفایی و خیانت می شود در مورد مسائل جنسی است. به ندرت کسی که مورد خیانت قرار گرفته است در مورد علت های احتمالی آن توضیح می دهد. در واقع شاید تا به حال نشنیده باشید فرد قربانی در مورد خیانت به گونه ای صحبت کند که حس همدلی با دیگری وجود داشته باشد. معمولا با جملاتی چون؛ ذاتا خائن است، تنوع طلب است، نمی تواند خودش را در مقابل جنس مقابل کنترل کند و غیره توصیف می شوند. این جملات بیشتر حس دلسوزی و ترحم دیگران را جلب می کند. تا زمانی که بگویند به علت مشکلات عزت نفس و اعتماد به نفس خیانت کرده است و یا به دلیل اجتماعی بودن و صمیمیت زیاد با دیگران زمینه خیانت فراهم شده است. اگرچه خیانت اغلب با سکس همراه می شود اما تنها علت آن نیست. شاید برخی به علت بی توجهی جنسی، نارضایتی جنسی یا تنوع دست به خیانت می زنند. اما در بسیاری موارد افراد برای کسب لذت جنسی مرتکب خیانت نمی شوند. گاهی علت خیانت به علت نارضایتی رابطه و سکس نیست.

8 دلیل اصلی خیانت

انتقام

در نمایش قدرت و در پاسخ به رفتار همسر گاهی افراد دست به خیانت می زنند. یعنی زمانی که می خواهند همسر خود را بابت رفتاری تنبیه کنند از این اهرم استفاده می کنند تا وی را تحت فشار قرار دهند. گاهی ممکن است برای تلافی خیانت همسر دست به این کار بزنند و لزوما با رابطه جنسی همراه نباشد. صرفا رفتاری برای جلب توجه و تلافی باشد. به عنوان مثال با دوست قبلی خود قرار شام بگذارند، به مهمانی بروند، دوستان خود را به خانه دعوت کنند و بسیاری رفتارهای دیگر. علاوه بر این که چنین رفتارهایی حس حسادت را در فرد ایجاد می کند می تواند به عنوان بی وفایی از جانب وی درک شود. گاهی به علت نادیده گرفته شدن افراد دست به چنین رفتارهایی می زنند تا توجه دیگری را به خود جلب کنند. اما از این رفتارها چیزی به دست نمی آورند جز بد گمانی و سو ظن همسر و از بین رفتن اعتماد در رابطه. در موارد دیگر افراد حتی برای جلب توجه همسر اقدامات ناشیانه ای انجام می دهند. مانند زمانی که عمدا گوشی موبایل یا لپ تاپ خود را باز می گذارند تا همسر مکالمات صمیمانه آنان با یک فرد غریبه (که حتی تا به حال وی را ندیده اند) نظاره کرده و به وی سوظن پیدا کنند. در این موارد حل مشکلات بین زوج ها کار سخت تری می شود زیرا علت این رفتار را به بد ذاتی، کینه توزی و  نیت بد فرد نسبت می دهند.

خودخواهی

برخی افراد حضور خود را در زندگی دیگری همچون هدیه و پاداش می دانند. گویی برای دیگری افتخار بزرگی است که با آنها در ارتباط است. به همین دلیل آنها خود را ارجح می دانند و رفع نیازهای خود را در اولویت قرار می دهند. در نتیجه اعتماد، عشق و سلامت رابطه را به خطر انداخته و برای آن ارزش زیادی قائل نیستند.

از بین رفتن عشق و علاقه

گاهی افراد قبل از اینکه رابطه قبلی خود را کامل به اتمام برسانند و تکلیف آن را روشن کنند وارد رابطه جدید می شوند. در واقع دیگر علاقه ای به رابطه ندارند اما نمی دانند چگونه و چه وقت باید به آن پایان دهند. دچار سردرگمی هستند و تنها چیزی که می دانند و می خواهند فرد جدید دیگری است. اما فراموش نکنید تا زمانی که به رابطه قبلی پایان ندادید وارد رابطه جدید نشوید.خیانت به سکس محدود نمی شود

مسافت

یکی از مواردی که افراد در شروع رابطه به آن توجه می کنند مسافت است. این که شریک عاطفی از لحاظ مکانی به آنان نزدیک است یا دور می تواند تصمیم گیری افراد را تحت تاثیر قرار دهد. در همین راستا خیانت می تواند یک گزینه باشد. زمانی که شریک عاطفی دور است و روابط رمانتیک در نزدیکی فرد آنگاه احتمال خیانت در چنینی روابطی بالا می رود. به ویژه افراد اغلب در این روابط احساس تنهایی کرده و دچار نارضایتی می شوند.

عدم تعهد

بسیاری از افراد حتی زمانی که برای ازدواج اقدام می کنند توانایی تعهد در یک رابطه بلند مدت را ندارند. عدم تعهد خود را به شیوه های متفاوتی نشان می دهد که یکی از آن ها خیانت است.

نیاز به تنوع

تنوع در زندگی لازم و ضروری است. اما نه هر تنوعی! گاهی افراد خیانت کار آن را دلیلی برای کار خود تلقی می کنند. در اینجا نیاز به تنوع به روابط جنسی بر نمی گردد بلکه منظور ما نیاز فرد به فعالیت ها و تعاملات متنوع است نه ارتباط جنسی با دیگری. گاهی فردی در رابطه نیاز بیشتری به فعالیت های مختلف و تعاملات جدید دارد. گاهی نیز شریک عاطفی و یا همسر وی او را در این راه همراهی نمی کند. در نتیجه برای برآوردن آن از روش ها و افراد دیگری کمک می گیرد. این نوع انتخاب می تواند از جانب همسر به عنوان خیانت تلقی شود.

عزت نفس

زمانی که افراد عزت نفس و اعتماد به نفس پایینی دارند و درگیر مسائلی چون سن بالا و اندام نامناسب و غیره هستند. علاقه زیادی به جلب توجه پیدا می کنند. یعنی خود را در موقعیت هایی قرار می دهند تا به آن ها ثابت شود خواستنی و جذاب هستند. این بدان معنی نیست که خود را درگیر روابط جنسی می کنند اما خود را در معرض توجه دیگران قرار می دهند که می تواند به رابطه آنان آسیب وارد کند.

دل زدگی

گاهی افراد از یکدیگر دل زده شده و نسبت به رابطه بی حوصله می شوند. برای رویارویی با این حس به رفتارهایی چون ارتباط های صمیمانه با دیگران، بازی های مهیج و خطرناک و تعاملات مجازی می پردازند. خیانت به سکس محدود نمی شود و این رفتارها از دید همسر می تواند خیانت محسوب شود. اما بسیاری از افراد تعاملات مجازی را راهی برای فرار از دلزدگی می دانند.

خیانت

خشم

گاهی افراد از روابط خود ناخشنود هستند و درصدد پایان دادن به آن هستند. در واقع رابطه برای آنان به پایان رسیده اما همچنان ارتباط خود را با وی قطع نکرده اند. آن ها نمی دانند چگونه باید یک رابطه را به پایان برسانند و شاید نمی خواهند این کار را خودشان انجام دهند. به همین دلیل وارد یک رابطه دیگر می شوند تا از این طریق شریک عاطفی خود را وادار به پایان رابطه کنند. در واقع این رفتار یک نوع پرخاشگری منفعلانه محسوب می شود.

جایگاه اجتماعی

گاهی افراد برای حفظ موقعیت و جایگاه اجتماعی-شغلی خود دست به خیانت می زنند. این نوع خیانت در بین مردان قابل قبول تر از زنان است.

نیازهای عاطفی

زمانی که نیازهای عاطفی افراد در رابطه برآورده نشود به احتمال بیشتری به سمت خیانت سوق داده می شوند. نیازهای عاطفی مانند نیاز جنسی در رابطه مهم و حیاتی است. زمانی که دیگری نیاز عاطفی فرد را برآورده کند او به سمت روابط موازی کشیده می شود. گاهی برای افراد رابطه عاطفی سخت تر از رابطه جنسی است. زیرا در یک رابطه عاطفی حس عاشقانه عمیق تری جاری است تا یک رابطه جنسی صرف.

اعتیاد

یکی دیگر از مواردی که افراد را به سمت خیانت سوق می دهد اعتیاد به الکل و مواد مخدر است.

ماجراجویی

گاهی افراد خیانت را به عنوان راهی برای تهیج و بیرون آمدن از یکنواختی تلقی می کنند. رابطه ای پنهانی با دیگری و گیر نیفتادن برای آن ها مهیج و جذاب است.

شیوه تربیتی

این که افراد چگونه تربیت و اجتماعی می شوند در احتمال بروز خیانت در بزرگسالی تاثیر می گذارد. اگر در خانواده ای بزرگ شده باشند که یکی یا هر دو والد به یکدیگر خیانت می کرده اند و این رفتار برای آنان عواقبی در پیش نداشته است. احتمال خیانت در آنان بالا تر می رود.

 

 

ویدئو این مطلب را در اپلیکیشن فارگو مشاهده نمایید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.