آموزش خلاقیت به کودک

چرا خلاقیت مهم است؟

آیا برایتان پیش ‌آمده کارهایی را که باید در طول هفته انجام دهید به تعویق بیندازید و بعد برای انجام آنها دستپاچه شوید؟ اگر پیش ‌آمده پس می‌فهمید چرا خلاقیت مهم است. از طرف دیگر، اگر پیش ‌آمده که به‌خاطر انجام به ‌موقع کارهای روزمره، فعالیت‌های شغلی و تفریحاتتان احساس شعف کنید، پس ارزش خلاقیت را تجربه کرده‌اید. شاید یاد ‌دادن اخلاق کاری به کودکان غیرممکن به‌نظر برسد، اما یاددادن خلاقیت هم شدنی و هم مهم است. خلاقیت نتیجه مهارت ‌هایی است که از کودکی امکان آموزش و تمرین آنها وجود دارد. اثر مثبت تسلط کودک بر این مهارت ‌ها را در موفقیت ‌های آینده او خواهید دید. خلاقیت درحقیقت مجموعه ‌ای از عادت ‌ها است که به ما کمک می‌کند در زمان کمتر کار بیشتر یا باکیفیت ‌تری انجام دهیم. ما می‌توانیم این عادت ‌ها را به کودکان ‌مان یاد دهیم. کودکان ما این مهارت ‌ها را چندین سال تمرین می‌کنند تا برای ورود به مدرسه و سپس روبرو شدن با چالش ‌های زندگی مستقل آماده‌تر شوند.

خلاقیت چیست؟

خلاقیت به نحوه مدیریت زمان و کیفیت نهایی کار گفته می ‌شود. انجام تعداد بیشتری از کارهای روزمره در زمان کمتر خلاقیت است. همچنین اگر بتوانیم در مدت زمانی که برای نوشتن یک گزارش معمولی لازم است یا در زمانی کمتر از آن یک گزارش عالی بنویسم این کار نیز خلاقیت است. گاهی اوقات خلاقیت یعنی اینکه بدانیم کی استراحت کنیم تا بعداً بتوانیم کارها را به شکل بهتری انجام دهیم.

برای خلاق بودن باید بتوانید برنامه‌ریزی کنید، اولویت ‌بندی کنید، تمرکز کنید، برای عبور از چالش ‌ها استقامت کنید و بفهمید که کجا باید عقب‌نشینی کنید.

صحبت درباره خلاقیت

چطور با کودکان درباره خلاقیت حرف بزنیم؟

شاید کودکان نتوانند مفهوم کیفیت نهایی کار را درک کنند، اما می‌توانید در حد درک و فهمشان درباره خلاقیت برایشان حرف بزنید. مارتا هورتاگرانادوس،  معلم، روان‌شناس و مشاور روان‌شناسی وب‌سایت Sensible Digs می‌گوید: «کودکان مفاهیم را با تصویرسازی بهتر درک می‌کنند. پس استفاده از کتاب و داستان به آنها کمک می‌کند.» ایجاد سناریوی مشکل و راه‌ حل، روش خوب دیگری برای باز کردن سر صحبت درباره اهمیت خلاقیت است؛ برای مثال می‌توانید درباره عجله و شتاب آماده شدن برای مدرسه در هنگام صبح یا تکالیف انجام‌نشده ‌ای که معلمشان گزارش داده است صحبت کنید و بعد از آنها بخواهید برای این مشکل راه ‌حل ‌های احتمالی خود را بگویند. صحبت‌هایشان را طوری هدایت کنید که تعدادی طرح از آن حاصل شود؛ طرح ‌هایی مثل تهیه لیست کارها یا کامل کردن تکالیف به‌محض برگشتن به خانه و قبل از بازی.

چرا خلاقیت مهم است؟

دنیای امروز دنیای رقابت است و برنامه کاری آن گاهی اوقات بسیار شلوغ است. بچه‌ها اثرات این رقابت را حس می‌کنند. 7 درصد از بچه‌های 3 تا ۱۷ساله با اضطراب دست‌وپنجه نرم می‌کنند. تعداد بچه‌هایی که با اضطراب، افسردگی و مشکل تمرکز روبرو هستند در حال افزایش است. مدیریت بهتر زمان می‌تواند استرس را کم کند و موفقیت بچه‌ها را در مدرسه افزایش دهد. اگر بچه‌ها در ابتدای دوران تحصیل موفق عمل کنند، بعدها نیز موفقیت ‌هایشان ادامه خواهد یافت. این مسئله شانس موفقیت بچه ‌ها را در زمینه‌ های شغلی افزایش می‌دهد و آنها را برای موفقیت در دنیای کار و همچنین موفقیت در مدیریت زندگی شخصی آماده می‌کند. هورتا گرانادوس می‌گوید: «در جهان متمرکز امروز که خواسته ‌ها گاهی از توان افراد فراتر می‌رود، داشتن مهارت‌ هایی مثل خلاقیت برای رسیدن به هدف ‌های شغلی و شخصی آینده ضروری است. اگر از همان کودکی به بچه ‌ها بیاموزیم که نسبت به مدرسه و تکالیفشان نظم داشته باشند، خشم خود را مهار کنند، روی کارشان تمرکز کنند و برای رسیدن به هدف پافشاری کنند، درواقع مهارت ‌هایی را به آنها آموخته‌ایم که آنها را برای موفقیت تحصیلی و آینده حرفه ‌ای‌شان آماده می‌کند.» والدین و معلمان نقشی حیاتی و اساسی در رشد خلاقیت کودک دارند. آموزش خلاقیت هم جزء مهارت‌های عملی و هم جزء مهارت‌های کنترل عواطف است. هورتا گرانادوس می‌گوید: «اگر کودکی که مهارت خلاقیت را یاد گرفته، با چالش ناآشنایی روبرو شود و نتواند از عهده آن برآید، ممکن است عصبانی شود. اما اگر مهارت کنترل عواطف را کسب کرده باشد، می‌تواند چالش‌های احتمالی بسیاری را پشت سر بگذارد.»

ذهن آگاهی کودک

چگونه خلاقیت را به کودکان یاد دهیم؟

در اینجا چند ایده برایتان آورده‌ایم که به شما کمک می‌کند مهارت‌های خلاقیت را به کودکانتان بیاموزید:

  1. تهیه لیست کارهای روزانه

یادآورهای بصری به کودکان کمک زیادی می‌کنند. می‌توانید برای بچه کودکستانی‌ تان لیستی از کارها را نقاشی کنید یا می‌توانید تصویر کارهایی را که کودکتان انجام می‌دهد پرینت کنید و روی دیوار بچسبانید. برای بچه‌ های بزرگ‌تر می‌توانید از لیست نوشتاری استفاده کنید. هورتا گرانادوس می‌گوید: «آنها باید هر روز کارهایی را که می‌خواهند انجام دهند بنویسند تا جلوی چشمشان باشد و بفهمند می‌خواهند چه کاری انجام دهند.» حتی می‌توانند بعد از اینکه کارهایشان تمام شد کارهای دیگری را که دوست دارند یادداشت کنند تا برای زمان باقی‌مانده برنامه داشته باشند؛

  1. تقویم

استفاده از تقویم به بچه‌ها کمک می‌کند که مفهوم زمان را در سطحی گسترده‌ تر درک کنند و برنامه‌ریزی برای روزهای آینده را یاد بگیرند. یادداشت کردن کارهای تکراری هفتگی مثل طی کشیدن کف اتاق‌ها و شستشوی لباس‌ها در تقویم نتیجه خوبی دارد. اگر کارهای روزانه را به‌صورت دقیق مشخص کنیم، مثلاً به‌جای نظافت خانه که موضوع مبهمی است بنویسیم نظافت اتاق مهمان با جاروبرقی، به موفق شدن بچه‌ ها کمک کرده‌ایم. حتی می‌توانید زمان بازی‌کردن شان در بیرون از خانه و تلویزیون تماشاکردن شان را نیز یادداشت کنید. به‌این‌ترتیب آنها یاد می‌گیرند که خلاقیت و استراحت هر دو مهم هستند؛

  1. کنترل خشم

خشم قابل اجتناب نیست. اگر مهارت عبور از آن را نداشته باشید، از میان انبوه مشکلات کوچکی که همیشه با آنها روبرو می‌شوید، یکی از آنها شما را از ریل خلاقیت خارج خواهد کرد. اگر می‌خواهید کنترل خشم را به بچه‌ ها یاد دهید بگذارید خشم را تجربه کنند، چون تجربه خشم بخش مهمی از کمک شما به آنها است. برای مثال؛ وقتی بچه در حال ساختن برجی است که انجام آن برایش سخت است یا وقتی می‌خواهد درب جعبه‌ای را ببندد و به تقلا افتاده است، بلافاصله دخالت نکنید. بهتر است در قدم اول کمی صبر کنید تا خود بچه از شما درخواست کمک کند. هرگاه دیدید عواطف کودکتان شعله ‌ور شده است، فضایی آرام و امن برایش ایجاد کنید تا بتواند احساساتش را درک کند و از آن عبور کند. برای این کار می‌توانید بچه را روی زانو‌یتان بنشانید یا اینکه همراه او در اتاقش بنشینید و تمرین نفس عمیق را به او نشان دهید. بعضی از بچه ‌ها را بهتر است تنها بگذارید تا آرام شوند. نوع واکنش شما به خلق‌وخوی خاص کودکتان بستگی دارد. به ‌هرحال، هدف نهایی این است که حفظ آرامش را در هنگام رویارویی با عواطف شدید به آنها یاد دهید؛

  1. ذهن‌آگاهی

ذهن‌آگاهی یعنی انجام تنها یک کار در هر لحظه و تمرکز روی کار فعلی. این تمرکز برای خلاقیت کودک شما به‌طورکلی مهم است. تجال پاتل، متخصص مدیتیشن و ذهن‌آگاهی کودکان و والدین، می‌گوید: «وقتی شتاب‌زده عمل می‌کنیم، به خودمان استرس وارد می‌کنیم. این استرس زمانی که عجله داریم یا مضطرب هستیم یا می‌خواهیم چند کار را با هم انجام دهیم تمرکز کردن را برایمان سخت می‌کند.»

چرا خلاقیت مهم است

شاید به نظر خودتان اگر همه کارها را باهم انجام دهید بهتر است، اما اگر هر بار تمام انرژی خود را روی یک کار بگذارید احتمالاً می‌توانید در زمان کمتر کارهای بیشتری انجام دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.